Zeytin, sofralarımıza farklı renklerde konuk olan sağlıklı bir gıda maddesidir. İçeriğinde yüksek miktarda bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde zeytin ürünleri, yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde de önemli besin maddeleri arasında yer alan zeytin, hem yeşil hem de siyah rengi ile sofralarımıza renk ve lezzet katmaktadır.  Ancak yeşil zeytin ya da siyah zeytin ürünleri arasında tercih yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım önemli noktalar bulunuyor. ‘Zeytinin iyisi nasıl anlaşılır?’ konusunu sizler için derledik.

Zeytin Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Ambalajlı olarak satışa sunulan zeytinlerden satın alıyorsanız ürünün etiketi üzerinde üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Ambalaj üzerinde besin değerlerinin yazılı olması önemli bir noktadır.
  • Satın alacağınız zeytin ürününün kimyasal işlemlerden geçmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Zeytin ürünü satın alırken ambalajı şişmiş ürünlerden uzak durmanızda yarar var. Çünkü ambalajı şişmiş ürün, zeytini bozan mikro organizmaların gelişim göstermesine olanak sağlamasının yanı sıra zeytinin gerekli tatlanma süresini tamamlamadığını ve ısıl işlemin yetersiz olduğunun göstergesidir.
  • Paslanmış ve yırtık ambalajlarda satışa sunulan zeytinlerin, sağlıksız ortamlarda ambalajlanmış ve depolanmış olabileceği ve kısa sürede bozulabileceği göz önüne alınarak ambalajı sağlıksız olan zeytin ürünlerini tercih etmemelisiniz.
  • Açık olarak satılan zeytin ürünlerinin üzerinde bulunan etiketinde zeytin çeşidi ve firma isminin bulunmasına özen göstermelisiniz.
  • Açık olarak satılan tamamen siyah ya da koyu maviye yakın renkte ve az tuzlu zeytin alırken bu tip zeytinlerin çeşitli kimyasal ürünler ile tatlandırıldığı ve gıda boyaları ile renklendirilmiş olduğu düşünülmelidir ve bu ürünleri tercih etmemenizde yarar var.
  • Zeytin, farklı renk tonlarında sofralarımıza sunulur. Tüketime sunulan zeytinlerin farklı renk tonlarında olması, zeytinin kalitesiz olduğunu göstermez. Aksine zeytinin gıda boyası gibi maddeler kullanılmadan yapılmış olduğunun önemli bir göstergesidir.
  • Tüketiciler açıkta satılan az tuzlu siyah zeytinleri alırken, bunların kısa sürede bozulabileceği ve sağlığa zarar verebileceğini göz önünde bulundurmalıdır.

Siyah Zeytin ve Yeşil Zeytin Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Zeytin ürünleri, kahvaltılarınızı renklendirmenin ve lezzetlendirmenin yanı sıra şifa ile donatmaktadır. Kalitesini ve lezzetini ürettiği ürünler ile kanıtlamış markaların ürettiği güvenilir zeytin ürünlerine Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Zeytin & Zeytinyağı kategorisinden ulaşabilirsiniz.