Zeytinyağı bozulur mu, bozuk olduğunu nasıl anlarız?

Zeytinyağı hem yemeklere kattığı aroma hem de besleyici içeriği ile sofraların baş tacıdır. İçeriğinde pek çok yararlı bileşen barındıran bu bitkisel yağın zaman içinde tadında bazı değişiklikler gözlenebilir. Bu da akla ‘’Zeytinyağı bozulur mu?’’ sorusunu getirir. İşte zeytinyağının kullanım ömrü hakkında merak edilenler…

Zeytinyağı bozulur mu?

Zeytinyağı da diğer gıda maddeleri gibi belli bir raf ömrüne sahiptir. Raf ömrü yaklaşan besinler zaman içerisinde bayatlar; tatları ve dokuları değişir. Tüketilemeyecek hale gelmese bile bayatlayan zeytinyağının tadında acılık, ekşilik ve burukluk gözlenir.

Açılmamış sızma zeytinyağı son tüketim tarihi için net bir tarih biçilemese de iki yıl boyunca rahatlıkla tüketilebilir. Kullanım süresi zeytinyağının saklama koşullarına uygun korunmasına göre değişiklik gösterebilir.

Zeytinyağının bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

zeytinyağının bozulduğu nasıl anlaşılırBozulmuş zeytinyağı; tat, koku, asidik aroma, doku değişiklikleri ve besin değerlerindeki azalmadan anlaşılır. Bayatlamaya başlayan zeytinyağının tadı ekşi, mayhoş ve bozuksa raf ömrünün sonuna yaklaşıyor demektir. Zeytinyağındaki değişiklikler koklayarak da anlaşılabilir. Bayat zeytinyağının kokusu bilindik meyvemsi kokudan uzaksa bozulmaya yüz tutmuştur.

Zeytinyağının bulanık görüntüsü bayat olduğu anlamına gelmez. Buzdolabında saklanan zeytinyağları bulanık ve donuk bir görüntüye sahip olabilir. Zeytinyağı buzdolabında bozulur mu diye merak edilebilir. Buzdolabında saklanan zeytinyağı bozulmaz sadece donarak form değiştirir. Katı formlu zeytinyağını tüketmek zor olacağı için zeytinyağını buzdolabında saklamak önerilmez.

Zeytinyağı bozulursa ne olur?

Zeytinyağı, bozulmasa bile zaman içinde bayatlayarak yararlı besin değerlerini kaybedip insan sağlığı için fayda sağlayan bileşenlerini yitirir. Bu da vücut için sağladığı faydaları sağlayamayacağını gösterir. Bunun yanında kalitesi düşen zeytinyağı, beklenen meyvemsi ve hafif acı aromasından uzaklaşır; ekşi ve mayhoş bir hal alır. Zeytinyağı saklama koşullarına uyarak istenmeyen durumlardan korunulabilir.

Zeytinyağı bozulmadan nasıl saklanır?

Zeytinyağı, hava, sıcaklık ve ışıktan kolayca etkilenir. Hava ile temas eden zeytinyağı zamanla fenolik bileşenler açısından kayıp yaşar. Zeytinyağının hava ile temasını kesmek için hava sızdırmaz cam şişeler ve tenekeler kullanıma elverişlidir.  Serin ve kuru ortam da zeytinyağının uzun müddet tüketilebilmesi için önemlidir. Dolap içleri ve kiler gibi doğudan güneş ışığı almayan ortamlar zeytinyağı saklamak için uygundur. Zeytinyağı ne kadar iyi korunursa olsun zaman geçtikçe ilk günkü tazeliğini kaybedebilir. Bu sebeple ambalaj üzerindeki son tüketim tarihini takip etmek faydalıdır. Bu konuda daha detaylı bilgilere zeytinyağı nasıl saklanır sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

Salatalarda, yemeklerde hatta tatlı tariflerinde dahi kullanılabilen zeytinyağı mutfakların temel malzemelerinden biridir. Kendine has kokusu ve aroması ile yemekleri lezzetlendiren hakiki sızma zeytinyağı çeşitler online mağazamız Peynirci Baba’da cam şişelerde ve teneke ambalajları ile satışa sunulmuştur. Farklı gramaj seçenekleri ve indirimli fiyatları ile sipariş vererek aileniz ve misafirleriniz için besleyici sofralar hazırlayabilirsiniz. En kısa sürede adresinize teslim edilecek ürünlerinizin keyfine varabilirsiniz!

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! Ödüllü Zeytinyağlarımızı İncelemek İçin Hemen Tıklayın