Zeytinin yumuşamasının sebepleri nelerdir?

İnsanlığın yüzyıllar boyunca tükettiği gıda maddelerinden biri olan zeytin, özellikle kahvaltı sofralarının aranan lezzetlerinden biridir. Hasat edildiği döneme göre yeşil zeytin ya da siyah zeytin olarak tüketilen zeytin meyvesi, farklı üretim biçimleri ile üretilerek mutfaklarımıza sunuluyor. Zeytin ürünleri, kahvaltılara kattığı rengin ve lezzetin yanı sıra insan vücuduna birçok fayda da sağlamaktadır. Özellikle yeşil zeytin, hafızanın güçlenmesini sağlayarak ilerleyen yaşlarda ortaya çıkması muhtemel olan Alzheimer riskini en aza indirmektedir. Eylül veya ekim aylarında zeytin ağaçlarından toplanan zeytin taneleri, sarımsı yeşil renge sahiptir. Yeşil zeytin olarak tüketilen bu zeytin meyveleri, çizme ya da kırma yöntemiyle işlenerek sofralarımızda yerini almaktadır. Erken hasat döneminde toplanan yeşil zeytinler, kısa süre içerisinde sertliğini kaybederek yumuşamaya başlamaktadır. Peki zeytin neden yumuşar, zeytinin yumuşamaması için neler yapılmalı?

Kırma usulü iki taş arasında hafifçe ezilerek sofralarımıza sunulan lezzetli kırma zeytinler, kısa sürede kıvam almaktadır ancak kırma zeytin çeşitleri, kısa sürede yumuşayıp sert kıvamını kaybedebilmektedir. Kırılan yeşil zeytinler, tuzlu salamura suyunu içine aldığı için çabuk yumuşayabilmektedir. Eğer kırma zeytin tercih ediyorsanız zeytinlerin suyunu her gün değiştirip yenilemeniz önemlidir. Böylece zeytin acısını 10 gün gibi kısa bir sürede atıp tatlanacaktır. Kırma zeytin çabuk yumuşadığı için büyük gramajlarda almamanız iyi olacaktır.

Satın aldığınız zeytinin hızlı bir şekilde yumuşamaması için doğru bir biçimde muhafaza etmeniz önemlidir. Zeytin ürününü satın aldığınızda muhafaza koşullarına dikkat etmeniz, zeytinin kısa sürede yumuşamasının önüne geçmenizde etkili olacaktır. Zeytini satın aldığınızda günlük olarak tüketeceğiniz miktarı ayırarak kalan zeytini ambalajı ya da kavanozu içerisinde buzdolabında sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz. Zeytin ambalajının ya da kavanozunun kapağını kapatarak zeytinin kısa süre içerisinde yumuşamasının önüne geçebilirsiniz.

Kaliteli Yeşil Zeytin Çeşitleri Uygun Fiyat Seçenekleri ile Nereden Alınır?

Mutfakların sağlıklı ve lezzetli kahvaltılık besinlerinden olan yeşil zeytin çeşitlerini uygun fiyat seçenekleri ile satın almak için şu an da doğru yerdesiniz! Gıda sektörünün güvenilir markaları tarafından geleneksel üretim şekline uygun koşullarda üretilen sağlıklı ve lezzetli yeşil zeytin çeşitlerini Peynirci Baba online satış mağazamız üzerinden satın alabilirsiniz. Online mağazamızda yer alan Kaliteli Yeşil Zeytin Çeşitleri sayfamızdan en ucuz satış fiyatları ile adresinize sipariş edebilirsiniz. Kategori içerisinden tercih ettiğiniz yeşil zeytin çeşidini sepete ekleyerek bütçenize uygun ödeme fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Siparişini vermeniz durumunda ürün, kargo uzmanlarımız tarafından güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda paketlenerek kısa süre içerisinde taze ve hijyenik bir şekilde adresinize teslim edilmiş olacaktır.

En Lezzetli Zeytin Ürünlerini Satın Almak İçin TIKLAYIN