Özellikle Akdeniz mutfağında sıklıkla kullanılan zeytinyağı, teknolojinin gelişmesi ile birlikte farklı biçimlerde üretilen bitkisel yağ çeşitlerinden biridir. Toplumda zeytinyağının diğer yağ çeşitlerinden daha sağlıklı ve faydalı olduğu düşüncesi mevcut. Uzmanlar da toplumdaki bu düşünceyi doğruluyor. Zeytin meyvesinin içinde barındırdığı tüm mineralleri ve vitaminleri içinde barındıran zeytinyağı ürünleri, üretim koşulları bakımından oldukça büyük bir çeşitlilik göstermektedir.

Riviera Zeytinyağı ile Sızma Zeytinyağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Riviera zeytinyağı ve sızma zeytinyağı, ülkemizde en çok üretilen ve tüketilen zeytinyağı çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu iki zeytinyağı, başta üretim şekli olmak üzere birçok farklılık göstermektedir. Riviera zeytinyağı ve sızma zeytinyağı ürünleri arasındaki farkları sizler için derledik. 

Sızma zeytinyağı ile riviera yağ arasında ne fark var

  • Sızma zeytinyağı ürünleri, dallarından silkim yöntemi ile toplanan zeytin meyvelerinden üretilirken riviera zeytinyağı ürünleri ise zeytin ağaçlarından düşerek zamanla asitlenen zeytinlerin toplanarak işlenmesi ile üretilmektedir.
  • Sızma zeytinyağı, zeytin meyvesinin ezme ve parçalama gibi birtakım fiziksel işlemlerden geçirilmesi ile imal edilmektedir. Riviera zeytinyağı ise rafine zeytinyağının yüksek ısı ve çeşitli kimyasal yöntemler ile temizlenerek tüketime uygun hale getirilerek rafine zeytinyağı içerisine natürel zeytinyağı eklenmesi ile üretilmektedir.  
  • Riviera zeytinyağı ve sızma zeytinyağı ürünleri, aroma ve tat bakımından da farklılık göstermektedir. Sızma zeytinyağları genellikle salata ve çiğ yemekler üzerinde daha güzel bir aroma vermesi için kullanılırken riviera zeytinyağları ise daha hafif aromalara sahip olması sebebiyle yemeklerde en fazla tercih edilen zeytinyağı çeşitleri arasında bulunuyor.
  • Bu iki yağ, yağ asit oranı da farklılık göstermektedir. Riviera zeytinyağında serbest yağ asit oranı, %3,3 gramın üstündedir. Sızma zeytinyağının asitlik derecesi ise %0,8 gramdır.

Kaliteli Zeytinyağı Ürünleri Nereden Satın Alınır?

Kaliteli markalar tarafından üretilen birbirinden lezzetli zeytinyağı ürünlerine Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Zeytin & Zeytinyağı kategorisinden ulaşabilirsiniz. Zeytinyağı ürününü uygun fiyatları ile satın almak için aşağıda bulunan linki ziyaret edebilirsiniz:

Asit Oranı En Düşük Sızma ve Riviera Zeytinyağlarını Satın Almak İçin Hemen Tıklayın!