Zeytin meyvesinin çeşitli biçimlerde işlenmesi ile elde edilen zeytinyağı, mutfakların olmazsa olmaz malzemelerinden biridir. Lezzetli ve sağlıklı yemekler ve salataları için kullanabileceğiniz bitkisel yağların en sağlıklı olanı zeytinyağıdır. Zeytin meyvesinin içinde barındırdığı tüm vitaminleri ve mineralleri zeytinyağı ürünleri ile vücudunuza sağlayabilirsiniz. Bu sebeple beslenme uzmanları tarafından tüketilmesi sıklıkla tavsiye edilmektedir. ‘Zeytinyağında hangi vitaminler bulunur’ sorusunu sizler için araştırdık. Zeytinyağı ürünlerinin içinde bulunan vitaminleri ve zeytinyağının vücuda sağladığı faydaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zeytinyağında Hangi Vitaminler Bulunur?

Çeşitli gıda markaları tarafından üretilerek sofralarımıza sunulan zeytinyağı ürünlerinin kimyasal yapısı, yağ asitlerinden oluşmaktadır. Kimyasal yapısı korunarak hazırlanan zeytinyağı ürünlerinin içerisinde %15 doymuş yağ asidi, %15 çoklu doymamış yağ asidi ve %70 oranında ise tekli doymamış yağ asidi bulundurmaktadır. Zeytinyağı, içeriğinde bulunan yağ asitleri sayesinde insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır. Zeytinyağı içerisinde yer alan oleik asit; yüksek tansiyon riskini azaltır, kolesterolü dengeler, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruma görevi üstlenir.

Zeytinyağı, vücut için yararlı yağların yanı sıra doğal bir antioksidan kaynağı olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Zeytinyağı bunun yanı sıra içeriğinde yüksek miktarda E vitamini, A, D ve K vitaminleri; kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, az miktarda demir, bakır, manganez gibi vücut için yararlı birçok mineralin de kaynağıdır. Zeytinyağında bulunan vitaminleri ve bu vitaminlerin vücuda faydalarını sizler için derledik:

 • Önemli bir K vitamini kaynağı olan zeytinyağı, düzenli tüketildiği takdirde kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir gıda maddesidir.
 • Zeytinyağı, vücudun insülin direncini azaltarak şeker hastalığının önlenmesinde etkili bir besindir.
 • Zeytinyağı, içeriğinde bulunan K vitamini sayesinde kemik yapısının güçlenmesinde oldukça etkilidir.
 • Zeytinyağı, çeşitli kanser hastalıklarına karşı vücudu kalkan gibi korumaktadır.
 • A vitamini açısından da zengin bir besin olan zeytinyağı, kemiklerin gelişmesini sağlayarak eklemleri güçlendirici bir özelliğe sahiptir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemli bir rol oynayan zeytinyağı, kabızlık problemlerinin giderilmesini sağlar.
 • Hücrelerin çalışma fonksiyonunu düzenleyerek vücudun erken yaşlanmasının önüne geçer.
 • Cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Cildin kurumasını önleyerek daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmanızda önemli bir rol oynar.
 • İçeriğinde bol miktarda D vitamini bulunduran zeytinyağı, kemik gelişimini destekleyerek daha güçlü kemiklere sahip olmak isteyen kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bir gıda maddesidir.
 • Aynı zamanda içeriğinde bulunan D vitamini sayesinde depresyon gibi hastalıkların tedavisinde de etkilidir.
 • Zeytinyağı, E vitamini açısından da oldukça zengin bir besindir. İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde kalp ve damar hastalıklarından korunmanızı sağlamaktadır.
 • Düzenli tüketilmesi halinde zeytinyağı vücutta bulunan iyi kolesterol oranını arttırarak kolesterol dengesini sağlayan bir gıda maddesidir.

Vitamin Deposu Zeytinyağı Çeşitleri Updigo Online Mağazamızda!

Sektörün öncü markaları tarafından üretilen kaliteli zeytinyağı ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile satın almak istiyorsanız şu an da doğru yerdesiniz! Peynirci Baba online satış mağazamızda bulunan Kaliteli Zeytinyağı Çeşitleri sayfasından tercih ettiğiniz zeytinyağı ürününü en ucuz satış fiyatları ile adresinize sipariş edebilirsiniz. Kategori içerisinden tercih ettiğiniz ürünü Peynirci Baba güvencesiyle hemen satın almak için ürünü, sepete ekleyerek bütçenize uygun ödeme fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatları İndirdik. En Kaliteli Zeytinyağlarını İndirimli Fiyatları İle Almak İçin Tıklayın