Zeytin Severlerin Favorisi: Sele Zeytini

Zeytin çeşitliliği açısından oldukça zengin olan ülkemizde farklı bölgelerde yetiştirilen zeytin çeşitleri; yapı, aroma ve tat bakımından farklı özelliklere sahiptir. Bu sebeple zeytin çeşitlerinin üretim biçimi de farklılık göstermektedir. Kahvaltı sofralarının sevilen zeytin çeşitlerinden biri olan sele zeytini yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada sevilerek tüketilmektedir. Peki sele zeytini nedir, özellikleri nelerdir, sele zeytini çeşitleri nelerdir, nasıl saklanır?

Sele Zeytini Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Zeytin işleme tipi olan sele tekniği; sıklıkla Edremit, Edincik, Gemlik gibi bölgelerden toplanan zeytinlerde kullanılmaktadır. Sele yöntemi, maliyetli ve üretimi meşakkatli olduğu için genellikle çiftçilerin kendileri için ürettiği zeytin çeşididir. Sele yöntemi, genellikle ince kabuklu ve küçük çekirdekli siyah zeytinlerde uygulanmaktadır.

Sele zeytini diğer zeytin çeşitlerinden farklılık göstermektedir. Sele zeytinin özelliklerini sizler için derledik:

  • Sele zeytini, olgunlaşmış siyah zeytinlerden üretilmektedir.
  • Sele zeytini, yapı olarak kıvırcık bir yüzeye sahiptir.
  • Az tuzlu olarak tüketicilerin beğenisine sunulan sele zeytini, oldukça lezzetli bir aromaya sahiptir.
  • Sele zeytini üretim aşamasında içerisindeki suyun tamamına yakınını dışarıya atmaktadır. Bu da zeytinin lezzet yoğunluğuna olumlu bir katkı sağlamaktadır.

Sele Zeytini Çeşitleri Nelerdir?

Kahvaltı sofralarının sevilen lezzetlerinden olan sele zeytini çeşitleri; kuru sele, teneke sele olarak iki çeşide ayrılmaktadır.

  • Kuru Sele

Kuru sele yönteminde siyah zeytinler tuz ve zeytinyağı ile karıştırılarak bir kabın ya da çuvalın içerisine doldurulmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, doldurma işleminin bir kat zeytin bir kat tuz şeklinde olmasıdır. Zeytin içerisine atılan tuz, zeytinlerin içindeki acı suyun büyük bir kısmının dışarı çıkmasını sağlayarak zeytinin kısa bir sürede tuzu içeriğine alması sağlanır. Kuru sele yöntemi ile üretilen zeytinin tadı, hafif acımsıdır. İçerisindeki yoğun tuz sebebiyle kuru sele zeytinlerinin dayanma süresi kısadır. Genellikle hasat zamanında, zeytini kısa bir sürede olgunlaştırıp tüketmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu sebeple kuru sele zeytin satın alırken düşük gramajlı ürünleri tercih etmeniz yararlı olacaktır.

  • Teneke Sele

Dalından toplanan siyah zeytinler, tuz ve zeytinyağı ile karıştırılarak 30 kilogram ve altındaki kaplara doldurulur. Zeytinlerin tuzlanmasının temel amacı, zeytinlerin içerisindeki acı suyu dışarı atmalarını sağlamaktır. Kuru sele yönteminden farkı, olgunlaştırma aşamasında içerisine yağ eklenmesidir. Bu durum, zeytinin tamamen kurumasını önleyerek uzun süre bozulmadan muhafaza edilmesini sağlar.

Sele Zeytini Nasıl Saklanır?

Zeytin, çabuk bozulabilen bir gıda maddesi olduğu için zeytin ürünlerinin muhafaza koşullarına dikkat ederek daha uzun süre sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Sele zeytin ürünlerini, kuru ve serin bir yerde muhafaza etmeniz önemlidir. Zeytin ürünlerini muhafaza ederken zeytinin güneş ışığına maruz kalmaması ve nemden korunması da oldukça önemlidir. Zeytinlerin. Bulunduğu paketin ağzının açılmasının ardından kendi ambalajında buzdolabında saklayabilirsiniz. Salamura suyundaki zeytin ürünlerini ise kendi salamurasında tutmanız yararlı olacaktır.

Kaliteli Sele Zeytin Ürünleri Uygun Fiyat Seçenekleri Peynirci Baba Online Mağazamızda!

Kaliteli gıda markaları tarafından geleneksel üretim şekline uygun koşullarda üretilen kaliteli sele zeytin çeşitlerini Peynirci Baba online satış mağazamızdan satın alabilirsiniz. Online mağazamızda yer alan Zeytin Çeşitleri sayfamızdan tercih ettiğiniz ürünü en ucuz satış fiyatları ile adresinize sipariş edebilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde tercih ettiğiniz ürün kısa süre içerisinde taze ve lezzetli bir şekilde adresinize teslim edilmiş olacaktır.

En Kaliteli Sele Zeytinleri Size Özel Fiyatlarla Satın Almak İçin Tıklayın