Riviera Zeytinyağı Nedir, Ne Demektir?

Sağlık deposu zeytinyağı, ham maddesi olan zeytinin barındırdığı tüm vitamin ve mineralleri içinde barındırdığından oldukça sağlıklı bir bitkisel yağdır. Zeytinyağı ürünleri, farklı biçimlerde ve koşullarda üretilerek tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır. Sızma zeytinyağı ve riviera zeytinyağı ürünleri, en çok tüketilen zeytinyağı çeşitleri arasında yer almaktadır.

Riviera Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

İçerdiği natürel zeytinyağı oranı ile kalitesini ortaya koyan riviera zeytinyağları, natürel zeytinyağlarına oranla daha az besleyici ve daha az miktarda vitamin içermektedir. Riviera zeytinyağı, yüksek asitlik derecesi sebebiyle doğrudan yemeye uygun olmayan rafine zeytinyağının yüksek ısı ve çeşitli kimyasal yöntemler ile temizlenerek tüketime uygun hale getirilen zeytinyağı çeşitlerindendir. Rafine yağın çeşitli temizlik süreçlerinden geçirilmesinin ardından içerisine bir miktar sızma zeytinyağı eklenerek karıştırılması ile üretilmektedir. Rafine zeytinyağı, zeytin aromasını içine eklenen natürel sızma zeytinyağından almaktadır. Aroması ve tadı diğer zeytinyağı çeşitlerine oranla daha az olan riviera zeytinyağı, yemeklerde sık kullanılan yağ çeşitlerindendir.

Riviera Zeytinyağı Nerelerde Kullanılır?

Riviera zeytinyağı, diğer zeytinyağı çeşitlerine oranla daha ucuz fiyatlarda satılmaktadır. Yanma seviyesi yüksek olan riviera zeytinyağı, kızartmalar için ideal bir yağdır. İki yüz dereceye kadar ısınabilen riviera zeytinyağı ürünleri, kanserojen salınımı yapmadığından kızartmalarda sıklıkla tercih edilen bitkisel yağlardan biridir. Riviera zeytinyağı, kızartmaların yanı sıra her zaman kullanılan yağ ile karıştırılarak yemeklerde ya da salatalarda da kullanılabilmektedir.