Kahvaltıların Kalsiyum Kaynağı: Peynir

Hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı ülkemizde süt ve süt ürünleri sektörü de oldukça gelişmiş bir sektördür. Keçi, koyun, inek, manda gibi hayvanların sütlerinden imal edilen peynir, Türk mutfağında oldukça önemli bir süt ürünüdür. Ülkemiz beyaz peynir, kaşar peyniri ve yöresel peynir çeşitleri olmak üzere peynir çeşitliliği yönünden zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Tulum peyniri, çeçil peyniri, Mihaliç peyniri, Abaza peyniri, Ezine peyniri, gravyer peyniri, lor peyniri en çok tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer almaktadır. Yöresel peynir çeşitliliği açısından cennet diyebileceğimiz ülkemizde peynir ürünleri, her bölgede farklı biçimlerde üretilerek farklı aromalar ile sofralarımıza gelmektedir. Özellikle kahvaltılarda sıklıkla tüketilen süt ürünleri arasında yer alan peynir aynı zamanda poğaça, börek, çörek gibi hamur işlerine eklenerek de tüketilmektedir.

Peynir ürünleri, eşsiz aroması ve benzersiz lezzetinin yanı sıra ham maddesi olan sütün bütün faydalarını içinde barındıran bir üründür. Peynir, zengin besin değeri sayesinde insan vücudu için sayısız fayda barındırmaktadır. Peynir, içeriğinde barındırdığı vitaminler ve minerallerin yanı sıra vücudun kalsiyum ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Yediden yetmişe her yaştan insanın severek tükettiği peynir ürünleri, kemik gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Kahvaltıda tüketeceğiniz bir miktar peynir ile günlük enerji ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılayabilirsiniz. B2 vitamini yönünden zengin olan peynir ürünleri; içeriğinde yüksek oranda bulunan mineraller ve vitaminler ile insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır.

  • Diş ve kemikleri güçlendiren peynir ürünleri düzenli tüketilmesi halinde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacak kemik erimesi riskini en aza indirmektedir.
  • Sinir sisteminin güçlenmesini sağlayan peynirler, hafızanın kuvvetlenmesini de sağlamaktadır.
  • Vücudu şeker hastalığına karşı korumaktadır.
  • Kolesterol ve kan basıncının düzenlenmesinde etkili bir gıda maddesidir.
  • Kansere yakalanma riskini azaltan peynirler, özellikle meme, prostat kanseri gibi hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır.
  • Vücutta kötü huylu tümörlerin oluşmasını engellemektedir.
  • Zihin yorgunluğunu gidererek stresi en aza indirir.

Günde Ne Kadar Peynir Yenmeli?

Peynirin faydalarından yararlanmak istiyorsanız süt ve süt ürünleri sektöründe hizmet veren markalar tarafından doğala yakın ve hijyenik koşullarda üretilen kaliteli peynir ürünlerini tercih etmeniz sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Her yararlı besinde olduğu gibi peynir ürünlerini de günlük olarak belirli miktarlarda tüketmek sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Özellikle vücudunda laktoz duyarlılığı olan kişilerin peynir tüketirken dikkat etmesi gerekmektedir.

Beslenme uzmanları, günde 1 ya da 2 porsiyon peynir tüketmenin vücut sağlığı açısından önemli olduğunu belirtmektedir. Bir porsiyon peynir; 1 bardak süt, 1 kâse yoğurt, 100 gram kaşar peyniri ya da 50 gram beyaz peynire eşdeğerdir.

Günde Ne Kadar Peynir Tüketilmeli?

Süt ürünleri sektöründe hizmet veren güvenilir markaların hijyenik koşullarda ürettiği Peynir ürünlerini en uygun fiyatları ile Peynirci Baba online mağazamızdan adresinize sipariş edebilirsiniz. Peynirci Baba online mağazamızda yer alan PEYNİR ÜRÜNLERİ VE ÇEŞİTLERİ kategorisi içerisinden tercih ettiğiniz ürünü sepete ekleyerek satın alabilirsiniz. Siparişini vermeniz durumunda ürün, Peynirci Baba güvencesiyle paketlenerek sağlıklı ve güvenli bir şekilde kısa süre içerisinde adresinize iletilmiş olacaktır.