Peynir nasıl olgunlaştırılır, sağlıklı mıdır?

Olgunlaştırılmış peynir Türkiye topraklarında üretilen yüzlerce peynir çeşidinden biridir. Hem sağlık hem de lezzet açısından tercih edilme sebebi olan olgunlaştırılmış peynir; tadı, dokusu ve yararları ile en sevilen peynir çeşitleri arasında yer alır. Kahvaltıda, salatalarda, sandviçlerde ve mezelerde sevilerek tüketilir. Peki, olgunlaştırılmış peynir ne demek? Cevaplar, yazının devamında…

Olgunlaştırılmış peynir nedir?

Olgunlaştırılmış peynir, peynirin karakteristik yapısının ve kendine özgü tadının oluşması için olgunlaştırma işlemi yapılır. Çiğ sütten hazırlanan peynirlerin bekleme süresi ortalama 3-4 ay sürer. Peynir hem fizyolojik hem de mikrobiyolojik olarak olgunlaşsın diye bekletilir. Tam olgunlaştırılmış peynir, düşük sıcaklıkta pastörize edilir. İçeriğindeki faydalı bileşenler korunduğu için olgunlaştırılmış peynirler daha besleyicidir.

Olgunlaştırılmış peynir nasıl yapılır?

peynir nasıl olgunlaştırılırKaliteli sütlerden elde edilen peynirlerde, inek sütü, koyun sütü ya da keçi sütü kullanılabilir. Peynir mayası, peynir kültürü ve tuz olgunlaştırılmış peynirin malzemelerinden birkaçıdır. Tüm bu malzemeler ile hazırlanan peynir olgunlaştırma işlemi için hazır hale gelir. Özel kaplarda ve fıçılarda bekletilen peynirler 3 ya da 4 ay içinde olgunlaşır. Bu süre içerisinde peynirler için uygun sıcaklık ve nem dengesi korunmalıdır.

Olgunlaştırılmış peynirler çiğ sütten elde edildiği için, süt içerisindeki zararlı mikroorganizmaların risk faktörü olmaktan çıkması gerekir. Bu sebeple çiğ sütten elde edilen peynirler daha fazla bekletilebilir. Olgunlaştırılmış beyaz peynir ibaresi yazılı olan paketli ürünleri satın almak alınacak zararları minimuma düşürür. Protein ve kalsiyum değerleri açısından zengin olan olgunlaştırılmış peynirlerden maksimum fayda sağlamak için peynir satın alırken dikkat etmek gerekir.

Olgunlaştırılmış peynir nasıl saklanır?

Olgunlaştırılmış peynir, yaz aylarında yani yüksek sıcaklıklarda çok hızlı bozulabilir. Küflenip kötü kokuya sebep olan peynirleri uygun saklama koşulları içinde muhafaza etmek gerekir. Serin, kuru ve hijyenik ortamda saklandığı sürece olgunlaştırılmış peynir çeşitleri uzun süre tüketilebilir. Olgunlaştırılmış peynirler kendi ambalajı içinde saklanmalıdır. Hem besleyici değerlerini hem de kendine has aromasını kaybetmemesi açısından düzgünce korunup tüketilmelidir.

Olgunlaştırılmış peynirlerin faydaları nelerdir?

Olgunlaştırılmış peynir, başta protein ve kalsiyum açısından en zengin değerlere sahip peynirlerden biridir. İçeriğinde A, B12, C ve D vitamini de yer alır. Enerji verici vitaminlere probiyotik içeriği de eşlik eder. Çeşitli antioksidan değerleri ile de vücut için gerekli besin değerlerini karşılamaya yardımcıdır. Sağlık için sağladığı yararların yanı sıra lezzetli oluşu peynirin keyif alınan bir gıda olmasını sağlar.

Olgunlaştırılmış peynir fiyatları, markaya göre, peynir kalitesine ve peynir türüne göre değişiklik gösterebilir. Yerel marketler, peynir dükkanları ve internet mağazalarından olgunlaştırılmış peynir fiyatlarına bakarak karşılaştırma yapılabilir. Bütçeye göre en uygun, en kaliteli ve en iyi olgunlaştırılmış peynir seçilebilir.

En Sağlıklı Peynir Markası: Peynirci Baba

Tam yağlı olgunlaştırılmış peynir Peynirci Baba’nın diğer tüm peynir çeşitleri gibi birinci kalite malzemelerden üretilip el emeği ile işlenmiştir. Klasik lezzetiyle sofralarınıza tat katacak olgunlaştırılmış beyaz peynir çeşitlerini en ucuz satış fiyatları ile satın alarak kendiniz, aileniz ve misafirleriniz için besleyici ve leziz öğünler hazırlayabilirsiniz. Online satış mağazamız Peynirci Baba ile hemen sipariş oluşturarak en kısa sürede ürünlerinizi adresinize teslim alabilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! Tüm Peynir Çeşitlerimizi İncelemek İçin Hemen Tıklayın