İyileştirici Etkiye Sahip Portakal Yağı

Kış aylarının sevilen meyvelerinden olan portakal hem lezzeti hem de sağlığa faydaları ile öne çıkıyor. İçeriğinde insan vücudu için faydalı birçok vitamin ve mineral barındıran portakal meyvesinin bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinmektedir. Portakal meyvesinden üretilen portakal yağı da son dönemde oldukça popüler bir hal almıştır. Peki portakal yağı nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

Portakal Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Esansiyel yağ eşitleri arasında yer alan portakal yağı, isminden de anlaşılacağı üzere portakal meyvesinden üretilmektedir. Portakal meyvesinin kabuğunda bulunan hücrelerin soğuk sıkım tekniğinde sıkılması ile elde edilen portakal yağı, özellikle son zamanlarda oldukça popüler hale gelmeye başlamıştır.

Hoş kokusu ile öne çıkan portakal yağı insan vücudu için oldukça yararlı olan birtakım vitaminleri ve mineralleri de içerisinde barındırıyor. Portakal yağının içerisinde bulunan bileşenler sayesinde vücuttaki stres oranını azalttığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra doğal bir ağrı kesici olan bu yağ, saç ve cilt için de son derece faydalıdır.

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Doğal bir C vitamini kaynağı olarak bilinen portakal, B vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.  Antiseptik, afrodizyak, ödem atıcı, iltihap ve gaz giderici, sakinleştirici özelliklere sahip olan portakal yağının insan vücuduna faydalarını sizler için araştırdık:

Portakal yağı nasıl kullanılır?

 • Doğal bir antidepresan olan portakal yağı, sunduğu narenciye kokusu sayesinde kişide sakinleştirici ve ferahlatıcı bir etkiye sebep oluyor. Bu sebeple portakal yağı, özellikle menopoz dönemindeki kadınların ruhsal sıkıntılarını ve depresif ruh hallerini önlemesi için tavsiye edilmektedir.
 • Portakal yağı, rahatlatıcı kokusu sayesinde anksiyete, kaygı bozukluğu gibi çeşitli bilişsel rahatsızlıkların tedavisinde de etkili oluyor.
 • Aromaterapi alanında sıklıkla tercih edilen portakal yağı, vücuttaki stres oranının azaltılmasını sağlayarak bedende ve ruhta oluşan gerginliğin giderilmesinde de etkilidir.
 • Yapılan araştırmalarda gelişme çağındaki çocukların odalarında bulunan portakal yağının çocuklara zindelik ve enerji verdiği belirlenmiştir.
 • Antiseptik etkisi bulunan portakal yağının ağrıyı dindirme özelliği de bulunuyor. Kas ve eklem ağrıları üzerinde etkili olan portakal yağının baş ağrısı ve kadınların regl dönemlerinde ortaya çıkan karın ağrısını da giderdiği bilinmektedir.
 • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan portakal yağı, bağışıklık sisteminin çalışmasına destek olarak özellikle kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların kısa sürede geçmesini sağlıyor.
 • Bağırsak faaliyetini düzenlediği bilinen portakal yağı, karın bölgesine masaj yapılarak uygulandığında sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyerek kabızlık sorununun giderilmesinde de etkili olmaktadır. Portakal yağı aynı zamanda ishal sorunundan mustarip olan kişilerin de kullanabileceği bir üründür.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran portakal yağı, ödem gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de etkili oluyor.
 • Cinsel duyguları uyandıran portakal yağı, güçlü bir afrodizyak olarak da bilinmektedir.
 • Hücreleri onarma özelliğine sahip olan portakal yağı, cildiniz için de birçok fayda sağlıyor. Portakal yağı, bu özelliği sayesinde sivilce ve akne gibi cilt problemlerini giderilmesinde etkili oluyor.
 • Portakal yağını cildinize masaj yaparak uygulamanız, cildinizdeki kolajen artışını sağlayarak yaşlılık belirtilerini ve cilt hasarını önlemede etkilidir.
 • Portakal yağının hücre yenileyici etkisi sayesinde hormonların bozulması ve fazla kilo alımıyla meydana gelen selülitlerin giderilmesinde etkilidir.
 • Portakal yağı, içeriğinde yüksek oranda bulunan C vitamini sayesinde saç derisini güçlendirerek saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı görünmesine destek oluyor.
 • Antibiyotik özelliğe sahip olan portakal yağı, vücudunuzun iltihaplardan temizlenmesinde etkilidir.

Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Zengin içeriğe sahip olan portakal yağının insan vücuduna faydaları saymakla bitmiyor. Portakal yağının faydaları bu kadar fazla iken sağlıklı ve doğal yaşamak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Sizler için öncelikle ‘portakal yağı içilir mi’ sorusunu yanıtlayalım. 1 bardak içme suyuna iki damla portakal yağı damlatarak içmeniz, sindirim sisteminizin çalışmasını destekleyecektir.

Portakal yağını cildinize ya da vücudunuza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Portakal yağını cilt maskesi olarak kullanacaksanız 2 ya da 3 damla portakal yağı içerisine bir miktar zeytinyağı da eklemelisiniz. Bu sayede hem cildinizde oluşan lekelerin giderilmesini sağlayabilir hem de cildinizin nem ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Şampuanınızın veya aç bakım kreminizin içerisine 1 ya da 2 damla portakal yağı ekleyerek saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Portakal yağını kas ve eklem ağrılarınızı gidermek amacıyla kullanacaksanız banyo suyunuzun içerisine birkaç damla damlatmanız yeterli olacaktır.

Portakal Yağı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

 • Portakal yağı zayıflatır mı?

Göbek ve bacak bölgesine portakal yağı ile masaj yapmanız, bu bölgelerde yağ yakımına yardımcı olur. Portakal yağı, doğrudan zayıflatmaz ancak vücudunuzun incelmesinde etkili olabilir.

 • Portakal yağı lekelere iyi gelir mi?

Temizlikte de kullanabileceğiniz portakal yağı; zemin, mobilya ve tezgah üstlerinde yer alan yağ ve lekelerin giderilmesinde etkilidir.

En İyi Portakal Yağı Ürünleri Uygun Fiyat Seçenekleri ile Peynirci Baba Online Mağazamızda!

Peynirci Baba online satış mağazamızda yer alan ÖZEL YAĞLAR kategorisinde bitkisel ürünler sektörünün öncü markaları tarafından üretilen portakal yağı ürünlerini bulabilirsiniz. Kategori içerisinde bulunan portakal yağı ürününü en ucuz satış fiyatları ile satın almak için ürünü sepete ekleyebilirsiniz. Ardından bütçenize uygun ödeme fırsatlarından yararlanarak siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! En İyi Portakal Yağı Ürününü Satın Almak İçin Hemen Tıklayın