Doğu İllerinin Eşsiz Peynir Lezzeti: Çeçil Peyniri Nedir?

Türk mutfağı, peynir çeşitliliği açısından oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan peynir, Türkiye’nin hemen her bölgesinde farklı biçimlerde üretilen süt ürünleridir. Türkiye’de hayvancılığın yaygın olduğu bölgelerinde üretilen farklı aromalara sahip yöresel peynir çeşitleri, tüm dünyada tüketilen ürünlerin başında gelmektedir. Beyaz peynir ve kaşar peyniri kadar Kars, Ardahan, Erzurum ve Iğdır gibi bölgelerde yaygın olarak üretilen çeçil peyniri, yurtdışında da sıklıkla tüketilen peynir çeşitlerinin başında gelmektedir. ‘Çeçil peyniri nerenin’ sorusuna Türkiye’nin neredeyse tüm doğu illerinde üretildiği yanıtını vermek doğru olacaktır. Çeçil peyniri, tel tel ayrılan bir yapıya sahip olması sebebiyle kimi bölgelerde tel peynir olarak da anılmaktadır.

Çeçil Peyniri Nasıl Yapılır?

Genellikle yağı alınmış sütünden üretilen çeçil peyniri; beyaz renkli, kokusuz, yarı yumuşak ve ağızda kolay dağılan yapısı ile ülkemizde sıklıkla tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer almaktadır. Tattığınızda süt tadını hissetmenizi sağlayan çeçil peynirinin üretim aşamalarını sizler için derledik.

Sıklıkla Doğu Anadolu Bölgesi’nde üretilen çeçil peyniri inek sütü, termofilik kültür ve peynir mayasından imal edilmektedir. Bir süre kaynatılan inek sütünün içerisine termofilik kültür ilave edilmesinin ardından bir süre sütün olgunlaşması beklenir. Eşsiz bir lezzet için sütte meydana gelen kaymağın alınması gerekmektedir. Ardından olgunlaşan süte peynir mayası eklenerek 15 dakika gibi bir süre beklenir. Sütte pıhtı oluşunca süt, karıştırılarak telemenin oluşması sağlanır. Kepçeye sarılan teleme bir kaba alınarak yoğurma işlemi için özel olarak üretilen mekanizmaya alınarak bir süre yoğrulur. Yoğurma işlemi sırasında peynir, tel tel ayrılır. Tel tel olan peynir bir süre bekletildikten sonrasında tuzlu salamura suyuna yatırılarak lezzetlendirilir.

Çeçil Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Tüm süt ürünleri gibi çeçil peyniri de yüksek besin değeri sayesinde insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır. Çeçil peyniri, içeriğinde yüksek oranda bulunan vitaminler ve mineraller sebebiyle insan vücudu için tam bir şifa deposudur. Çeçil peynirinin faydalarını sizler için derledik.

  • Çeçil peyniri içeriğinde yüksek oranda potasyum barındırması sebebiyle kemik gelişimine katkı sağlayarak ilerleyen yaşlarda ortaya çıkması muhtemel kemik erimesi gibi hastalıkların tedavi edilmesinde önemli bir yere sahiptir.
  • Hafif küflendirilerek tüketilen çeçil peyniri ürünleri, insan vücudunda penisilin görevi gördüğü ve birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.
  • Çeçil peyniri, fosfor kaynağı olarak da bilinmektedir. İçeriğinde yüksek oranda bulunan fosfor sayesinde enerji vermesinin yanı sıra sindirime de yardımcı olan bir gıda maddesidir.
  • İçerdiği protein sebebiyle diş sağlığını da iyileştiren çeçil peyniri, yapılış biçimine göre laktoz içermemektedir.

Yukarıda insan vücudu için faydalarını saydığımız ‘çeçil peyniri sağlıklı mı, zararları var mı’ gibi bir araştırma yapıyorsanız çeçil peyniri, düzenli tüketildiği takdirde insan vücudu için önemli bir mineral ve vitamin kaynağı olduğunu söylemek yanış olmaz.

Çeçil Peyniri Nasıl Saklanır?

Diğer peynir çeşitlerine göre daha tuzlu olan çeçil peyniri, diğer peynirlere oranla daha uzun süre bozulmadan saklanabilir. Çeçil peynirini saklama kabında ya da ambalajı içerisinde hava almayacak bir şekilde buzdolabında sağlıklı ve güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Derin dondurucu da saklanmaması önerilen çeçil peynirini, buzdolabınızın sebze bölümünde saklayabilirsiniz.

Çeçil Peyniri Nasıl Tüketilir?

Çeçil peyniri, eşsiz lezzeti ve iştah açıcı görüntüsü ile kahvaltı sofralarınızın favori peynir çeşitlerinden biri olacak. Aile bireylerinizin lezzetine hayran olacağı çeçil peynirini kahvaltıların yanı sıra börek ya da poğaça gibi hamur işlerinize de ekleyebilirsiniz. Çeçil peyniri, eriyebilen bir peynir olması sebebiyle kuymak ve mıhlama yaparken de kullanabilirsiniz.

Çeçil Peyniri En Uygun Fiyatlar ile Nereden Alınır?

Lezzetli ve kaliteli çeçil peyniri nerede satılır, nereden alınır’ gibi araştırmalar yapıyorsanız şu an da doğru yerdesiniz! Ürettiği ürünler ile kahvaltılık gıda sektöründe kendini kanıtlamış markaların geleneksel yöntemlere uygun koşullarda ürettikleri çeçil peyniri ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online mağazamız üzerinden sipariş edebilirsiniz. Siparişini vermeniz durumunda ürün, buz aküleri ve uzay poşeti ile özenle paketlenerek sağlıklı ve güvenli koşullarda adresinize teslim edilecektir. Birbirinden lezzetli çeçil peynirleri arasında damak tadınıza uygun ürünü satın almak için aşağıda bulunan linki ziyaret edebilirsiniz:

https://www.peynircibaba.com/yoresel-peynirler/