Doğanın insanlara sunduğu şifa deposu meyvelerden biri olan zeytin, siyahı ve yeşili ile özellikle kahvaltıların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. Kahvaltıların yanı sıra yeşil ya da siyah zeytin ile salatalarınızın ve poğaçalarınızın lezzetini de arttırabilirsiniz. Zeytin, ülkemizde Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgesi’nde sıklıkla tarımı yapılan bir meyvedir. Peki ya yeşil zeytin ile siyah zeytinin yetiştiği ağaçlar farklı mıdır ya da yeşil zeytin ile siyah zeytin farklı türlerde midir?

Yeşil zeytin ve siyah zeytin aynı ağaçta mı yetişir?

Yeşil zeytin ile siyah zeytin, aynı ağaçlarda yetişmektedir ve aynı türe ait bir meyvedir. Yalnızca yetiştiği bölgenin iklim koşullarına bağlı olarak zeytin ağaçlarının farklı çeşitleri bulunmaktadır. Zeytin de diğer meyveler gibi ağaç üzerinde olgunlaştıkça ve güneş ışığı aldıkça renk değiştiren bir meyvedir. Önce yemyeşil ve sert olan zeytinin rengi Ekim ayı başlarında limon sarısı rengini alır. Limon sarısı rengine dönen zeytin meyvesi, yeşil zeytin üretmek için yeterince olgunlaştığı anlamına gelmektedir. Bu aşamada toplanan zeytinler kırma ya da çizik yeşil zeytin olarak satışa sunulur. Ayrıca zeytinyağı ürünleri de bu aşamada toplanan zeytinlerden üretilmektedir.

Mevsimin ilerlemesi ile güneş ışığına maruz kalan zeytin tanelerinin rengi, sarı ile karışık kırmızı ve mor arasında bir renk alır. Bu aşamada toplanan zeytinler ise pembe çizik zeytin üretimi için uygu olan zeytin ürünleridir. Zeytin, bu evreden sonra biraz daha olgunlaşınca dış kısmı gölgede siyah görünür ancak üstüne ışık vurdukça kızıl tonları almaya başlar ancak bu evrede zeytin meyvesi, henüz siyah zeytin üretimi için yeterli olgunluğa sahip değildir. Bir süre daha olgunlaşması beklenerek koyu pembe rengin zeytinin çekirdeğine doğru işlediği görülür. Siyahlığı içine işleyen bu zeytin artık siyah zeytin olarak kabul edilir, tam olarak olgunlaşmıştır ve sofralık siyah zeytin üretimine hazır hale gelmiştir.

Yani; yeşil zeytin meyvesi, siyah zeytinin ham halidir ve iki zeytin çeşidi arasında çok büyük farklar bulunmamaktadır. Ancak yeşil zeytinde A vitamini daha fazladır, siyah zeytin ise sodyum ve fosfor gibi mineraller yönünden zengindir. Toplanan yeşil zeytinin yenecek hale gelmesi için 3 ay bekletilmesi gerekirken siyah zeytin, 15 gün ya da 1 ay bekletildikten sonra yenecek hale gelir.

Yeşil zeytin mi siyah zeytin mi daha faydalı, sağlıklı?

Genel olarak yeşil zeytin ve siyah zeytinleri detaylı incelediğimizde büyük farklar bulunmamaktadır. Mümkünse iki zeytin türü de tüketilmelidir. Peynirci Baba online satış mağazamızda https://www.peynircibaba.com/siyah-zeytin/ ve https://www.peynircibaba.com/yesil-zeytin/ kategorilerinde tamamen kendi üretimimiz olan kaliteli zeytin ürünlerini bulabilirsiniz. Damat tadınıza göre de istediğiniz ürünleri satın alabilirsiniz.