Geleneksel Salamura Asma Yaprağı Ürünleri ile Lezzetli Yemekler

Salamura yöntemi, birçok besini mevsimi dışında da sağlıkla tüketmek amacı ile yüzyıllardır kullanılan bir saklama yöntemidir. Besinleri fermente etmek amacı ile kullanılan bu yöntem ile turşu, asma yaprağı, beyaz peynir ve zeytin yapımında sıklıkla tercih edilen yöntemdir. Mevsiminde asmalardan toplanan yaprakları, tuzlu suyun içerisine basarak uzun süre sağlıkla ve güvenle tüketebilirsiniz.

Salamura Asma Yaprağı Nedir, Nasıl Yapılır?

Geçmiş yıllarda köylerde büyük bir özenle hazırlanan salamura asma yaprağı, günümüzde gıda markaları tarafından geleneksel üretim şekline uygun koşullarda farklı boyutlarda ambalajlanarak satışa sunuluyor.

Genellikle yaz aylarında uygulanan salamura yöntemi ile yazın toplanan asma yapraklarının kışın da sağlıklı bir şekilde tüketilmesine imkân sağlıyor. Genellikle üzüm bitkisinin yapraklarının toplanarak tuzlu su içerisine basılması ile üretilen salamura asma yaprağı ürünleri ile lezzetli yemekleri her mevsim tüketebilirsiniz.

Sevilerek tüketilen zeytinyağlı sarmaların ham maddesi olan asma yaprağı, lezzetli tadının yanı sıra düşük kalori oranına sahip bir gıda maddesidir. Salamura asma yaprağının besin içeriği incelendiğinde; A, B6, C, E ve K vitaminleri ile demir, kalsiyum, lif, magnezyum, manganez gibi mineraller açısından oldukça zengindir.

Salamura Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Oldukça zengin bir besin içeriğine sahip olan salamura asma yaprağı, eşsiz aroması ve benzersiz lezzetinin yanı sıra insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır. Salamura asma yaprağının faydalarını sizler için araştırdık ve derledik.

  • Toplardamarları güçlendirici etkiye sahip olan asma yaprağı, bacak şişmelerini ve bacaklarda oluşan varis rahatsızlıklarını giderme özelliğine sahiptir.
  • İçeriğinde bol miktarda demir bulunduran asma yaprağı, kırmızı kan hücrelerinde hemoglobinin oluşmasında önemli bir role sahiptir. Demir mineralinin emilimini sağlayan C vitaminini de içeriğinde bulunduran asma yaprağı, düzenli tüketilmesi halinde anemi riskini en aza indirmektedir.
  • Asma yaprağı içeriğinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığını koruyan bir gıda maddesidir.
  • Salamura asma yaprağı, düzenli tüketilmesi halinde içeriğinde bulunan çinko sayesinde bağırsakları koruma özelliğine sahiptir.
  • Ağız içinde oluşan aftların tedavi edilmesinde önemli bir yere sahip olan asma yaprağı, ağız kokusunun giderilmesinde de önemli bir yere sahiptir.
  • Günlük düzenli olarak tükettiğiniz takdirde asma yaprağı ile zayıflama hızınızı arttırabilirsiniz. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan asma yaprağı, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak sindirim sürecini destekler ve kabızlığı önlemede etkili bir gıda maddesidir.

Asma Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Türk mutfağında sevilerek tüketilen dolmaların ve sarmaların ana malzemelerinden olan asma yaprağı, Türk mutfağının yanı sıra Yunan, Bulgar, Arap, Rumen ve Vietnam mutfağında da kullanılan bir besindir. İçeriğinde yüksek oranda tuz bulundurduğu için salamura asma yaprağını kullanmadan önce bir süre haşlayarak tuzundan arındırmanız gerekmektedir. Ardından lezzetine hayran kalacağınız zeytinyağlı sarmaları hazırlayabilirsiniz.

Asma Yaprağı Nasıl Saklanılır?

İlkbahar ve yaz aylarında taze haliyle kullanılan asma yaprağı, salamura edilerek kışında sağlıkla ve güvenle tüketebileceğiniz bir gıda maddesidir. Salamura asma yaprağını ağzı kapalı bir şekilde güneş ışığı almayan serin bir alanda güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Kaliteli Salamura Asma Yaprağı Çeşitleri Peynirci Baba Online Mağazamızda!

Gıda markaları tarafından hijyenik koşullarda üretilen salamura asma yaprağı ürünlerinin fiyatları, ambalajının boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Geleneksel üretim şekline uygun koşullarda üretilen salamura asma yaprağı çeşitlerini Peynirci Baba online satış mağazamızda yer alan Salamura Asma Yaprağı Çeşitleri ve Fiyatları kategorisinden en ucuz satış fiyatları ile satın alabilirsiniz.

En Taze Salamura Asma Yapraklarını Sizlere Özel Fiyatlarla Satın Almak İçin Tıklayın