Zeytin Nedir?

Yüz yaşına kadar erişen zeytingiller familyasına ait uzun ömürlü bir bitki olan zeytin, içeriğinde yüksek oranda barındırdığı vitaminler ve mineraller sayesinde doğanın insanlara sunduğu şifa kaynağı meyvelerden biridir. Türk mutfağında kahvaltılık gıdalar arasında önemli bir yere sahip olan zeytin, kahvaltıların yanı sıra börek, poğaça gibi hamur işlerine lezzet katmak ve salataları süslemek amacıyla da kullanılmaktadır. Zeytin, aynı zamanda dünyanın en sağlıklı ve doğal bitkisel yağ kaynağıdır.

Zeytinin tarihi, günümüzden 8 bin yıl öncesine dayanır. Tarihi gelişimi içinde birçok efsaneye kaynak olan zeytin, eski uygarlıkların yazıtlarında ve kutsal kitaplarda da adı geçen bir meyvedir. Akdeniz bitkisi olan zeytin, günümüzde Akdeniz’i çevreleyen ülkelerin hemen hemen hepsinde yayılma imkânı bulmuştur. En kötü toprak koşullarında bile yetişebilen zeytin bitkisinin yetişebilmesi için önemli olan etken iklim koşullarıdır. İklim koşulları gereği ülkemizin pek çok bölgesinde zeytin yetiştirilebilmektedir. Zeytin üretiminde zeytinin türü, toprağın cinsi ve rüzgâr gibi etmenler zeytine farklı bir aroma katmaktadır. Zeytin yetiştiriciliğinde önemli olan zeytini yetiştirirken incelikli davranmalı ve iyi yöntemler kullanılmalıdır.

Zeytin Nerede Yetişir?

Ülkemizde Marmara Bölgesi’nde yetişen tadı ile meşhur Gemlik zeytini; Manisa, Balıkesir, Hatay, Adana, Mersin gibi bölgelerde de yetiştirilmeye başlamıştır. Zeytin yetiştiriciliğinin farklı bölgelerde olması, zeytin bitkisinin kullanım alanlarının da genişlemesine neden olmuştur. Zeytinyağı elde etmek için üretilen zeytinler arasında ilk sırada Ayvalık zeytini gelmektedir. Ayvalık zeytini, özellikle Edremit Körfezi’nde ve Ayvalık bölgesinde yetiştirilen bir üründür. Bunun yanında Aydın, Muğla gibi şehirleri içinde barındıran Güney Ege’de yetişen zeytinlerde zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahiptir.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin faydaları nelerdir?Kahvaltı sofralarımızı renklendirip süsleyen besinlerden biri olan zeytin, toplandığı döneme göre birçok çeşide ayrılmaktadır. Olgunlaşmamış hali yeşil olan güneşte kaldıkça siyah rengi alan zeytin; ülkemizde genel olarak Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetiştirilmektedir. Zeytin, içeriğinde barındığı vitaminler ve mineraller sayesinde yediden yetmişe her yaştan insan tarafından belirli oranlarda tüketildiğinde insan vücudu için tam anlamı ile bir şifa kaynağıdır. İnsan vücuduna pek çok faydası bulunan bu lezzetli besin, stres oranını azaltmasından metabolizmayı düzenlemesine kadar birçok fayda sağlamaktadır.

Dengeli ve sağlıklı kahvaltı sofralarının vazgeçilmez besinlerinden biri olan zeytin, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besindir. Kalsiyum oranı bakımından zengin olan zeytin aynı zamanda A, C, D, E ve K vitaminleri açısından da zengindir. Cilt sağlığı açısından da oldukça önemli bir yere sahip olan zeytin, kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılan bir besindir. Yüzyıllar önce antioksidan olarak kullanılan zeytin ürünü, günümüzde de hem lezzeti ile hem de insan sağlığına sağladığı faydaları ile her yaştan insan tarafından tüketilmektedir. Şifa kaynağı olan zeytin, günlük olarak belirli oranlarda tüketildiğinde insan vücudu için sağladığı faydaları sizler için derledik.

  • Zeytin, içeriğinde bulunan polifenoller sayesinde hastalıkların önlenmesinde ve korunmasında antioksidan görevinin yanı sıra stres oranını azaltarak sinir hücrelerini korumaktadır.  
  • İçeriğinde yüksek oranda bulunan demir sayesinde anemi hastalığının önüne geçen zeytin, insan vücudundaki kolesterolü de azaltarak kalp hastalıklarının ve damar tıkanıklığının da önüne geçmektedir.
  •  Zeytin, yemeklerden sonra oluşan şişkinlik ve gaz sıkışması gibi durumların da önüne geçmektedir.
  • Bağışıklık sistemindeki sağlıklı hücrelerin sayısını arttırarak vücudu kanserli hücrelere karşı daha dirençli hale getirir.
  • Güçlü bir antioksidan olan zeytin, karaciğerde yağ bezlerinin oluşumunu engellemektedir.
  • Zeytin, düzenli tüketildiğinde içeriğinde yüksek oranda bulunan E vitamini sayesinde cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamaktadır.
  • Zeytin, sindirim sisteminde oluşan problemlerin giderilmesinde önemli bir yere sahiptir.
  • Zeytin, prostat ve meme kanseri riskini en aza indirmektedir.

Uygun Fiyat Seçenekleri ile Zeytin Ürünleri Nereden Alınır?

İnsan vücudu için tam anlamıyla bir sağlık deposu olan zeytin ürünleri ile kahvaltı sofralarınıza renk, lezzet ve sağlık katabilirsiniz. Doğal koşullarda yetiştirilen ve özenle toplanan şifa deposu zeytin ürünlerini Peynirci Baba ailesi olarak sizlere sağlıklı ve güvenli bir şekilde ulaştırıyoruz. Müşterisine kusursuz bir online alışveriş deneyimi sunan Peynirci Baba online mağazamızda yer alan zeytin ürünlerini en uygun fiyat seçenekleri ile Zeytin & Zeytinyağı kategorisinden sipariş edebilirsiniz.