Kahvaltıların Eşsiz Peyniri: Ezine Peyniri Nedir?

Türkiye’de en sık tüketilen yöresel peynir çeşitlerinden biri olan Ezine peyniri, isminden de anlayacağınız gibi Çanakkale’nin Ezine ilçesine özgü bir süt ürünüdür. Ezine peyniri, eşsiz aroması ve lezzeti ile kahvaltı sofralarına çok yakışan bir peynir çeşididir. Ezine peynirini aynı zamanda makarnalara ya da hamur işlerinize ekleyerek de tüketebilirsiniz. Son zamanlarda ‘Ezine peyniri nedir, faydaları nelerdir, özellikleri nelerdir, nasıl saklanır, çeşitleri nelerdir?’ gibi konuları yazımızda sizler için derledik.

Lezzeti ile Türkiye’ye yayılan Ezine peynirinin en önemli farkı, yalnızca Kaz Dağları’nın belirli yörelerinde doğal kaynaklarla beslenmiş inek, koyun ya da keçilerden elde edilen sütlerin karıştırılmasıyla üretilmesidir. Kalitesini ve lezzetini özel olarak yetiştirilen hayvanların sütünden alan Ezine peyniri geleneksel üretim koşulları sayesinde halen orijinal lezzetini korumaktadır. Beyaz peynir standartlarına uygun olarak üretilen Ezine peyniri; tam yağlı, salamura edilerek olgunlaştırılan bir süt ürünüdür. Ezine peynirinin diğer beyaz peynirlerden en büyük farkı, üretildiği süt ürününün Ezine bölgesinden sağlanmasıdır. Görünüş ve yapı itibariyle beyaza yakın açık sarı renge sahip olup orta sertlikte bir peynir çeşididir. Ezine peyniri, aynı zamanda küçük çaplı gözeneklere sahiptir. Ezine peyniri, tat ve aroma bakımından ise hafif krema tadına sahip olmasının yanı sıra üretiminde uygulanan ısıl işlemden dolayı pişmiş süt aromasını hissedeceğiniz bir peynirdir.

Ezine Peyniri Çeşitleri Nelerdir?

ezine peynir özellikleriEzine peyniri, günümüzde keçi, inek ve koyun sütlerinden üretilmektedir. İnek sütünden üretilen Ezine peyniri, yapı itibariyle daha beyaz renge sahiptir. Keçi ve koyun sütüne göre daha az yağ içeren inek sütünden üretilen Ezine inek peyniri, inek sütünden üretilen peynirlerin tadına alışanlar için ideal bir peynir çeşididir. Ezine koyun peyniri ise isminden de anlayacağınız üzere koyun sütünden üretilmektedir. Koyun sütü, inek ve keçi sütüne oranla daha yağlı bir süt olduğundan koyun Ezine peyniri, içeriğindeki yağ sebebiyle daha sarı renge sahiptir ve daha kıvamlı bir peynirdir. Ezine koyun peyniri, kolay kırılmayan gözenekli yapısı ile ağızda kolayca dağılır. Ezine keçi peyniri ise diğer Ezine peynirlerine göre daha beyaz renge sahiptir. Keçi sütünün kendine has aromasını ve tadını taşıyan Ezine keçi peyniri; koyun peynirine göre daha az, inek peynirine göre daha yağlı ve kıvamlı bir yapıdadır. Keçi peyniri tüketmeyi sevenler için tam kıvamında olan peynir çeşitlerindendir.

Ezine Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Ezine peyniri çeşitleri de diğer süt ürünleri gibi üretildiği sütün vitaminlerini ve minerallerini içinde barındırmaktadır. Bu sebeple Ezine peynir çeşitleri insan vücudu için sayısız fayda sağlamaktadır.ezine peynir hakkında bilgi

  • Ezine peyniri, içeriğinde yüksek oranda bulunan protein miktarı sayesinde vücudun protein ihtiyacını kusursuz bir şekilde karşılamaktadır.
  • Vücuda doğal olarak enerji sağlamaktadır.
  • Ezine peyniri, aminoasit kaynağı olması sebebiyle zekâ gelişiminde rol oynar.
  • Ezine peynirinin kolesterol oranı düşük olduğundan trans yağ asidi içermediğinden vücudunuzun kolesterol dengesine katkı sağlamaktadır.
  • A vitamini açısından oldukça zengin olan Ezine keçi peyniri, düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini düzenleyici bir etkiye sahiptir.
  • Ezine peyniri çeşitleri saçları güçlendirerek saç dökülmesini en aza indirir.
  • Çocukların gelişimine katkı sağlayan Ezine peyniri, aynı zamanda kemik ve diş sağlığına da katkı sağlamaktadır.
  • Hafızayı güçlendirerek ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek hafıza kaybı ya da Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçmektedir.

Ezine Peyniri Nasıl Saklanır?

Ezine peyniri ürünlerini sağlıklı ve güvenli bir şekilde muhafaza etmek oldukça pratiktir. Ambalajlı halde satın aldığınız Ezine peynirini ambalajı ile muhafaza edebilirsiniz. Açık aldığınız Ezine peyniri ürünlerini ise dikkatli bir biçimde salamura yapıp paketleyerek güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.  

Kaliteli Çanakkale Peyniri Nereden Alınır?

Peynir severlerin kahvaltılarda ve börek, poğaça gibi hamur işlerine ekleyerek keyifle tükettiği beyaz peynir ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online mağazamızdan satın alabilirsiniz. Kaliteli markalar tarafından üretilen en iyi beyaz peyniri ürünleri arasında dilediğiniz beyaz peyniri ürününü sipariş etmeniz halinde ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda buz aküleri ve uzay poşeti ile özenle paketlenerek kısa süre içerisinde adresinize iletilmektedir. 

En Lezzetli Çanakkale Peyniri Ürünlerini Satın Almak İçin TIKLAYIN