Feta peyniri, Yunan mutfağından çıkıp tüm dünyada lezzeti ve tariflere kattığı aroma ile adından bahsettiren peynir çeşididir. Son zamanlarda giderek popülerleşen feta peynirine hem tat hem de doku olarak benzeyen peynir çeşitleri Türkiye’de de üretilmektedir. Peki, feta peynirine en yakın peynir hangisidir? Feta peyniri yerine ne kullanılır?

Feta Peyniri Nedir?

Feta peyniri, Akdeniz mutfağına ait; beyaz renkli, tuzlu tadı, yoğun aroması ve sert dokusuyla bilinen peynir türüdür. Keçi ve koyun sütü kullanılarak hazırlanır. Koyun ve keçi sütünün karıştırılmasıyla da hazırlanabilir. Feta peyniri az yağlıdır. Kalorisi düşük olduğu için beslenmesine dikkat edenler için de iyi bir alternatiftir.

Feta Peyniri Nasıl Tüketilir?

Salatalarda, mezelerde, sandviçlerde ve hamur işlerinde kullanılan feta peyniri; birçok tuzlu tarif için tercih edilebilir. Feta peyniri hem taze olarak hem de kızartılarak tüketilebilir. Feta peynirli yunan salata hazırlanabilir. Çeşitli otlar, baharatlar, sebzeler ve zeytinyağı ile harmanlanarak servis edilebilir. Börek ve hamur işlerinin iç malzemesi olarak kullanılabilir. Fırında ve tavada pişirilebilir. Fırında feta peynirli makarna veya feta peynirli domatesli makarna hazırlarken kullanılabilir.

Feta Peyniri Yerine Hangi Peynir Kullanılır?

feta peyniri yerine hangi peynir alınırFeta peynirine Türkiye’nin her yerinden erişim kolay olmadığı için muadilleri aranmaktadır. Feta peyniri, az yağlı, tuzlu ve sert dokusuyla eşsiz bir peynir olsa da Türkiye peynir çeşitliliği açısından zengin olduğu için muadilleri bulunabilir. Feta peynirine en yakın peynir çeşitleri:

Hellim Peyniri

Feta peyniri hem taze hem de pişirilerek tüketilebilir. Ezine peyniri de yapı olarak feta peyniriyle benzerlik gösterdiği için ısıya dayanıklı yapısı sayesinde kızartılarak tercih edilir. Tuzlu bir peynir olan hellim aynı feta peynirinde olduğu gibi karakteristik aroması ile salatalarda, makarnalarda, köfte ve sandviç tariflerinde kullanılabilir.

Ezine Peyniri

Ezine peyniri hem dokusu hem de lezzetiyle feta peynirine en çok benzeyen peynirdir. Ezine peyniri de tuzlu ve katı bir yapıya sahiptir. Restoranlarda dahi feta peynirine muadil olarak ezine kullanılır. Yoğun lezzeti ile feta peynirinin tariflere kattığı lezzeti katabilir. Ezine peynirli salata sağlıklı beslenenler için iyi bir seçenektir.

Beyaz Peynir

Beyaz peynir de feta peyniri yerine kullanılabilir. Her iki peynir de keçi veya koyun sütü karışımından elde edilebilir. Tat olarak feta peynirini andıran beyaz peynir, tuzlu ya da az tuzlu olabilir. Beyaz peyniri taze tüketmek daha uygundur. Feta peynirinin kullanıldığı salata ve meze gibi tariflerde beyaz peynir kullanılabilir.

En Sağlıklı Peynir Markası: Peynirci Baba

Feta peynirine en yakın peynir hangisi diye soruyorsan cevabı yine Peynirci Baba’da. Feta peynirine benzeyen peynirlerimiz; hellim peyniri, ezine peyniri ve beyaz peynir çeşitlerimize göz atıp satın almak için online satış mağazamız Peynirci Baba’yı hemen ziyaret edebilir ve ürünlerimize göz atabilirsiniz. En lezzetli ve en kaliteli peynirlerimizi keşfederek indirimlerimizden yararlanmak için hemen alışverişe başlayın.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! Tüm Peynir Çeşitlerimizi İncelemek İçin Hemen Tıklayın