Erzurum’un Geleneksel Lezzeti: Civil Peyniri Nedir?

Peynir, insanlık tarihinde uzun yıllardır tüketilen bir süt ürünüdür. İnek, manda, koyun ve keçi gibi hayvanların sütünden yararlanılmaya başlandıktan sonra elde edilen sütü daha uzun ömürlü kullanmak ve kolay taşıyabilmek amacıyla ortaya çıkan peynirler, günümüzde tüm dünyada keyifle tüketilen bir gıda maddesidir. Hayvancılık sektöründe gelişmiş olan ülkemizde de birçok peynir çeşidi üretilmektedir. Çeşitli bölgelerde farklı biçimlerde üretilen yöresel peynir çeşitleri, farklı aromaları ile özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. Erzurum’un geleneksel lezzetlerinden biri olan civil peynir, Türkiye’de sıklıkla tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer almaktadır. Erzurum’un yanı sıra Kars ve Ardahan gibi illerde de geleneksel yöntemler ile üretilen civil peynir, eşsiz lezzeti ve benzersiz aroması ile kahvaltıların aranan peynir çeşitlerinden biridir. Eşsiz lezzete sahip ‘civil peynir nedir, faydaları nelerdir, nasıl saklanır, nasıl tüketilir’ gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Erzurum bölgesinde bulunan meralarda yetiştirilen hayvanlardan elde edilen sütün, çeşitli makineler ile yağından arındırılması sonucu elde edilen yağsız sütün belirli işlemlerden geçirilerek asitlendirilmektedir. Ardından yağsız sütün mayalanması ve ısıtılması ile oluşan pıhtının karıştırılıp askılara asılıp tel tel ayrılması ile imal edilen bir peynir çeşididir. Civil peynir, yağsız veya az yağlı üretildiği için yediden yetmişe her yaştan insanın sağlıkla tüketebileceği bir süt ürünüdür.

Civil Peynirin Faydaları

Besin değeri oldukça yüksek olan civil peynir, sofralarımıza sunduğu benzersiz süt aromasının yanı sıra içerdiği mineraller ve vitaminler ile insan vücuduna da birçok fayda sağlamaktadır. Civil peynirin faydalarınız sizler için derledik.

  • İçerdiği kalsiyum ile çocuklarda kemik gelişimini hızlandıran ve boylarının uzamasına destek olan civil peyniri, yaşı ilerlemiş kişilerde de kemik sağlığını koruyan bir gıda maddesidir.
  • Sindirim ve bağışıklık sistemini düzenleyici etkiye sahip olan civil peyniri, mide ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir.
  • Hafızayı güçlendiren civil peynir, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek unutkanlık, demans ve Alzheimer gibi hastalıkların oluşmasını önleyerek bu hastalıklara sahip kişiler tarafından tüketildiğinde de tedavi etmektedir.
  • Besleyici ve doyurucu olan civil peynir aynı zamanda yağsız olması sebebiyle zayıflamak isteyen kişilerin diyet listelerinde bulundurulması önerilmektedir.
  • Göz sağlığının korunmasında önemli bir yere sahip olan civil peyniri, çeşitli göz hastalıklarının tedavisinde de tüketilmektedir.
  • İçeriğinde yüksek oranda bulunan antioksidanlar sayesinde kanser hastalığına yakalanma riskini en aza indirmektedir.

Civil Peynir Nasıl Saklanır?

Çabuk bozulan peynir çeşitlerinden biri olduğu için civil peynirin çabuk tüketilmesi önerilmektedir. Ancak belirli koşullara uyduğunuz takdirde civil peyniri de sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz. Geleneksel yöntemlerde buzdolabında muhafaza edebileceğiniz civil peyniri kilo ile almanız durumunda tuzlu su içinde salamura ederek buzdolabında muhafaza edebilirsiniz ya da lor peyniri ile karıştırılarak saklama kaplarının içine koyarak da saklayabilirsiniz.

Civil Peyniri Nasıl Tüketilir?

Salamura peynir çeşitleri, genellikle taze tüketilmeyen peynir ürünleri arasında yer almaktadır. Civil peynir de salamura peynir olduğundan taze tüketmek yerine tuzlu su içinde olgunlaştıktan sonra tüketilmelidir. Civil peynirini eşsiz lezzeti ile kahvaltılarda tüketebileceğiniz gibi günün her saati aperatif olarak da tüketebilirsiniz. Eriterek de servis edebileceğiniz civil peynirini makarna soslarınızda kullanarak da afiyetle tüketebilirsiniz.

Civil Peyniri Uygun Fiyatları ile Nerede Satılır, Nereden Alınır?

Eşsiz aroması ve benzersiz lezzete sahip civil peynir, günümüzde süt ve süt ürünleri sektöründe hizmet veren markalar tarafından hijyenik koşullarda üretilerek satışa sunulmaktadır. Civil peyniri ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile adresinize sipariş etmek için Peynirci Baba online mağazamız üzerinde farklı gramaj seçeneklerinde satışa sunulan civil peynir ürünleri ile kahvaltılarınızı sağlık deposu haline getirebilirsiniz. Siparişini vermeniz durumunda ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda paketlenerek kısa süre içerisinde Peynirci Baba güvencesi ile adresinize teslim edilecektir. Lezzetli ve kaliteli civil peynir ürününü hemen satın almak için aşağıda yer alan linki ziyaret edebilirsiniz.

https://www.peynircibaba.com/yore-erzurum-civil-peyniri