Zeytinyağı Tadı Niye Acı Olur?

Ülkemizin önemli ihraç kalemlerinden biri olan zeytinyağı; genellikle Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi’nin kıyı kesimlerinde yetiştirilen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinlerden üretilmektedir. Diğer bitkisel yağ çeşitlerinden farklı bir aromaya ve tada sahip olan zeytinyağı, Türk mutfağında yemeklerde ve salatalarda sıklıkla tercih edilmektedir. Zeytinyağı, kendine has kokusunun ve tadının yanı sıra hammaddesi olan zeytinin çoğu faydasını içeriğinde barındıran bir gıda maddesidir. Vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin olan zeytinyağı ürünlerinin güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. İnsan sağlığına birçok fayda barındıran zeytinyağı, zeytin meyvesinin işlenme biçimine bağlı olarak geniş bir ürün çeşitliliğine de sahiptir. Lezzet severlerin zeytinyağı satın alırken merak ettiği konulardan biri de ‘zeytinyağı neden acıdır’ sorusudur. Zeytinyağında bulunan acı tadının sebebini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Taze sıkılmış bir zeytinyağı, belirli bir düzeyde hammaddesi olan zeytin meyvesinin aromasını ve kokusunu barındırır. Zeytinyağını içtiğinizde damağınızda hafif acı bir tat hissetmeniz gayet normaldir. Öyle ki zeytinyağını ilk kez içen biriyseniz damağınızdaki acılık, boğazınızın yanmasına ve öksürmenize dahi sebep olabilir. Bu durum sizi yanıltmasın; zeytinyağının olumlu bir özelliğidir. Özellikle natürel sızma zeytinyağlarında meyvemsi aromanın, kokusu ve acılığının hissedilmesi gerekir. Zeytinyağının hafif acı tadının olması, zeytinyağının daha fazla fenol içermesinden kaynaklanmaktadır ve bu durum zeytinyağının daha uzun zaman sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesini sağlamaktadır.

Sağlıklı ve Lezzetli Zeytinyağı Çeşitleri Uygun Fiyatları ile Peynirci Baba Online Mağazamızda!

Gıda sektörünün öncü markaları tarafından geleneksel üretim biçimine uygun koşullarda üretilen kaliteli zeytinyağı ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online satış mağazamızdan satın alabilirsiniz. Online mağazamızda yer alan Kaliteli Zeytinyağı Çeşitleri ve Fiyatları sayfasından tercih edeceğiniz zeytinyağı ürününü en ucuz satış fiyatları ile adresinize sipariş etmek için ürünü sepete ekleyerek bütçenize uygun ödeme fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürün, kargo uzmanlarımız tarafından güvenli bir şekilde paketlenerek taze ve güvenli bir şekilde kısa süre içerisinde adresinize teslim edilmiş olacaktır.

Asit Oranı En Düşük Zeytinyağlarını Sizlere Özel Fiyatlarla Satın Almak İçin Tıklayın