Doğanın insanlığa sunduğu şifalardan biri olan zeytin, lezzetli yapısı ile herkes tarafından keyifle tüketilen meyvelerden biridir. Yeşili ve siyahıyla sofralarda tüketilmesinin yanı sıra zeytin meyvesinin çeşitli biçimlerde işlenmesiyle ortaya çıkan zeytinyağı da sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği lezzetli bitkisel yağ çeşitleri arasında yer almaktadır. Peki zeytinyağı üretim aşamasında ortaya çıkan zeytinyağı tortusu nedir, ne işe yarar, nasıl süzülür?

Zeytinyağı Tortusu Nedir, Ne İşe Yarar?

Zeytinyağının üretimi aşamasında süzgeçlerde şekilde biriken zeytin parçacıklarına zeytinyağı tortusu adı verilmektedir. Tortu olarak ifade edilen, zeytin meyvelerinin sıkım işlemi esnasında bütünlüğünü kaybeden zeytin parçacıkların ufalması ile ortaya çıkan kalıntılara verilen isimdir. Kısaca belirtmek gerekirse zeytinyağı tortusu, zeytinyağının hammaddesi olan zeytin parçacıklarını ifade etmektedir. Zeytinyağı üretiminde zeytin parçacıklarından oluşan tortu, zeytinyağının görüntüsünü büyük ölçüde etkilemektedir. Tüketiciler genellikle berrak bir zeytinyağı kullanmak isterler ve zeytinyağının berrak bir görüntüye sahip olması için içeriğinde bulunan zeytinyağı tortusunun süzülmesi gerekmektedir. Gıda markaları tarafından üretilerek satışa sunulan zeytinyağları, berrak bir görüntüye sahiptir. Bunun sebebi ise zeytinyağı üretiminde ortaya çıkan zeytinyağı tortusunun süzülmesidir. Zeytinyağı tortusunun insan sağlığı üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Kendiniz zeytinyağı üretiyorsanız zeytinyağını süzmeden tortusu ile birlikte tüketmeniz mümkündür. Ancak bu tüketim süreci fazla uzun olmamalıdır. Çünkü zeytinyağı tortusu, yağda bekledikçe zeytinyağının asit değeri zamanla yükselerek zeytinyağının antioksidan özelliği zarar görebilir. Bunun yanı sıra zeytinyağı tortusu süzülmediğinde zeytinyağının kalitesinde zamanla düşüş meydana gelmektedir.

Zeytinyağı Tortusu Nasıl Süzülür?

Taş baskı yöntemi ile elde edilen zeytinyağı ve zeytin sütü üretimi yapılırken ortaya çıkan zeytinyağı tortusunun süzülmesi gerekmektedir. Zeytinyağı tortusunu süzerek hem zeytinyağının lezzetini arttırabilirsiniz hem de zeytinyağını uzun süre bozulmadan ve faydalarını kaybetmeden sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. Tüketiciler genellikle görsel olarak güzel görünmesi sebebiyle berrak bir görüntüye sahip zeytinyağı talep etmektedir. Bu sebeple üreticiler de zeytinyağı tortusunu süzerek lezzet severlerin talep ettiği berrak bir yağ ortaya çıkarırlar. Zeytinyağı tortusunu süzme işlemi, filtreleme yöntemi ve çökertme yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Filtreleme yöntemi, çökertme yöntemine göre daha pratik ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Berrak ve Lezzetli Zeytinyağı Çeşitleri Uygun Fiyat Seçenekleri ile Peynirci Baba’da!

Gıda sektöründe hizmet veren güvenilir markaların ürettiği kaliteli ve lezzetli zeytinyağı ürünlerini Peynirci Baba online satış mağazamız üzerinden uygun fiyat seçenekleri ile adresinize sipariş edebilirsiniz. Online mağazamızda yer alan Kaliteli Zeytinyağı Çeşitleri sayfamızdan tercih ettiğiniz zeytinyağı ürününü en ucuz satış fiyatları ile satın almak için tercih ettiğiniz ürünü sepete ekleyerek bütçenize uygun ödeme fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

En Az Asit Oranına Sahip Zeytinyağlarını Size Özel Fiyatlarla Satın Almak İçin Tıklayın