Zeytin ve zeytinyağında ne durumdayız?

Dünyada sevilerek tüketilen gıda maddelerinden biri olan zeytin, meyvesi yağlık ve sofralık olarak işlenebilen ve ve bu işleme sonucu oluşan yan ürünleri değerlendirilebilen tarımsal bir üründür. Zeytin, özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Kahvaltıların yanı sıra zeytin ürünleri, pizza, poğaça gibi hamur işlerini lezzetlendirmek amacıyla da kullanılmaktadır. Zeytin gerek lezzeti gerekse besin değeri ile yediden yetmişe her insanın keyifle tükettiği meyvelerden biridir.

Ülkemiz, iklimi ve coğrafi uyumluluğu sebebiyle dünyada zeytin üretiminde ilk sıralarda yer alıyor. Oldukça geniş ürün çeşitliliğine sahip olan zeytinin her çeşidi ülkemizin farklı bölgelerinde yetiştirilmektedir. Peki zeytin üretimi en çok hangi bölgede yapılır, dünyada en çok zeytin üretimi gerçekleştiren ülkeler hangileridir?

Zeytin Üretimi En Çok Hangi Bölgede Yapılır?

Üretim alanı geniş olan zeytin, kışların ılık geçtiği yazların ise kuru ve sıcak geçtiği bölgeler zeytin yetiştiriciliği için gayet uygundur. Zeytin yetiştirilecek bölgenin yıllık yağış miktarının 400 mm ile 800 mm arasında olması gerekiyor. Toprak konusunda pek seçici olmayan zeytin ağaçları, verimi çok veya az olan herhangi bir toprakta yetişebilir. Zeytin yetiştiriciliğinde asıl önemli olan unsur, iklimdir. İklim koşulları zeytin ağacının oluşumuna el verdiği takdirde her bölgede yetiştirilebilir. Zeytin meyvesi, ülkemizde farklı bölgelerde tarımı yapılan bir gıda maddesidir.

Ülkemizde yetiştirilen zeytinlerin birçoğu meyve olarak tüketilirken bazı bölgelerde yetiştirilen zeytinler ise yağ sanayisinde önemli bir yere sahiptir. Edremit, Aydın gibi Ege kıyılarında yetiştirilen zeytinler, zeytinyağı üretiminde kullanılmaktadır. Bursa, Gemlik gibi Marmara kıyılarında yetiştirilen zeytinler ise sofralık zeytin olarak mutfaklarımıza geliyor. Hatay, Gaziantep ve Doğu Karadeniz kıyılarında da zeytin yetiştirilmektedir.

Dünyada En Çok Zeytin Üretimi Gerçekleştiren Ülkeler Hangileridir?

Daha öncede belirtildiği gibi zeytin meyvesi, üretiminde iklim oldukça önemlidir. Akdeniz iklimi, zeytin üretimi için oldukça elverişlidir. Bu sebeple zeytin üretimi, dünyada daha çok Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkelerde gerçekleştirilmektedir.

Dünyada yağlık ve sofralık zeytin üretimi sıklıkla İtalya, İspanya, Yunanistan, Türkiye, Suriye, Tunus, Fas, Portekiz, Fransa gibi ülkelerde yapılmaktadır. Günümüzde halen zeytin ağaç varlığının %90’ı bu ülkelerde bulunmaktadır. Dünyada son yıllarda zeytinyağı ve sofralık zeytin gibi zeytin ürünlerine artan talep nedeniyle zeytin üretiminin sadece Akdeniz’e kıyı olan ülkelerde değil, Akdeniz iklim özelliklerine sahip Arjantin, Şili, Meksika, Peru, Avusturalya gibi diğer ülkelerde de ekonomik anlamda zeytin tarımı yapılmaya başlanmıştır.

Zeytinyağı üretimi de zeytin üretimine paralel olarak yine aynı ülkelerde gerçekleştirilmektedir. Dünya zeytinyağı üretiminin önemli bir oranına sahip ülkeler olan İspanya, İtalya, Yunanistan, Tunus, Türkiye, Suriye ve Fas dünyanın en büyük üretici, tüketici, ithalatçı ve ihracatçı ülkeleri konumunda yer almaktadır. Türkiye ise %5’lik oran ile dünya zeytinyağı üretiminde beşinci sırada yer alıyor.

Lezzetli Zeytin ve Zeytinyağı Ürünleri Mutfağınıza Sağlık Taşıyın!

“Kaliteli ve lezzetli zeytin ürünleri nereden alınır” gibi araştırmalar yapıyorsanız şu an da doğru yerdesiniz! Kaliteli gıda markaları tarafından hijyenik koşullarda üretilen zeytin ve zeytinyağı ürünlerini uygu fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online satış mağazamızdan satın alabilirsiniz. Online mağazamızda yer alan Zeytin Çeşitleri ve Fiyatları kategorisinden tercih ettiğiniz ürünü ya da ürünleri sepete ekleyerek en ucuz satış fiyatları ile adresinize sipariş edebilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürünler, güvenilir paketleme sistemine uygun koşullarda paketlenerek kısa süre içerisinde taze ve sağlıklı bir biçimde adresinize teslim edilecektir.

Zeytin Fiyatlarımızı Denemeniz İçin İndirdik. Size Özel Fiyatlarla En Kaliteli Zeytinleri Satın Almak İçin Tıklayın