Eşsiz Aromaya Sahip Geleneksel Lezzet: Tulum Peyniri Nedir?

Yöresel peynir çeşitliliği bakımından oldukça zengin olan ülkemiz, farklı peynir lezzetlerine ev sahipliği yapıyor. Kahvaltı sofralarını lezzetlendiren yöresel peynir çeşitleri, lezzetli olmalarının yanı sıra zengin besin içeriği sayesinde insan vücudu için sayısız fayda barındıran gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin her bölgesinde farklı biçimlerde üretilen peynirler arasında yer alan tulum peyniri, hayvan postu içerisinde olgunlaştırılan lezzetli bir süt ürünüdür. Genellikle inek sütünden üretilen tulum peyniri, kıl keçisi veya koyun tulumlarına basılarak yüksek nem oranına sahip mağaralarda bir süre bekletilerek olgunlaştırılan yöresel peynir çeşitlerindendir.

Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?

Eşsiz bir aromaya sahip olan tulum peyniri, Konya, Bingöl, Erzincan, Elâzığ, Tunceli ve Erzurum gibi Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde üretilen bir süt ürünüdür. Tulum peynirinin yapım aşaması, sabır ve özen gerekmektedir. Tulum peynirinin yapım aşamalarını sizler için derledik.

Türkiye’nin verimli bölgelerinde beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen sütler, mayalanıp bir süre bekletilmektedir. Tulum peyniri için mayalanan süt, süzgeçten ya da tülbentten geçirilerek süzülüyor. Ardından bir gece dinlendirilen bu peynir, büyük torbalar içine ekleniyor ve bir süre bekletiliyor. Bu sayede suyunu tamamen süzen peynir, bakır kaplarda ufalanıyor ve özel tuzla tatlandırılıyor. Daha sonra temiz ve büyük torbalara basılmasının ardından torbaların ağız kısmının dikiliyor. 10 günlük bekleme süresinin ardından torbaların içindeki tulum peyniri alınır ve peynir için hazırlanan hayvan derisine ya da bidona yerleştirilir. Kıl keçisi tulumunda bekletilen peynir, tam anlamıyla tulum peyniridir ve Erzincan yöresinde genellikle bu yöntem ile üretilmektedir.

Tulum Peyniri Hangi İlimizde Meşhurdur?

Tulum peyniri, Erzincan ve Erzurum bölgelerinde sıklıkla üretilen yöresel peynir çeşitlerinden biridir. Şavak peyniri olarak da anılan Erzincan tulum peyniri; parlak görünümlü, tam yağlı ve sunduğu katı kıvamı ile ülkemizde sıkça tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer almaktadır. Tulum peyniri; koyun besiciliğinin yaygın olarak yapıldığı Konya, Bingöl ve Tunceli gibi illerde de sıklıkla üretilmektedir. İzmir’de üretilen tulum peynirleri de çok sevilmektedir, hamur işlerinde ve birçok yemekte kullanılmaktadır.

Tulum Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Tulum peyniri, protein ve vitamin değeri yüksek gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Tulum peyniri ürünlerinin yüksek besin değeri sayesinde insan vücudu için tam anlamıyla bir şifa deposu olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Tulum peynirinin faydalarını sizler için derledik:

tulum peyniri hangi yöreye ait

 

  • Tulum peyniri, içeriğinde yüksek oranda bulunan protein sayesinde kemik sağlığını koruma konusunda önemli bir gıda maddesidir. Aynı zamanda ilerleyen yaşlarda kemik hastalıklarını önlemek amacıyla da tüketebilirsiniz.
  • Tulum peyniri, diğer süt ve süt ürünleri gibi ağız içindeki bakterileri temizleyen güce sahiptir.
  • B grubu vitaminleri yüksek oranda içeren tulum peyniri, kansızlık hastalığının doğal çözümlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple beslenme uzmanları, kan değeri düşük olan kişilere tulum peyniri tüketmelerini önerilmektedir.
  • Tulum peyniri, bağırsakların kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlayarak sindirim sisteminin çalışmasını düzenlemektedir.
  • Kahvaltılarınızda belirli oranlarda tüketeceğiniz tulum peyniri, gün içinde bağırsaklarınızın aktif çalışmasını sağlayacaktır.
  • Sindirim sorunu yaşayan kişilerin belirli oranlarda tulum peyniri tüketerek bu sindirim problemlerini rahatlıkla atlatabilirler.
  • Tulum peyniri, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücudunuzu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirmektedir.

Tulum Peyniri Nasıl Saklanır?

Tulum peyniri, saklama bakımından rahatlıkla muhafaza edebileceğiniz bir süt ürünüdür. Sert bir yapıya sahip olması sebebiyle tulum peyniri ürünlerini, saklama kabında ya da kendi poşetinde ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz. Tulum peynirini derin dondurucuda saklamanız önerilmez. Tulum peyniri ürünleri, ısı değişimine maruz kaldığında küflenmeler ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple tulum peynirini oda sıcaklığında bekletmemeniz önerilmektedir. Serin ve güneş ışığı almayan alanlarda muhafaza ettiğinizde tulum peyniri ürünlerini uzun ömürlü olarak tüketebilirsiniz.

Tulum Peyniri Nasıl Tüketilir?

Tulum peyniri ürünlerini kahvaltılarınızda afiyetle tüketebileceğiniz gibi harika tariflere de imza atabilirsiniz. Tulum peynirini ekmek, pide, poğaça, börek gibi hamur işlerine ilave ederek harika lezzetler ortaya çıkarabileceğiniz gibi mevsim yeşillikleri ile hazırladığınız salatalarınıza ekleyerek de nefis bir salata hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda tulum peynirini hazırlayacağınız krep gibi ürünlere de ekleyerek de keyifle tüketebilirsiniz.

Kaliteli ve Lezzetli Tulum Peyniri Nereden Satın Alınır?

Kaliteli markalar tarafından hijyenik koşullarda üretilen tulum peyniri ürünlerini Peynirci Baba online mağazamızdan en uygun fiyat seçenekleri ile sipariş edebilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda buz aküleri ve uzay poşeti ile paketlenerek kısa süre içerisinde Peynirci Baba güvencesi ile adresinize teslim edilecektir. Açık ya da ambalajlanmış olarak satışa sunulan tulum peyniri ürünlerine aşağıda vermiş olduğumuz tulum peyniri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatları İndirdik.Tulum Peyniri Çeşitlerimizi Görmek İçin Tıklayın