Izgaranın Lezzeti Hellim Peyniri Nedir?

En sık tüketilen süt ürünlerinden biri olan peynir, farklı aromaları ile kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Yöresel peynir çeşitliliği yönünden zengin olan ülkemizin hemen her bölgesinde birbirinden farklı aromalara sahip peynirler tatmak mümkündür. Hellim peyniri de hem ülkemizde hem de dünyada en sık tüketilen yöresel peynir çeşitlerinden bir tanesidir. ‘Hellim peyniri nedir, nerenin, özellikleri nelerdir, nerede saklanır, nasıl tüketilir, zararları var mı’ gibi konularını sizler için derledik.

Anavatanı Kuzey Kıbrıs olan hellim peyniri, keçi, koyun ya da inek sütünün karıştırılması ile üretilen bir süt ürünüdür. Yarı sert ve sık dokulu bir yapısı olan hellim peyniri, sarıya yakın beyaz renkte bir peynir çeşididir. Kuzey Kıbrıs’ta çok uzun yıllardır üretimi yapılan hellim peynirinin tüketimi ülkemizde son zamanlarda artış göstermiştir. Hellim peyniri, diğer süt ürünleri gibi besin değeri oldukça yüksek bir gıda maddesidir.

Hellim Peyniri Nasıl Üretilir?

hellim peyniri nereye hangi ülkeye aitHellim peyniri, üretim koşulları sayesinde farklı bir aromaya ve tada sahiptir. Hellim peynirini diğer süt ürünlerinden ayıran en önemli özellik, pastörize edilmemiş çiğ sütten üretilmesidir. Bu nedenle hellim peynirini tattığınızda yoğun bir süt aroması alırsınız. Genellikle pastörize edilmemiş çiğ sütten üretilmektedir ancak son yıllarda hellim peyniri üretiminde çiğ sütten kaynaklanacak patojen mikroorganizma riskini önlemek amacıyla pastörize süt ve kültür kullanımı yaygın hale gelmiştir. Kıbrıs bölgesine özgü geleneksel yöntemler ile üretilen hellim peyniri, çiğ inek, koyun ya da keçi sütünden imal edilmektedir. Pastörize edilmemiş taze süt ısıtılır ve bir süre bekletilerek mayalanır. Süt içerisinde pıhtılaşma başladığında parçalara ayrılarak karıştırılır ardından kalıplara alınan mayalanmış süt, baskı işlemine girer. Dikdörtgen şeklinde kesilen peynir parçaları, kalıplara alınmasının ardından tuzlanarak salamuraya yatırılır.  

Hellim peynirinin zararları var mı’ gibi sorunuz var ise bu konuya da açıklık getirelim: Tansiyon ya da kolesterol rahatsızlığınız bulunuyorsa hellim peynirini dikkatli tüketmeniz sağlığınız açısından iyi olacaktır. Kaliteli markalar tarafından hijyenik koşullarda üretilen hellim peyniri ürünlerinin sağlığınız açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Hellim Peyniri Çeşitleri Nelerdir?

Hellim peyniri, üretildiği süte göre çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar; inek sütünden üretilen hellim peyniri, koyun sütünden üretilen hellim peyniri, keçi sütünden üretilen hellim peyniridir. Üretildiği süt ürününe göre farklılık gösteren hellim peyniri çeşitlerini sizler için derledik.

İnek ve koyun sütünden imal edilen hellim peyniri çeşitlerinde kullanılan sütün içeriğinde bulunan değerleri bakımından keçi sütünden üretilen hellim peynirinden farklılık göstermektedir. Koyun sütünden üretilen hellim peynirlerinin kuru madde ve yağ oranları ile asitlik değerleri diğer peynirlerden daha yüksektir. İnek ve keçi sütünün işlenmesi ile elde edilen hellim peynirlerinin 3 aylık olgunlaşma döneminde kuru madde değerlerinde anlamlı bir farklılık oluşmamaktadır. Keçi sütünden elde edilen hellim peyniri çeşitleri; olgunlaşma süresince görünüş, koku ve tat bakımından inek ve koyun sütünden üretilen peynirlere kıyasla daha fazla tercih edilmektedir.

Hellim Peyniri Nasıl Saklanır?

Hellim peyniri, salamura edilmesi sebebiyle uzun ömürlü bir peynir çeşididir. Bu sebeple rahatlıkla saklayabileceğiniz hellim peynirini temiz, kuru ve sağlıklı malzemelerle üretilmiş bir saklama kabında kapağını kapatarak buzdolabında güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Hellim peynirini saklarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta saklayacağınız hellim peynirinin hava almadığından emin olmanızdır.

Hellim Peyniri Ürünleri Nasıl Tüketilir?

Eşsiz lezzeti ile kahvaltı sofralarınıza farklı bir aroma ve tat katmak istiyorsanız hellim peyniri, bu ihtiyacınıza yanıt verebilir. Hellim peynirini taze, salamura ederek ya da üzerine baharat ekleyerek servis edebileceğiniz gibi tavada veya ızgarada kızartarak da servis edebilirsiniz. Aynı zamanda hellim peynirini her çeşit makarnanın ve mevsim yeşillikleri ile hazırladığınız salataların içine de ekleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra hellim peyniri ürünlerini tavuk, sucuk, kırmızı et ya da balıklarla birlikte sotelediğiniz sebzelerle hızlı ve leziz bir ana yemek hazırlayabilirsiniz. Tuzlu bir peynir çeşidi olan hellim peynirini ılık suda bir süre bekleterek tuzunu alarak da tüketebilirsiniz.

Kaliteli ve Lezzetli Hellim Peyniri Nereden Alınır?

Kahvaltılık gıda sektöründe ürettiği ürünler ile kalitesini kanıtlamış markaların hijyenik koşullarda ürettiği kaliteli ve lezzetli hellim peyniri ürünlerini uygun satış fiyatları ile Peynirci Baba online mağazamız üzerinden adresinize sipariş edebilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda kısa süre içerisinde Peynirci Baba güvencesi ile adresinize teslim edilecektir. Lezzeti ve görüntüsü ile iştahınızı kabartacak hellim peyniri ürünlerini hemen satın almak için aşağıda bulunan linki ziyaret edebilirsiniz.

Tüm Yöresel Peynirlerimizi Görmek İçin Hemen TIKLAYIN