Doğanın İnsanlığa Sunduğu Mucizevi Besin: Bal

Doğanın insanlığa sunduğu mucizevi besinlerden biri olan bal, lezzetli ve sağlıklı bir gıda maddesidir. Gıda markaları tarafından üretilen bal ürünleri, özellikle kahvaltıların aranan lezzetlerinden biridir. Alternatif tıpta da önemli bir yere sahip olan bal, tatlı lezzetinin yanı sıra zengin besin değeri sayesinde insan sağlığına birçok fayda barındırıyor.

Bal ürünlerinin üretildiği bölgeye göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunun sebebi ise bal yapan işçi arıların hangi bitkilerden nektar topladığıdır. Ülkemiz coğrafi koşulları ve iklimi sayesinde bal çeşitleri açısından oldukça zengindir. Nektarına göre bal çeşitlerini; çiçek balı, çam balı, narenciye balı, ayçiçek balı, ıhlamur balı, lavanta balı, kekik balı, kestane balı olarak sıralayabiliriz. Bunun yanı sıra bal ürünleri üretim şekline göre de ikiye ayrılmaktadır. Bunlar ise petek bal ve süzme baldır. İşçi arıların kovanlar içerisine topladıkları balın doğrudan alınıp tüketilen ballara petek bal adı verilir. Süzme bal ise peteklerde bulunan balların süzülmesi ile üretilmektedir.

İşçi Arılar tarafından Üretilen Bal Ürünlerinin Besin İçeriği

Güçlü bir karbonhidrat kaynağı olan bal; içeriğinde proteinler, aminoasitler ile niasin, riboflavin ve pantotenik asit gibi insan vücuduna faydalı vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineralleri de barındırmaktadır. Güçlü bir antibakteriyel olan bal, aynı zamanda zengin besin içeriği sayesinde kolesterol seviyesinin kontrol edilmesi, diyabetin yönetilmesi, mide sorunlarının tedavisinde de önemli bir yere sahiptir.

Her yararlı besinde olduğu gibi bal çeşitlerini tüketirken de dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. İnsan vücudu için sayısız fayda barındıran bu mucizevi besinin faydalarından yararlanmak için tükettiğiniz balın hakiki bal olması önemlidir. Hazır olarak satın aldığınız balın içeriğinde şeker ya da tatlandırıcı gibi katkı maddeleri bulundurmamasına özen göstermeniz sağlığınız için yararlı olacaktır. Günlük belirli miktarlarda tüketeceğiniz bal ürünleri ile vücut sağlığınıza birçok fayda sağlayabilirsiniz.

Günde Ne Kadar Bal Tüketmeliyiz?

Beslenme uzmanları, bal ürünlerinin sağlık üzerine etkisinden söz edebilmek için yetişkin bireylerin günlük 6 ila 10 tatlı kaşığı bal tüketmelerinin, çocukların ise günlük kilo başına ortalama 1 gr bal tüketmesinin uygun olduğunu belirtiyor. Çocuğunuz 20 kilo ise 20 gr yani yaklaşık 3 tatlı kaşığı bal tüketmesini öneriyor.

Günlük olarak yukarıda yazan miktarlara uygun ölçülerde bal tüketilmesi halinde birkaç ay sonra balın vücudunuz üzerinde olumlu etkilerini görmeye başlayacaksınız. Bal çeşitlerini tüketmekte zorlanıyorsanız hazırladığınız meyve tabağının üzerine şeker yerine bal ilave ederek tüketiminizi kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca ılık suyun içerisine bir miktar bal ve limon ekleyerek kış aylarında virüslere karşı vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

Kaliteli ve Lezzetli Bal Ürünleri Uygun Fiyat Seçenekleri ile Peynirci Baba’da!

Gıda markaları tarafından hijyenik koşullarda üretilen kaliteli ve lezzetli sağlık deposu olan bal ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online satış mağazamız üzerinden satın alabilirsiniz. Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Bal Çeşitleri ve İndirimli Fiyatları kategorisinden tercih ettiğiniz ürünü sepete ekleyerek en ucuz satış fiyatları ile adresinize sipariş edebilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! Hakiki, Katkısız Bal Ürünlerimizi İncelemek İçin Hemen Tıklayın