Kahvaltıların Sevilen Lezzeti: Kırma Yeşil Zeytin

Ülkemiz iklimi ve coğrafi koşulları sebebiyle dünyada zeytin üretiminde ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkemizin farklı bölgelerinde bulunan zeytin ağaçlarından farklı zamanlarda toplanan zeytin meyvesinin çeşitli biçimlerde işlenmesi ile zeytin çeşitliliği de oldukça zengindir. En sık tüketilen zeytin çeşitlerinden biri de elbette yeşil zeytin ürünleridir. Dalından erken hasat döneminde toplanan yeşil zeytinler, gıda markaları tarafından çeşitli biçimlerde işlenmesi ile sofralarımıza gelmektedir. Ülkemizde sıklıkla kırma usulüyle tüketilen yeşil zeytin ürünleri, lezzeti ile hem kahvaltılarda hem de ara öğünlerde keyifle tüketeceğiniz gıda maddelerinden biridir. Peki kırma zeytin nedir, kaç günde olur, kırma zeytinin faydaları nelerdir?

Kırma Zeytin Nedir, Kaç Günde Olur?

En lezzetli zeytin çeşitlerinden olan kırma zeytin, erken hasat döneminde toplanan yeşil zeytinlerin çeşitli biçimlerde kırılmasıyla üretilen sofralık zeytindir. Kırma zeytin, toplanan zeytinlerin taş ya da çekiç gibi çeşitli kırma araçları ile üzerine vurularak kırılması ile üretilmektedir. Kırma işleminden sonra zeytinler, suyun içerisinde bir süre bekletilir. Su, belirli aralıkla değiştirilir. Zeytinlerin acılığı gidene dek bu işlem sürdürülür. Ardından zeytinlerin içinde bulunduğu suya limon ve tuz eklenir. Zeytinler, tuzu çektikten sonra müthiş lezzete sahip kırma zeytinler, elde edilir. Kırma yeşil zeytinlerin yaklaşık 10 gün içerisinde tüketime uygun hale gele geldiği bilinmektedir. Özellikle Hatay gibi bölgelerde sıklıkla üretilen kırma zeytinin; bodrum kırma, domat kırma gibi çeşitleri bulunmaktadır. 

Kırma Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Kırma zeytin, günün en önemli öğünü olan kahvaltı sofralarının olmazsa olmazlarından biridir. Eşsiz lezzete sahip yeşil zeytin ürünleri, lezzetinin yanı sıra insan sağlığı için de çok sayıda fayda sağlayan gıda maddeleridir. Kırma zeytinin insan vücuduna sağladığı faydaları sizler için derledik:

kırma zeytin ne demek

  • Kırma zeytin, içeriğinde yüksek oranda bulunan E vitamini sayesinde vücuttaki kolesterol dengesinin sağlanmasında etkilidir.
  • Kırma zeytin zengin besin değeri sayesinde vücut için güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde vücutta biriken toksinlerin idrar yolu ile dışarı atılmasında oldukça etkilidir.
  • Günlük düzenli olarak tüketeceğiniz yeşil zeytin, görme bozukluklarının tedavi edilmesinde de etkilidir. • Kırma yeşil zeytin vücudunuzun uzun süre tok hissetmesini sağlayarak kilo verme konusunda yardımcı olacak bir besindir.
  • Yeşil zeytin, içeriğinde bulunan maddeler sayesinde kan hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır.
  • Kırma zeytin, vücutta özellikle şeker miktarının yükselmesini engellediği için şeker hastalarının günlük düzenli olarak tüketmesi gereken bir gıda maddesidir.
  • Kırma yeşil zeytin, midede bulunan asit oranının artmasını engelleyerek mide duvarının deforme olmasını önlemektedir. • Kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli bir besin olan kırma zeytin aynı zamanda vücutta yer alan hücrelerin sağlığını korumaktadır.
  • Uzmanlar, kırma yeşil zeytinin düzenli tüketilmesi halinde romatizma ve çeşitli eklem ağrılarının geçirilmesinde de önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor.

Lezzetli Kırma Yeşil Zeytin Ürünleri Uygun Fiyatları ile Peynirci Baba’da!

Lezzetli olduğu kadar faydalı bir besin olan kırma yeşil zeytin, kahvaltı sofralarımızdan eksik etmememiz gereken bir gıda maddesidir. Gıda sektörünün önde gelen markaları tarafından geleneksel üretim koşullarına uygun olarak üretilen kırma yeşil zeytin çeşitlerini uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online satış mağazamızdan satın alabilirsiniz. Online mağazamızda yer alan Yeşil Zeytin kategorisinden tercih ettiğiniz kırma yeşil zeytin ürününü en ucuz satış fiyatları ile adresinize sipariş etmek için ürünü sepete ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki butona tıklayarak kolaylıkla kırma zeytin ürünlerine ulaşabilirsiniz. Ardından bütçenize uygun ödeme fırsatlarından yararlanarak satın alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Siparişini vermeniz durumunda seçtiğiniz ürün, kargo uzmanlarımız tarafından özenle paketlenerek kısa süre içerisinde adresinize teslim edilmiş olacaktır.

En Lezzetli Kırma Zeytin Ürünlerini Satın Almak İçin TIKLAYIN