Sütün peynire dönüşebilmesi için süt içerisinde yer alan proteinlerin enzimler vasıtası ile parçalanmasıyla gerçekleşir. Parçalanmaların gerçekleşmesi ile pıhtılaşma meydana gelir. Pıhtılaşma mikrobiyal yolla yapılabilirken geleneksel yöntemler aracılığı ile de uygulanabilir. Doğal mayalar ile üretilen peynirler lezzet ve kalitesi ile kendini belli etmektedir. Şirden mayası geleneksel mayalama yöntemleri arasında en sağlıklı olanıdır.

Şirden Mayası Nedir?

Geleneksel peynir mayalama yöntemlerinden biri olan şirden mayası; buzağı ve oğlakların midelerinde doğal olarak salgılanan enzimdir. Anne sütünü kolayca sindirebilmeleri için salgılanan bu enzime ‘’rennin’’ adı verilir. Henüz otla beslenmeye başlamamış buzağı ve oğlakların midelerinin ‘’şirden’’ olarak adlandırılan dördüncü bölümünden elde edilir.

Şirden Mayasının Faydaları Nelerdir?

Şirden mayası kullanılan en eski mayalardan biridir. Sağlığa olan faydaları ile peynirleri daha yararlı ve lezzetli hale getirir. Şirden ile hazırlanan peynirler, probiyotik ve prebiyotik bakımından zengindir. İçeriğindeki yararlı bakteriler ve enzimler sayesinde bağırsak florasının korunmasına yardımcı olur. Şirden mayası faydaları arasında bağışıklık sistemini verdiği destek de sayılmalıdır. M geçişlerinde, soğuk havalarda ve virüslere karşı vücut direncini destekler.

Şirden Mayası ve Endüstriyel Maya Arasındaki Farklar Nelerdir?

şirden mayası faydaları nelerHızlı üretim ve tüketim döngüsü dolayısıyla endüstriyel üretim mayaları kullanılarak peynir üretimi yaygınlaşmıştır. Bu yöntem her ne kadar hızlı üretimi desteklese de geleneksel yollarla hazırlanan peynirler insan sağlığı için daha faydalıdır.

Geleneksel yollarla hazırlanan mayalarda; şirdenlerin hazırlanması uzun ve emek dolu bir süreci kapsar. Oğlak ve buzağı midelerinden elde edilen şirden tuzlandıktan sonra 3 ay olgunlaştırılmaktadır. Uzun uğraşlar sonucunda elde edilen şirden mayası içerisinde sağlığa yararlı pepsin ve kimozin gibi aktif bileşenler yer alır. Probiyotik açısından zengin şirden, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

Şirden Mayası ile Peynir Nasıl Hazırlanır?

Evde şirden mayası ile peynir hazırlamak uzun bir süreçtir ve emek istemektedir. Isı, ışık ve pH değeri gibi birçok faktör şirden mayasını etkiler. Peynirde kullanılacak süt, istenilen kıvam ve peynir türüne göre belli bir sıcaklığa gelene kadar kaynatılmalıdır. Sütü pastörize ettikten sonra oda sıcaklığına soğumaya bırakmak gerekir. İdeal mayalama sıcaklığı 32°C-35°C arasıdır. Kullanılan süte oranla uygun görülen miktarda şirden mayası ilave edilerek, süt homojen hale gelene kadar karıştırılır.

Şirden ile yapılan peynir ve yoğurtlarda kullanılacak maya miktarı; süte, pH değerine ve sıcaklığa bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Doğru yöntemler ile hazırlanan peynirler; beyaz, tortusuz ve acısız olur. Şirden mayası ile peynir hazırlamak uzun bir çaba ile mümkün olsa da şirden mayalı peynirleri hazır olarak tüketmek zamandan tasarruf ederken sağlıklı peynirler tüketmek isteyenler için daha avantajlıdır.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! Şirden Mayası Satın Almak İçin Tıklayın

Şirden Mayası ile Hazırlanan Peynirler Nelerdir?

En eski peynir mayalama yöntemlerinden biri olan şirden ile tüm peynir ve yoğurtlar hazırlanabilir. Klasik beyaz peynir, kaşar peyniri, tulum peyniri, sepet peyniri, keçi peyniri gibi peynirlerin yanında yoğurt da şirden mayası ile hazırlanarak daha besleyici hale getirilebilir.

Şirden mayası kasap veya marketten satın alınarak evde yapılabilir ancak bu süreç uzun ve zahmetli olabilir. Peynirci Baba’da sizlerin beğenisine sunduğumuz peynir ve yoğurtlarımız, en iyi şirden mayası ile geleneksel yöntemlere bağlı kalınarak hazırlanmıştır. Online satış mağazamız peynircibaba.com ve tüm Peynirci Baba şubelerimizden şirden mayası ile hazırlanmış peynirlerimizi kolayca satın alabilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! Şirden Mayalı Birbirinden Lezzetli Peynirlerimizi İncelemek İçin Hemen Tıklayın