Zeytinyağı Ürünleri Nasıl Muhafaza Edilir?

Zeytinyağı, şifa kaynağı olan zeytin meyvesinin çekirdeği ile birlikte sıkılması ile üretilen bitkisel yağ çeşitlerinden biridir. Eşsiz lezzetinin yanı sıra oldukça sağlıklı olan zeytinyağı ürünlerinin uzmanlar tarafından kullanımı sık sık önerilmektedir.

Zeytinyağı ürünleri, hiçbir kimyasal işlemden geçmeden üretildiği için uygun koşullar sağlanmadığı takdirde çabuk bozulabilmektedir. Bu sebeple satın aldığınız zeytinyağı ürününü uzun süre bozulmadan sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsanız uygun koşullarda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Hakiki zeytinyağı nasıl muhafaza edilir merak ediyorsanız zeytinyağı ürünlerini sağlıklı bir şekilde saklayabilmeniz için uygun koşulları sizler için derledik.

Zeytinyağı Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Saklanır?

Zeytinyağı ürünleri herhangi bir kimyasal işlem görmeden üretildiğinden ışık, sıcaklık, hava ve zaman gibi etmenlerden etkilenmektedir. Zeytinyağını saklamanın en uygun koşul; nem olmayan bir alanda teneke, seramik ya da cam kutularda ağzı sıkı bir şekilde kapatılarak saklanmalıdır. Ayrıca zeytinyağı ürünlerini güneş ışığı almayan bir alanda saklamanızda yarar var. Zeytinyağı ürünlerinin bozulmadan muhafaza edilmesi için saklandığı ortamın sıcaklığı 14 derece civarında olmalıdır. Zeytinyağı ürününü sağlıklı bir şekilde kullanmak için metal ya da plastik kaplara konularak saklanmamalıdır.

Zeytinyağı saklarken diğer önemli nokta ise zeytinyağının kokusunu ve aromasını kaybetmemesi adına çevredeki diğer yemek ya da farklı kokuların zeytinyağının içine sinmemesi için ağzının tamamen kapalı olması gerekmektedir. Eğer zeytinyağını uzun süre sağlıklı bir şekilde saklamak istiyorsanız tavsiye edilen teneke, seramik ya da cam saklama kaplarından bir tanesinde ağzını iyi ve sıkı bir şekilde kapatıp en az 2 yıl boyunca saklayabilirsiniz. 

Zeytinyağı Bozulur Mu, Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağının dört ana düşmanı bulunmaktadır. Bunlar; gün ışığı, sıcaklık, hava ve yaşlanmadır. Yukarıda vermiş olduğumuz saklama koşullarında satın almış olduğunuz zeytinyağını muhafaza ederseniz çok daha uzun zamanda tazeliğini koruyacaktır. Hali hazırda Peynirci Baba üzerinde satışı gerçekleştirilen zeytinyağlarının şişeleri de muhafaza süresini en üste çıkarmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Ancak kötü saklama koşullarında muhafaza edilen zeytinyağları bir süre sonra bozulabilir. Bu bozulmayı kokusundan anlayabiliriz. Şayet kokusu pastel boya gibi veya macun gibi bayık diye tabir edebileceğimiz şekildeyse bozulmuş demektir. Bunun yanında zeytin yerine iyice acı bir tat geliyorsa veya akışkan kıvamı değişerek ağızda daha ağır ve yağlı bir doku bırakıyorsa da bozulmuş olabilir. Bu konuda daha detaylı bilgilere zeytinyağı bozulur mu, bozulduğu nasıl anlaşılır sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

Zeytinyağı Donar Mı, Dondurulur Mu?

Zeytinyağını vermiş olduğumuz sıcaklık derecelerinde ve uygun bir koşulda muhafaza etmek en doğrusudur. Kuşkusuz akışkan bir yapısı olan zeytinyağı belirli bir sıcaklık altında donabilir. Bu yüzden donması için buzluğa bırakan kişiler bile bulunmaktadır. Ancak bu işlem sonrasında dokusunda parçacıkların oluşmasına sebebiyet verilebilir. Bu yüzden zeytinyağı dondurma işlemi önerilen bir işlem değildir. Bu yazımızda anlatmış olduğumuz bilgiler sızma zeytinyağı veya taze zeytinyağı gibi tüm ürünler için geçerlidir. Şayet sizler de kaliteli, uzun dönem muhafaza edebileceğiniz zeytinyağı ürünlerini arıyorsanız  https://www.peynircibaba.com/zeytinyagi/ kategorisinde bulunan tamamen kendi üretimimiz olan ürünlere göz gezdirebilirsiniz. Kaliteli bir zeytinyağı satın almak istiyorsanız ve daha önce ürünlerimizi denemediyseniz bir kere satın alarak şans vermelisiniz. Daha sonra daimi müşterimiz olacağınızı garanti ediyoruz.