Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır?

Türk mutfağında kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan bal, doğanın biz insanlara sunduğu mucizevi ürünlerin başında yer alıyor. Tam anlamı ile şifa kaynağı olan bal, geçmiş yıllardan beri sofralardan eksik olmayan tatlı bir lezzettir. Arıların bahar aylarında açan rengarenk çiçeklerden ürettiği bu tatlı lezzet, gerçek olduğunda insan sağlığı için birçok fayda barındırıyor. Ancak son zamanlarda üretimde kullanımı yaygınlaşan katkı maddeleri eklenmiş sahte ballar insan sağlığını ciddi anlamda tehlike barındırıyor. Uygulayacağınız bazı yöntemler ile satın aldığınız balın sahte bal mı yoksa hakiki bal mı olduğunu kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

Bal ürününün sahte ya da hakiki bal yani orjinal bal olduğunu analiz etmek istiyorsanız halk arasında birtakım yöntemler kullanılmaktadır. Ancak sahte bal ile hakiki balı ayırt etmek için en güvenilir yöntem balı gıda mühendislerine analiz ettirmek olacaktır.

  • Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği amacına uygun olarak üretilen balları tercih etmelisiniz. Bu tebliğin amacı; balın tekniğine uygun olarak hijyenik koşullarda üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, depolanması, nakledilmesi ve tüketiciye sunulması aşamalarında taşıması gereken özelliklerini belirlemektir. Bu sebeple satın aldığınız balın kavanozunun ya da ambalajının üzerinde “bal kodeksine” uydundur” yazısının bulunmasına dikkat etmelisiniz.
  • Satın aldığınız bal, bir süre bekleyince kavanoz tabanından itibaren şekerlenmeye başladığını gözlemlediyseniz sahte olma ihtimalinin düşük olduğu söylenmektedir.
  • Sahte bal ürünleri, genellikle açık renge sahip olur. Açık renk balları satın almamak doğru bir tercih olacaktır. Ancak her koyu renk bal gerçek bal değildir.
  • Balı kokladığınızda koku alabiliyorsanız içerisinde katkı maddesi bulunduğu söylenebilir. Ancak her kokusuz bal, gerçek bal değildir. Üreticiler birtakım kimyasal maddeler ile sahte balların kokusunu bastırabilmektedir.
  • Gerçek balı kaşıkla aldığınızda bir süre kesilmeden uzadığı bilinmektedir. Eğer balı aldığınızda katı ve sert bir biçimde direkt kaşığa alabiliyorsanız balın sahte olduğu söylenebilir.
  • Ilık bir suya bir yemek kaşığı kadar bal koyun ve bir süre bekletin. Gerçek bir bal suya bıraktığınız şekilde kalacak, katkılı ise çözünme gösterecektir.
  • Bir yemek kaşığı balı kopardığınız kâğıt havlunun üzerine koyduğunuzda bal, havlu tarafından emilime uğruyorsa katkılı olduğu söylenebilir.
  • Bir çöp şişe sardığınız pamuk parçasını bal ile bulayarak ateşe tuttuğunuzda yanıyorsa büyük olasılıkla gerçek bal olduğu söylenebilir.

Gerçek Bal Markaları

Kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti olan bal ürünleri, en uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online satış mağazamızda yer alıyor. Güvenilir markaların alanında uzman üretim ekipleri tarafından üretilen sağlıklı ve lezzetli bal ürünlerini Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Bal Kategorimizden satın alabilirsiniz.