Antakya’nın Şahsına Münhasır Peynir Lezzeti: Sürk Peyniri Nedir?

Sürk peyniri hangi yöreye ait bir peynir çeşididir?Zengin kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan yöresel peynir çeşitleri, ülkemizin farklı bölgelerinde farklı koşullarda üretilen gıda maddelerinden biridir. Yöresel peynir çeşitleri arasında yer alan sürk peyniri, Hatay bölgesinde üretilen bir ürünüdür. Arapça’da ‘çökelek’ anlamına gelen sürk; taze çökelek, zeytinyağı, karabiber, fesleğen yaprağı, pul biber, karanfil, zahter, yeni bahar, tarçın, kimyon, muskat, sarımsak ve acı biber salçasının karıştırılması ile üretilmektedir. İçinde çeşitli baharatlar bulunan sürk peynirine kimi bölgelerde baharatlı çökelek olarak da isimlendirilmektedir. ‘Sürk peyniri nedir, faydaları nelerdir, nasıl saklanır, nasıl tüketilir’ gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Baharat aroması ile sofralarımıza lezzet katan sürk peyniri, aynı zamanda tuzlu bir peynir çeşididir. Sürk peyniri, tansiyon hastalarının rahatlıkla tüketebilmesi için tuzsuz çeşitleri de bulunmaktadır. Sofralarımıza hem renk hem de lezzet katan sürk peyniri, yüksek besin değeri sayesinde vücut için de birçok fayda sağlamaktadır. Sürk peyniri, kaynatılan sütten üretildiği için oldukça sağlıklı bir peynir çeşididir. Aynı zamanda sürk peyniri, içeriğinde yüksek oranda bulunan K vitamini ile kemik gelişimini desteleyerek düzenli tüketilmesi halinde kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir gıda maddesidir.

Sürk Peyniri Nasıl Saklanır?

Sürk peynirini sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek istiyorsanız belli noktalar bulunmaktadır. Diğer süt ürünlerini saklama koşulları ile benzerlik gösteren sürk peyniri, güneş ışığı almayan serin bir alanda saklayabilirsiniz. Sürk peynirini kâğıda sararak cam saklama kabına koyarak buzdolabında bir süre muhafaza edebilirsiniz.

Sürk Peyniri Nasıl Tüketilir?

Güne enerjik bir şekilde başlamak adına sürk peyniri, kahvaltılarınızı hem renklendirecek hem de lezzetlendirecek. Sürk peynirini dilerseniz zeytinyağı dilerseniz sade olarak kahvaltılarınızda tüketebileceğiniz gibi birtakım sebzeler ve zeytinyağı ile lezzetli bir çökelek salatası yapmak için de kullanabilirsiniz.

Taze olarak tüketebileceğiniz sürk peynirini isterseniz uygun şartlarda kurutup da tüketebilirsiniz. Sürk peynirini poğaça, börek, çörek gibi hamur işlerinize ekleyerek yaptığınız hamur işlerinin lezzetini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda eşsiz baharat ve süt aromasına sahip sürk peynirini makarna soslarında da kullanabilirsiniz.

Sürk Peyniri Uygun Fiyatları ile Nereden Alınır?

Süt ve süt ürünleri sektöründe ürettiği ürünler ile kalitesini kazanmış markalar tarafından geleneksel üretim şekline uygun koşullarda üretilen eşsiz aroma ve benzersiz lezzete sahip sürk peyniri ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Yöresel Peynirler Sayfasında bulabilirsiniz. Sürk peyniri ürününü adresinize sipariş etmeniz durumunda ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda paketlenerek Peynirci Baba güvensi ile kısa süre içerisinde adresinize iletilecektir. 

Yöresel Peynirlerimizi Görmek İçin TIKLAYIN