Kafkasya’nın Eşsiz Lezzete Sahip Abaza Peyniri Nedir?

abaza peynir hangi sütten yapılır?Kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden olan peynirler, ülkemizde en sık tüketilen süt ürünleri arasında yer almaktadır. Ülkemiz coğrafi özellikleri ve iklimi sayesinde hayvancılığın gelişmiş olduğu bir bölgedir. Bu sebeple Türk mutfağı peynir çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Ülkemizin hemen her bölgesinde inek, koyun, keçi ve manda gibi hayvanlardan elde edilen sütlerin çeşitli aşamalardan geçirilmesi ile üretilen peynirler, içeriğinde bulunan sütün özelliği ve farklı koşullarda üretilmesi sebebiyle yöresel peynirlerin her biri, farklı aromaya ve tada sahiptir. Kahvaltı sofralarımıza lezzet getirmesinin yanı sıra renk ve çeşitlilik sağlayan yöresel peynirler, içeriğinde barındırdığı mineraller ve vitaminler sebebiyle insan vücudu için de birçok fayda sağlamaktadır.

Anavatanı Kafkasya olan Abaza Peyniri adını da Abhazya devletinden almaktadır. Türkiye’nin yöresel peynir çeşitleri arasında yer alan Abaza peyniri; Sakarya, İzmit, Bolu, Düzce gibi illerde bulunan Abazaların geleneksel üretim yöntemleri ile üretilmektedir. Abaza peyniri, temiz hava ve bitki çeşitliliği bol olan yaylalarda yetiştirilen inek, koyun ve keçilerden elde edilen sütler ile imal edilmektedir. Yılın her ayı peynirler, sütün mayalanması ve pıhtının haşlanması ve ardından da şekil verilip salamuraya atılması yoluyla sadece süt ve maya ile üretilen Abaza peyniri, salamura peynir çeşitleri arasında bulunan tuzlu bir peynirdir. Abaza peyniri, içinde bulunan tuz oranına göre; tuzlu, az tuzlu ve tuzsuz olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.

Abaza Peyniri Hangi Sütten Yapılır?

Kahvaltı sofralarınıza eşsiz bir lezzet katacak Abaza peyniri ürünleri; inek, koyun, keçi ya da manda sütünden üretilmektedir. Kimi zaman inek sütünün içerisine bir miktar manda sütü eklenerek de Abaza peyniri üretildiği gibi koyun, manda ve inek sütlerinin belirli oranlarda karıştırılması ile de üretilmektedir.

Abaza Peyniri Nerelerde Kullanılır?

Yapısı itibariyle sert bir peynir olan Abaza peyniri, sarıya yakın beyaz renge sahip peynir çeşididir. Abaza peyniri ürünlerini taze olarak tüketebileceğiniz gibi olgunlaştıktan sonra da afiyetle tüketebilirsiniz. Kahvaltılarınıza eşsiz lezzet katacak bu peyniri, dilerseniz tavada ya da ızgarada hafif kızartarak da tüketebilirsiniz. Abaza peyniri ürünlerini poğaça, börek gibi hamur işlerinize de ekleyebileceğiniz gibi mevsim yeşillikleri ile hazırladığınız salatanızın lezzetini arttırmak için de kullanabilirsiniz. Eşsiz lezzete sahip Abaza peynirini şarabın yanında da tüketebilirsiniz.

Kaliteli ve Lezzetli Abaza Peyniri Uygun Fiyatları İle Peynirci Baba'da

Üretimi oldukça zahmetli olan Abaza peynirinin olgunlaşma süresi de 6 ila 8 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple genellikle hazır alınarak tüketilen Abaza peyniri ürünleri, süt ve süt ürünleri sektöründe ürünler üreten markalar tarafından üretilerek mutfaklarımıza gelmektedir. Lezzetine hayran olacağınız az tuzlu Abaza peynirini Peynirci Baba online mağazamız üzerinden adresinize sipariş edebilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda özenle paketlenerek Peynirci Baba güvencesi ile kısa süre içerisinde adresinize iletilecektir. Farklı gramaj seçeneklerinde satışa sunulan Abaza peyniri ürününü uygun fiyatları ile hemen satın almak için aşağıda bulunan linki ziyaret edebilirsiniz:

Ülkemizde En Çok Satılan Abaza Peynirini Size Özel Fiyatlarla Satın Almak İçin Tıklayın!