Hangi zeytinyağı nerede kullanılmalı?

Zeytin ağacından toplanan zeytin meyvelerinin çeşitli biçimlerde işlenmesi ile üretilen zeytinyağı, aroması ve lezzeti ile mutfakların favori bitkisel yağları arasında yer almaktadır. Zeytinyağı; rengi, kokusu, aroması ve hazım kolaylığı ile tüm sıvı yağların, en değerlisidir. Zeytinyağı, herhangi bir kimyasal işlem görmediği için beslenme uzmanları tarafından en sağlıklı yağlardan biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca zeytinyağı içeriğinde barındırdığı önemli yağ asitleri ile doymamış yağ açısından zengin olması sebebiyle metabolizma ve vücut sağlığı üzerinde önemli etkilere sahip bitkisel yağ çeşitleri arasında yer alıyor.

Zeytinyağı, salatalara ve yemeklere kattığı aroma sebebiyle sevilerek tüketilmektedir. Ayrıca zeytinyağı, içerisine baharat eklenerek çiğ olarak da tüketilebilen bir yağ çeşididir. Özellikle Akdeniz mutfağında sıklıkla kullanılan zeytinyağının üretim koşullarına ve kalitesine bağlı olarak çeşitleri bulunmaktadır.

Zeytinyağı Kullanım Alanları

Zeytinyağı %70 oranında tekli doymamış yağ asidi, %12 oranında çoklu doymamış yağ asidi, %14 oranında doymuş yağ asidi bileşiği ve içerdiği E vitamini, antioksidanlar ile birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde önemli bir gıda maddesidir. Üretici ülkesi olduğumuz zeytinyağı ürünlerinin üretim biçimlerine ve içeriğinde bulunan serbest yağ asitliği oranına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Zeytinyağı çeşitlerini oda sıcaklığının altında güneş ışığı almayan bir yerde ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir. Aynı zamanda zeytinyağını saklarken zeytinyağının aromasını koruyabilmesi için kokusuz yiyecekler ile saklanması da dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli noktadır.

Sağlıklı beslenmek istiyorsanız zeytinyağını günlük yağ tüketiminin içine mutlaka eklemenizde yarar var. ‘Hangi zeytinyağı nerede kullanılmalı’ konusunu sizler için araştırdık.  Zeytinyağını damak tadına uygun bulmayan kişiler, riviera zeytinyağı tüketebilirler. Her zaman kullandığınız yağ ile karıştırarak yemeklerde ve salatalarda kullanabilirsiniz.

Natürel Zeytinyağı: Zeytin meyvesinin dalından toplanarak 4 saat içinde, 27 derecenin altında bulunan bir ısıda yıkama, dekantasyon, santrifüj ve filtrasyon gibi mekanik yöntemlerle sıkılmasıyla imal edilen zeytinyağı çeşididir. Natürel zeytinyağı, herhangi bir rafinasyon işlemi gerektirmeksizin doğrudan yenebilir halde olan zeytinyağı çeşitlerindendir. Asitlik derecesi düşük olan natürel zeytinyağı ürünleri; kendi içinde de natürel sızma zeytinyağı, natürel birinci zeytinyağı ve natürel ikinci zeytinyağı olmak üzere 3 çeşidi bulunmaktadır. Natürel zeytinyağları, içerdiği yüksek asit derecesi ile en sağlıklı yağlar arasında yer almaktadır. Kahvaltı sofralarında içerisine baharat ekleyip çiğ olarak tüketebileceğiniz natürel zeytinyağını salatalara ekleyerek lezzet ve aroma katmak amacı ile kullanabilirsiniz. Natürel zeytinyağlarını aynı zamanda kızartmalarda ve yemeklerde de kullanabilirsiniz.

Rafine Zeytinyağı: Mekanik işlem görmüş, yüksek asitli ve doğrudan tüketilmesi sakıncalı olan zeytinyağı çeşitleridir. Mekanik işlemler ile yağ, saflaştırılır ve yağın istenmeyen özellikleri giderilir ancak bu işlemler esnasında zeytinyağına koku ve tat katan bileşikler de azalır. Rafine zeytinyağı, içeriğinde yüksek asit barındırdığı için doğrudan tüketilmemesi önerilmektedir. Bu sebeple rafine zeytinyağını kızartmalarda, pasta, börek ve tatlı çeşitlerinin yapımında kullanabilirsiniz.

Riviera Zeytinyağı: Riviera zeytinyağı, asitlik derecesi yüksek olan rafine zeytinyağı ile natürel sızma zeytinyağının belirli oranlarda karıştırılması ile imal edilmektedir. Riviera zeytinyağı, çeşitli temizlik süreçlerinden geçirilerek elde edilen zeytinyağı çeşididir. İçerdiği natürel zeytinyağı oranı ile kalitesini ortaya koyan rafine zeytinyağları, natürel zeytinyağlarına oranla daha az besleyici ve daha az miktarda vitamin içeriyor. Aroması ve tadı az olan bu zeytinyağı çeşidi yemeklerde sık kullanılan yağların başında geliyor. Doğrudan soğuk ya da sıcak yemeklerde kullanabileceğiniz riviera zeytinyağı ürünlerini aynı zamanda salatalara ve çiğ yemeklere aroma eklemek amacıyla da kullanabilirsiniz. Riviera zeytinyağları hafif aromaları nedeniyle yemeklerde en fazla tercih edilen zeytinyağı çeşitleri arasında yer alıyor. Riviera zeytinyağını kızartmalarınıza ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Eşsiz aromaya sahip zeytinyağı çeşitleri ile yemeklerinize ve salatalarınıza farklı bir aroma katabilirsiniz. Benzersiz lezzete sahip kaliteli zeytinyağı ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Zeytinyağı Çeşitleri ve Fiyatları kategorisinden adresinize sipariş edebilirsiniz.