Kırmızı Mercimek Ne Demektir?

Baklagiller familyasından beyaz çiçekli bir bitki olan mercimek, mevsimi geldiğinde ufak, yeşil ya da kırmızı, yuvarlak ve yassıca şekillerde tohum veren bir bitkidir. Mercimek, yetişme koşulları bakımından sıcak ılıman iklim koşullarının hâkim olduğu bölgelerde yetiştirilen bir besindir. Mercimek yemeklik baklagiller içerisinde kurağa, sıcağa ve soğuğa en dayanıklı olan gıda maddesidir.

Ülkemizde yaz ayları, çok sıcak ve yağış olmadığından yazlık mercimek yetiştirilememektedir. Ülkemizde kışlık kırmızı mercimek üretimi yapılmaktadır. Kırmızı mercimek ise ülkemizde kışlık olarak iklim koşulları bakımından uygun olan Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Ülkemizde kış sofralarının vazgeçilmez besinlerinden olan kırmızı mercimek, lezzeti ile her insanı hayran bırakan bir lezzete sahiptir.

Kırmızı Mercimeğin Faydaları Nedir?

Kırmızı mercimek, Türk mutfağında köftesi, salatası, çorbası ve mezeleri ile sıklıkla tüketilen gıda maddesidir. Lezzetinin yanı sıra kırmızı mercimek içeriğinde barındırdığı mineraller ve vitaminler sayesinde cilt sağlığını korumasından tok tutmasına kadar insan vücudu için sayısız fayda sağlamaktadır. Kırmızı mercimeğin insan vücuduna sağladığı faydaları sizler için derledik.

kırmızı mercimeğin faydaları nelerdir?

  • Kırmızı mercimek, cilt için son derece faydalı bir besindir. Düzenli tüketildiğinde ciltteki yaşlanma etkilerini en aza indiren kırmızı mercimek ürününün, akne oluşumunu da engellediği bilinmektedir.
  • İçeriğinde yüksek oranda lif barındıran kırmızı mercimek, tok tutma özelliği sayesinde diyet yapan insanlarında tercih ettiği bir gıda maddesidir.
  • Protein ve mineral bakımından oldukça zengin olan diş, kemik ve göz sağlığı için son derece faydalı bir gıda maddesidir.
  • Kırmızı mercimek ürünü, içeriğinde bulunan mineraller sayesinde sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır.
  • Kan şekerini düzenlemesi ile diyabet hastaları için doğru bir tercihtir.
  • Düzenli bir şekilde tüketildiğinde kırmızı mercimek, akciğer, bağırsak, göğüs kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini en aza indirir.
  • Kolesterol seviyesini en iyi duruma getirerek kalp ve damar sağlığına yararlı olan bir besindir.

Kırmızı Mercimek Neden Turuncudur? 

Kırmızı mercimek içerisinde pigmentler bulunmaktadır. Karoten bitkilere turuncu rengini sağlayan bu pigmentlerden dolayı kırmızı mercimeğin rengi turuncudur.

Kaliteli Kırmızı Mercimek Ürünleri Nereden Alınır?

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan kırmızı mercimek ürününü uygun fiyatlar ile satın almak için Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Bakliyat kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Kuru gıda sektöründe hizmet veren kaliteli markalar tarafından üretilen kırmızı mercimek ürünlerine aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz:

İddia Ediyoruz! Bu Mercimekle Yaptığınız Yemekler Harika Olacak. Satın Almak İçin Hemen Tıklayın