Enfes Peynir Lezzetini Sofralarımıza Sunan Mihaliç Peyniri Nedir?

Yöresel peynir çeşitliliği açısından oldukça zengin olan ülkemizin farklı bölgelerinde farklı koşullarda üretilen peynirler, farklı aromaları ile sofralarımıza konuk olan süt ürünleri arasında yer almaktadır. İnek, koyun, keçi ve manda gibi hayvanların sütlerinden imal edilen peynir ürünleri hem aromaları bakımından hem de yapı olarak farklılık gösteren ürünlerdendir.

Eşsiz aroması ve benzersiz kokusu ile en sık tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer alan Mihaliç peyniri; 250 yıldır Bursa, Balıkesir ve İzmir bölgesinde üretimi yapılan bir süt ürünüdür. Genellikle tam yağlı kıvırcık koyun sütünden imal edilen Mihaliç peyniri, koyun sütünün yetersiz kaldığı durumlarda inek sütünden de üretilebilmektedir. Mihaliç peyniri, aynı zamanda inek, koyun ve keçi sütünün belirli oranda karıştırılmasıyla da yapılıyor. Mihaliç peyniri, adını Bursa'nın Karacabey ilçesinin eski adı olan Mihaliç'ten almıştır. Dışı ince ve beyaz bir kabuğa sahip olan Mihaliç peyniri, yuvarlak gözler içeren sert bir peynirdir. Mihaliç peyniri, tuzlu ve tam yağlı bir peynir çeşididir. Ülkemizde sıklıkla tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer alan ‘Mihaliç peyniri nedir, faydaları nelerdir, nasıl tüketilir, nasıl saklanır’ sorularının cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.  

Mihaliç Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Eşsiz aroması ve benzersiz kokusu ile Mihaliç peyniri, besin değeri de oldukça yüksek bir süt ürünüdür. Mihaliç peyniri, içeriğinde yüksek oranda bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır. Mihaliç peynirinin faydalarını sizler için derledik.

mihaliç peyniri hakkında bilgi

  • Mihaliç peyniri, diğer süt ürünleri gibi vücudun fosfor ihtiyacını büyük ölçüde sağlamaktadır.
  • İçerdiği kalsiyum sebebiyle kemik ve diş gelişimine katkıda bulunan Mihaliç peyniri, ilerleyen yaşlarda kemik rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalinizi en aza indirir.
  • Mihaliç peyniri içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde çocuklar, hamile ya da emziren kadınlar ve menopoz dönemindeki kadınlar için yararlı bir peynir çeşididir.
  • Yüksek yağ oranına sahip olan Mihaliç peyniri içerisinde yağda çözünen A, D, E, K vitaminleri de bulunmaktadır.
  • Mihaliç peynirini vitamin açısından önemli yapan bileşimindeki B grubu vitaminlerdir. B2, B6 ve B12 vitamini yönünden zengin olan Mihaliç peyniri, düzenli tüketildiğinde kansızlığın tedavisinde önemli bir yere sahiptir.
  • Mihaliç peyniri, içeriğinde bulunan düşük sodyum sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Mihaliç Peyniri Nasıl Tüketilir?

Eşsiz aroması ve benzersiz lezzeti ile kahvaltı sofralarınızda keyifle tüketeceğiniz Mihaliç peynirini aynı zamanda tost içerisine ekleyerek de güne enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz. Mihaliç peyniri, ince kesilerek servis edildiği takdirde daha yoğun bir tat vermektedir. Bu sebeple Mihaliç peynirini ince parçalar halinde keserek tüketmeniz peynirin lezzetini tam olarak almanız açısından önemlidir. Mihaliç peyniri ürünleri; badem, kuru meyve, karpuz ile tüketmesi de aşırı keyiflidir. Tüm bunların yanı sıra Mihaliç peynirini hazırladığınız makarnanın ya da salatanın içerisine ekleyerek harika bir lezzete imza atabilirsiniz.

Lezzetli Mihaliç Peyniri Nerede Satılır, Nereden Alınır?

Üretimi oldukça zahmetli olan ve zaman alan Mihaliç peyniri lezzetini sofralarınıza taşımak istiyorsanız eşsiz lezzetine hayran kalacağınız Mihaliç peynirini Peynirci Baba online mağazamız üzerinden adresinize sipariş edebilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda özenle paketlenerek Peynirci Baba güvencesi ile kısa süre içerisinde adresinize iletilecektir. Farklı gramaj seçeneklerinde satışa sunulan Mihaliç peyniri ürününü uygun fiyatları ile hemen satın almak için aşağıda bulunan linki ziyaret edebilirsiniz:

En Leziz Mihaliç Peynirini Satın Almak İçin TIKLAYIN