Kalsiyum Kaynağı Çiğ Süt

Süt, dişi memelilerin yavrularını beslemek amacı ile memelerinden gelen beyaz bir sıvıdır. Besin değeri oldukça yüksek olan süt, insanlar tarafından yaklaşık 5 bin yıldır tüketilen bir gıda maddesidir. Doğumdan itibaren tüketmeye başladığımız ilk besin olan süt, başta gelişme çağındaki çocuklar, hamileler, emzirenler ve yaşlılar olmak üzere herkesin vücudu için gerekli olan bütün besinleri dengeli olarak içinde bulunduran, vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Tam anlamı ile kalsiyum kaynağı olan süt insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır. Geçmiş yıllarda annelerimizin ve babalarımızın güvenilir hayvan yetiştiricilerinden satın aldığı çiğ süt, günümüzde genellikle çiftlik sahipleri ve hayvan yetiştiricileri tarafından sıklıkla süt ve süt ürünleri sektöründe hizmet veren büyük fabrikalara satılmaktadır. İçeriğinde yararlı birçok mineraller ve vitaminler barındıran çiğ süt, insan vücudu için birçok fayda barındırmaktadır. ‘Çiğ süt nedir, faydaları nelerdir, ne kadar sürede tüketilmelidir, nasıl saklanmalıdır’ gibi konuları sizler için derledik.

Yediden yetmişe her yaştan insanın belirli oranlarda tüketebileceği süt, günümüzde çiğ süt ve pastörize süt olarak ikiye ayrılmaktadır. Halk arasında günlük süt olarak da anılan pastörize süt, çiğ sütün işlenmesi ile imal edilmektedir. Bu sebeple pastörize sütler, günlük olarak tüketilmektedir. Çiğ süt ise inek, koyun ve keçi gibi hayvanlardan sağılan sütün herhangi bir pastörizasyon işleminden geçirilmemiş olan süttür. Çiğ süt, içeriğinde bulunan zararlı mikroorganizmaların yok olması için kaynatılarak tüketilmesi önerilmektedir.

Çiğ Sütün Faydaları Nelerdir?

Çiğ sütün tam anlamı ile bir sağlık deposu olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Besin değeri oldukça yüksek olan çiğ süt, günlük düzenli tüketilmesi durumunda insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır.  Çiğ sütün vücudumuz için sağladığı faydalara hep birlikte göz atalım:

  • Çiğ süt içeriğinde yüksek oranda bulunan kalsiyum sayesinde kemik gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Gelişme çağındaki çocukların kemiklerinin ve dişlerinin gelişmesinde önemli bir rol oynayan süt, aynı zamanda ilerleyen yaşlarda çeşitli kemik rahatsızlıklarının önüne de geçmektedir.
  • Çiğ süt, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir yere sahiptir.
  • Çiğ süt, pastörizasyon ya da homojenizasyon gibi bir işlem görmediği için pastörize sütlere göre içinde vücuda faydası olduğu belirtilen birtakım bakterileri içeriğinde barındırmaktadır.
  • Raf ömrünü uzatmak adına herhangi bir kimyasal işlem uygulanmadığı için güvenle tüketebileceğiniz bir üründür.
  • İçeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde çeşitli hastalıklara karşı vücut direncini en yüksek seviyeye çıkarmaktadır.
  • Kilo vermek isteyen kişiler tarafından günlük olarak belirli oranlarda tüketildiğinde göbek yağlarını yakmaya yardımcı olan bir gıda maddesidir.
  • Çiğ sütün içinde bulunan proteinler, antioksidan özelliğe sahip A grubu vitaminler ve çinko ile cilt sağlığı korunmuş oluyor. Çiğ süt, cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yıpranmasının ve yaşlanmasının önüne geçmektedir.
  • Kalp ve damar sağlığı için oldukça büyük faydalar sağlamaktadır.
  • Vücutta bulunan kötü kolesterol oranını düşürüyor.

Çiğ Süt Nasıl Kullanılır?

Çiğ sütü kaynatıp içebileceğiniz gibi evinizde yoğurt, peynir, tereyağı, kaymak ya da krema gibi süt ürünleri yapmak için kullanabilirsiniz. Çiğ sütü aynı zamanda lezzetli kekler ve kurabiyeleri hazırlamak için de kullanabilirsiniz. Süt tüketmekten pek hoşlanmayan çocuğunuz için çiğ sütü kaynatıp içerisine bal, kakao gibi ürünler ile tatlandırarak çocuğunuza sütü sevdirebilirsiniz.  

Çiğ Süt Ne Kadar Sürede Tüketilmeli, Nasıl Saklanmalıdır?

Beslenme uzmanları, çiğ sütü sağlığınız açısından mutlaka kaynatarak tüketmeniz gerektiğini belirtiyor.  Kaynatma işlemi sayesinde çiğ süt içerisindeki zararlı organizmalar en aza indirilebiliyor. Çiğ sütü, cam bir kavanoza koyup kapağını kapatarak buzdolabında 2 gün boyunca sağlıkla ve güvenle tüketebilirsiniz. Satın aldığınız çiğ sütü hemen kullanmayacaksanız ağzı sıkıca kapalı bir cam şişenin içerisinde buzdolabında saklamanızı öneririz.

Çiğ Süt Hangi Marketlerde Var – Satan Markalar Firmalar

Günümüzde çiftlikler ve hayvan yetiştiricilerinin inek, koyun ve keçi gibi hayvanlardan sağdıkları sütü süt ve süt ürünleri sektöründe ürünler üreten firmalara satmaktadırlar. Ülkemizde en çok satılan ve en beğenilen çiğ sütleri ise Peynirci Baba mağazalarında bulabilirsiniz. Peynirci Baba mağazalarında çiğ süt otomatları yer almaktadır. 

Çiğ Süt Zararlı Mıdır?

Kuşkusuz sokakta satılan çiğ sütler çok sayıda mikrop barındırabileceği için faydasından çok zararı bulunuyor. Ancak Peynirci Baba mağazalarında satılan ürünlerimiz Gıda Bakanlığı onaylı ürünlerdir ve tüketime uygundur. 

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! En İyi Günlük Süt Ürününü İncelemek İçin Hemen Tıklayın