Sahurda ne yemeli, tüketilmeli?

Yemek düzenimizin tamamen değiştiği ramazan ayında oruç tutan kişilerin gün doğmadan imsak vaktine kadar yemek yiyebildikleri vakte sahur adı verilmektedir. Doğru ve dengeli bir beslenme ile Ramazan ayını kilo almadan sağlıklı bir şekilde geçirebiliriz. Beslenme uzmanları, Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde geçirmek için sahurda tüketilen besinlerin oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Sahurda hafif ve dengeli beslenmeniz, kilo almanızın önüne geçecektir ve Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde bitirmenize olanak sağlayacaktır. ‘Sahurda ne yemeliyiz, tok tutan besinler nelerdir’ sorularının cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ramazan ayında sağlıklı besinlerden oluşan bir sahur gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Çünkü vücudumuz gün boyunca sahurda tüketilen besinleri kullanacaktır. Bu sebeple sahurda domates ve salatalık gibi su oranı fazla olan sebzelerden tüketmek gerekiyor. Beslenme uzmanları, sahuru erken saatlerde yapılan kahvaltı gibi düşünerek oruç tutan kişiyi gün boyunca tok tutacak besinlerin tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Aynı zamanda sahurda kan şekerinizin düzenli seyretmesini sağlayacak içeriğinde yüksek oranda protein bulunan besinlerden tüketmeniz de sağlığınız açısından önemlidir. Aynı zamanda sahurda tüketeceğiniz besinlerin yağlı, tuzlu ya da şekerli olmasından da kaçınmanızda yarar var. Ayrıca sahurda bol su içilmesi gerektiğini de vurgulayan uzmanlar, oruç tutan kişinin uzun süre aç ve susuz kalacağı için gün içerisinde çeşitli rahatsızlıkların önüne geçmek için bol miktarda su içilmesi gerektiğini belirtiyor. Vücudunuz gün boyunca aç kalacağı için sahurda vücudunuzu tok tutacak hafif ve sulu gıda maddelerini tüketmeniz oldukça önemlidir. Peki sahurda rahatlıkla tüketebileceğimiz tok tutan besinler nelerdir?

Sahurda Tüketildiğinde Vücudu Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Ramazan ayında gün boyu açlık, susuzluk hissetmemek ve sağlıklı bir şekilde oruç tutmanız için sahurda yediğiniz besinler oldukça önemlidir. Ramazan ayını kilo almadan sağlıklı bir şekilde geçirmek isteyen kişilerin Ramazan ayında dikkat ettiği konuların başında yer alan tok tutan besinleri, sizler için derledik:

  • Zeytin: Ramazan ayında sağlıklı bir sahur yapmak isteyenlerin ilk tercihi olan zeytin, tok tutan bir besin olmasının yanı sıra sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını da desteklemektedir. Sahurda birkaç tane zeytin tüketerek, Ramazan ayında yaşanması muhtemel olan sindirim sorunlarını en aza indirebilirsiniz.
  • Yumurta: İçeriğinde bulunan yüksek protein ile kahvaltı sofralarının vazgeçilmez besinlerinden biri olan yumurta, sahurda rahatlıkla tüketebileceğiniz bir gıda maddesidir. Tok tutma özelliği herkes tarafından bilinen yumurtayı ister rafadan isterseniz sahanda yumurta olarak tüketebilirsiniz. Ancak sahurda tüketeceğiniz yumurtaya tuz eklememeniz önemlidir.
  • Süt: Süt de zengin besin içeriği sayesinde sahurda sağlıklı bir şekilde tüketebileceğini bir gıda maddesidir. Zengin bir protein kaynağı olan süt, günlük ihtiyaç duyduğunuz proteini vücudunuza sağlamasının yanı sıra vücudun sıvı ihtiyacını da karşılayacak bir besindir.
  • Çavdar ekmeği: Sizi gün boyu tok tutacak besinlerin arasında yer alan ekmeği elbette ki sahurda da tüketmeniz gerekmektedir. Bağırsak sorunlarını gidererek sindirim problemlerini en aza indiren çavdar ekmeğini sahurda tüketmeniz durumunda sizi gün boyu tok tutacaktır.
  • Yoğurt: Vücudu besleyici gıdalardan biri olan yoğurt, hafif olması sebebiyle sahurda rahat ve sağlıklı bir şekilde tüketebileceğiniz bir gıda maddesidir. Sahurda tüketeceğiniz yoğurt ile iftar saatine kadar açlık ile baş edebilirsiniz. Yoğurdunuzun içine bir çay kaşığı tarçın ekleyerek kan şekerinizi de dengeleyebilirsiniz.
  • Muz: Tok tutan meyvelerin başında gelen muz, sahurda yenilen yemeğin üzerine tüketebileceğiniz bir besindir. Muz, içerdiği yüksek potasyum oranı ile vücudunuzu tok tutacak bir meyvedir.
  • Peynir: Tıpkı süt ve yumurta gibi yüksek protein oranına sahip olan peynir ürünleri de sahurda tüketmeniz halinde sizi tok tutacak bir gıda maddesidir. Sahurda tüketeceğiniz iki dilim peynir ile sağlıklı bir şekilde oruç tutabilirsiniz. Ancak sahurda tüketeceğiniz peynirin az tuzlu peynir çeşitlerinden olması, iftar saatine kadar susuzluk hissetmemeniz açısından önemlidir.

Sağlıklı ve Lezzetli Bir Sahur İçin Peynirci Baba Online Mağazamızı Ziyaret Edin!

Güvenilir gıda markalarının ürettiği kaliteli ve lezzetli sütleri ve peynir çeşitlerini Peynirci Baba olarak Türkiye’nin her noktasına ulaştırıyoruz!

Peynirci Baba online satış mağazamızda yer alan Süt Ürünleri Çeşitleri ve Fiyatlaro kategorisinden tercih ettiğiniz sütü ya da peynir çeşidini uygun fiyat seçenekleri ile adresinize sipariş edebilirsiniz. Sahurda tüketebileceğiniz sağlıklı ve lezzetli süt ürününü en ucuz satış fiyatları ile hemen satın almak istiyorsanız tercih ettiğiniz ürünü sepete ekleyerek bütçenize uygun ödeme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda özenle paketlenerek kısa süre içerisinde sağlıklı ve güvenli bir şekilde adresinize iletilecektir.

Sahurda Sağlık Arayanlara Özel Ürünler İçin Hemen Tıklayın