Üzüm pekmezi, sağlığa faydaları ile kış sofralarının şifalı takviye gıdalarından biridir. Mevsiminde tazeyken toplanan üzümler, yaz kış demeden sofralara lezzet katar. Kendine has lezzeti ve yararlarıyla kahvaltı sofralarında bolca tüketilen pekmez hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin!

Üzüm Pekmezi Nedir?

Üzüm pekmezi, mevsiminde toplanan taze üzümlerden elde edilir. ‘’Şifa kaynağı’’ olarak bilinen ve geçmişten günümüze sağlık için alternatif çözümler arasında yer alan pekmez, kahvaltıda, içeceklerin içinde ve bazı tatlı tariflerinde kullanılmak üzere tüketilebilir. Üzüm pekmezinin içeriği vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengindir. İçerdiği yararlı bileşenler sayesinde enerji vererek gün boyu zinde hissetmeye yardımcı olabilir.

Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir?

üzüm pekmezi faydaları nelerdir?Üzüm pekmezi besin değeri açısından zengin bileşenlere sahiptir. İçeriğindeki demir, protein, lif, kalsiyum, potasyum yanı sıra A vitamini ve C vitamini üzüm pekmezinin neden yüzyıllardır ‘’sağlık kaynağı’’ olarak anıldığını açıklar. Doğal şeker kaynağı pekmez, kana hemen karıştığı için kış soğuklarında tüketilmesi faydalı olabilir. Enerji vermesi ve diğer birçok yararı ile yediden yetmişe herkesin günlük olarak tüketmesi gereken gıdalar arasındadır.

Üzüm Pekmezi Nasıl Tüketilir?

Üzüm pekmezi, kahvaltıda, ara öğünlerde tüketilebilir; tatlı tariflerine, bitki çaylarına ve diğer içeceklere ilave edilebilir. Gün boyu zinde hissetmek için üzüm pekmezi tek başına ya da tahin ile karıştırılarak tercih edilebilir. ‘’Aç karnına pekmez yenir mi?” sorusu pekmezle ilgili en merak edilen husustur. Aç karnına pekmez tüketilebilir.

Kara üzüm pekmezi, pastalarda, keklerde ve diğer tatlı tariflerinde tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Üzüm pekmezi su, bitki çayları, süt ve yoğurt içine de ilave edilerek tüketilebilir. Üzümden gelen doğal şeker, rafine şeker tüketmeyi tercih etmeyenler için en iyi seçeneklerden biridir.

Üzüm Pekmezi Bebeklere Verilir mi?

Bebekler doğduktan sonraki ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenir. 6.ayını dolduran bebeklere ek gıda kapsamında pekmez önerilebilir. Bebeklerden yetişkinlere kadar her yaş grubundan insana katkı sağlayan üzüm pekmezi, doktora danışılarak tüketilebilir.

Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır?

Üzüm pekmezini hazırlamak için ihtiyaç duyulan birkaç malzeme: Üzüm, kevgir, süzgeç ve tencere. Üzümler temizlendikten sonra suyu posasından ayrıştırılır. Ezerek suyu çıkartılan üzümler tekrar süzgeçten geçirilerek posasından tamamen ayrılır. Üzüm suyu kaynatılmaya başlanır ve pekmez haline gelinceye dek karıştırılır. Pekmez kıvamını aldığında ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Doğal üzüm pekmezi hazırlarken şeker ilave etmemek gerekir. Üzümün doğal şekeri pekmez için yeterlidir.

En İyi Üzüm Pekmezi Nereden Alınır?

Üzüm pekmezi, yerel marketlerden, gıda mağazalarına; şeker dükkanlarından yöresel ürünlerin satıldığı her markette bulunabilir. Bunun yanı sıra internet yoluyla tek tık ile adresinize organik üzüm pekmezi sipariş edebilirsiniz. Şifa kaynağı üzüm pekmezini satın alarak kendinize ve ailenize bir iyilik yapmak isterseniz online satış mağazamız Peynirci Baba üzerinden en ucuz indirimli satış fiyatları ile sipariş oluşturarak en lezzetli üzüm pekmezi çeşitlerini adresinize teslim alabilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! Tüm Pekmez Çeşitlerimizi İncelemek İçin Hemen Tıklayın