Ege’nin Eşsiz Lezzeti Sepet Peyniri Nedir?

Yöresel peynir çeşitleri, ülkemizde hemen her bölgede farklı aromalarla üretilen gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin peynir çeşitliliği konusunda tam anlamı ile cennet olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Trakya, Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu illeri birbirinden farklı peynir lezzetleriyle ünlüdür. Yapımı ve aroması diğer süt ürünlerinden oldukça farklı olan sepet peyniri de Ege Bölgesi’ne özgü bir peynir çeşididir. Genellikle inek sütünden üretilen sepet peyniri, eşsiz lezzeti ve benzersiz aromasının yanı sıra görünüşü sayesinde de iştah açan bir peynir çeşididir. Sepet peyniri, hasır örgülerden yapılan sepetlere basıldığı için bu ismi almıştır. Organik maya ve süt ile hazırlanan sepet peyniri, tamamen yöresel yöntemlerle üretilen bir süt ürünüdür. Farklı bir tadı ve aromaya sahip olan bu peynir, yağlı bir peynir olmakla birlikte içeriğinde yüksek oranda bulunan protein sebebiyle oldukça besleyici ve doyurucu bir peynirdir. Ege’nin meşhur lezzeti ‘sepet peynirinin özellikleri nelerdir, nasıl yenir, nasıl saklanır’ sorularının cevabını yazımızın devamında görebilirsiniz.

Sepet Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

sepet peyniri hangi yöreninBalıkesir ve İzmir gibi şehirlerin köylerinde üretilen sepet peyniri hem görüntüsü itibariyle hem de sunduğu lezzet ile diğer peynir çeşitlerinden birtakım farklılıklar göstermektedir.  Sepet peyniri, farklı bölgelerde farklı yöntemlerle üretildiğinden kendi içerisinde birçok çeşit barındırmaktadır. İnek ve keçi sütünün karıştırılması ile üretilen sepet peyniri, bazı köylerde kelle peyniri olarak da anılmaktadır.

Ayvalık bölgesinde üretilen Ayvalık sepet peyniri, genellikle tam yağlı koyun sütünden imal edilmektedir. O da sepette şekillenir ama bastırılmadan yapılır. Yapı ve tat bakımından Mihaliç peynirine benzemektedir. Balıkesir ve köylerinde üretilen sepet peyniri ürünleri ise koyun, keçi ve inek sütü karışımından üretilmektedir. Yuvarlak, delikli ve az tuzlu bir peynir olan Balıkesir sepet peyniri, tat olarak kaşar peynirini andırmaktadır ancak bu peynirin kendine özgü bir aroması bulunur. Otlu sepetle yapılan çeşitleri de vardır. Meşhur Ayvalık tostunda kullanılan peynir Balıkesir sepet peyniridir. Cunda sepet peyniri ise eski yöntemlerle sadece inek sütünden üretilir ve az tuzlu bir peynir çeşididir. Kahvaltı sofralarında keyifle tüketeceğiniz nefis bir lezzete sahiptir. Burhaniye ve Gökova sepet peyniri çeşitleri de tüketicilere yöresel lezzetler sunan süt ürünleridir. Ülkemizin pek çok bölgesinde üretiliyor olmakla beraber Ege Bölgesi ile özdeşleşen bir lezzettir.

Sepet Peyniri Nasıl Yenir, Nasıl Tüketilir?

Hem görünüşü hem de lezzeti ile sofralarınıza renk katacak sepet peyniri, az tuzlu olması sebebiyle yediden yetmişe her yaştan insan tarafından sağlıklı bir şekilde tüketilebilmektedir. Kahvaltı sofralarınıza farklı görüntüsü ve eşsiz aroması ile lezzet katacak sepet peynirini kahvaltının yanı sıra salatalara, makarnalara ve peynir tabaklarına ekleyerek afiyetle tüketebilirsiniz.

Akşam yemeğinde ağırlamanız gereken önemli misafirleriniz varsa sepet peyniri, şık görüntüsü ile misafirlerinizin dikkatini çekecektir. Genellikle sade olarak tüketilen sepet peyniri, krep gibi bazı hamur işi çeşitlerine de çok yakışan bir lezzettir. Soğuk sandviçlerinizin içine eklediğinizde iştah açıcı bir lezzet sunmaktadır. Az tuzlu olması sebebiyle bebeğinize de verebileceğiniz sepet peyniri, besin değerinin yüksek olması sebebi ile bebeğinizin kemiklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Sepet peynirini taze olarak tüketebileceğiniz gibi ince dilimler halinde keserek kızartarak da servis edebilirsiniz.

Sepet Peyniri Nasıl Saklanır?

Sepet peyniri ürünlerini açık aldığınız takdirde cam, metal ya da seramik bir kap içerisinde ağzı kapalı bir biçimde saklayabilirsiniz. Sepet peynirini ambalaj halinde aldıysanız kullanacağınız kadarını keserek ambalajına sarıp buzdolabında sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Sepet peynirinin güneş ışığı görmemesine ve hava almamasına dikkat etmenizde yarar var.

Kaliteli ve Lezzetli Sepet Peyniri Uygun Fiyatlar ile Nereden Alınır?

Süt ve süt ürünleri sektöründe hizmet veren kaliteli markalar tarafından hijyenik koşullarda üretilen lezzetli sepet peyniri ürünlerini Peynirci Baba online mağazamız üzerinden adresinize sipariş edebilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda paketlenerek Peynirci Baba güvencesiyle kısa süre içerisinde sağlıklı ve güvenli bir şekilde adresinize teslim edilecektir. Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Yöresel Peynirler kategorisinde yer alan lezzetine hayran olacağınız sepet peyniri ürünlerini satın alabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılardan sitemizde satılan sepet peyniri ürünlerini bulabilirsiniz. 

Kapıdağ Sepet Peyniri

Yöre Sepet Peyniri

Yöre Çörek Otlu Sepet Peyniri 500 gr