Peynir çeşitleri açısından oldukça zengin olan ülkemizde, birbirinden leziz ve kaliteli peynirler vardır. Tuzlu, az tuzlu, yarım yağlı, tam yağlı peynir çeşitlerinin yanı sıra inek, koyun, keçi sütünden elde edilmiş pek çok çeşit bulunur. En sevilen peynirlerden inek peyniri ve koyun peyniri, lezzet, soku, koku, yoğunluk ve besin değerleri açısından birbirinden farklıdır. İşte, birbirinden farklı damak tatlarına hitap eden koyun ve inek peynirlerinin farkları…

Koyun Peyniri Nedir?

koyun peyniri mi inek peyniri mi Koyun sütünden elde edilen birbirinden kaliteli ve lezzetli peynir türü vardır. Ülkemizde en çok tercih edilen koyun sütünden el edilmiş peynirler: Ezine peyniri, beyaz peynir ve rokfor peyniri olarak sıralanabilir. Koyun sütünden elde edilen peynirlerin besin değerleri yapılış yönteminde göre değişiklik gösterse de her biri protein açısından zengindir. Koyun peyniri hem hamur işlerinin içlerinde, makarna soslarında, salatalarda ve pizzalarda kullanılabilir.

İnek Peyniri Nedir?

İnek peyniri, doğal alanlarda otlamış ineklerin sütlerinden elde edilir. Neredeyse tüm peynirler inek sütünden hazırlanabilir. Beyaz peynir, tulum peyniri, çedar peyniri bunlardan birkaçıdır. İnek sütünden elde edilen peynirler türüne göre daha sert ve yumuşak olabilir. Hafif kokulu ve yumuşak aroması ile sade lezzetlerden hoşlananlar tarafından tercih edilirler. Organik inek peyniri besin değerleri açısından zengindir; kalsiyum başta olmak üzere magnezyum, demir, vitaminler ve protein bakımından içeriği yoğundur.

Koyun Peyniri ve İnek Peyniri Arasındaki Hangi Farklar Var?

  • Koyun peyniri ve inek peyniri farklı hayvanların sütlerinden hazırlanır. Bu sebeple besin değerleri birbirinden farklıdır. Koyun sütü yüksek oranda yağ içerir. İnek sütünün yağ oranı koyun sütüne göre daha düşüktür.
  • Koyun sütünün aroması ve lezzeti inek sütüne göre daha belirgindir. İnek sütü daha yumuşak içimlidir ve tadı daha hafiftir. Bu sebeple koyun peyniri daha yoğun aromalıdır.
  • İnek peyniri de koyun peyniri de kalsiyum ve protein açısından zengindir. İnek peyniri daha yüksek su içerdiği için daha düşük oranda yağ ve protein içerebilir. Koyun peyniri bu açıdan daha zengin olabilir.
  • Koyun peyniri daha aromatik ve karakteristik bir kokuya sahiptir. Daha yoğun da denilebilecek bu koku inek peynirine göre daha özgündür. İnek peyniri daha hafif bir kokuya sahiptir.

En Sağlıklı Peynir Markası: Peynirci Baba

Koyun peyniri, inek peyniri ve diğer tüm peynir çeşitleri için doğru adres Peynirci Baba’dan diğer peynir çeşitlerimize göz atabilirsiniz. En kaliteli malzemelerden üretip el emeği ile işlediğimiz peynirlerimizi en ucuz satış fiyatları ile satın alarak hem aileniz hem de kendiniz için besleyici tarifler hazırlayabilirsiniz. Online satış mağazamız Peynirci Baba’dan hemen sipariş oluşturabilir ve ürünlerinizi en kısa sürede adresinize teslim alabilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! Tüm Peynir Çeşitlerimizi İncelemek İçin Hemen Tıklayın