Sahurda Hangi Peynir Yenir?

Sahurda tok tutan yiyecekler tüketmek, gün boyu enerjik hissetmek için önemlidir. Kahvaltı yerine geçen sahurda, vitamin ve mineral değerlerinin korunması ve vücut direncinin sağlanması için iyi beslenmek gerekir. İftar vaktine doğru artan halsizlik ve enerji kaybı ancak iyi bir diyet ile önlenebilir. Sahurda tok tutan yiyecekler arasında en hafif ve lezzetli alternatiflerden biri de peynirdir.

Tok Tutan Peynirler ile Sahur Menüsü Hazırlayın

Sahurda hangi peynirler yenilmeli?

Uzmanlar, sahurda tok tutan yiyecekler seçerken peynir gibi hafif gıdaların tüketilmesi konusunda hemfikirdirler. Peynir; kalsiyum, protein, fosfor ve mineraller açısından zengindir. Birbirinden lezzetli peynir türlerinden bazıları çok tuzlu bazıları az tuzlu, bazıları ise baharatlı olabilir. Aralarında sahur ve ramazan için en uygun olanları en az tuzlu ve doyurucu olanlardır.

Az tuzlu ve az yağlı beyaz peyniri, lor peyniri, tulum peyniri, burgu peyniri ve keçi peyniri sahurda tok tutan yiyecekler arasındadır. Bu peynir çeşitleri, yağ ve protein kaynağı olduğu için kişinin gün boyu tok hissetmesini sağlar. Bunun yanı sıra peynir, sindirilmesi yavaş olan besinlerden biri olduğu için açlık hissinin önüne geçebilir.

Lor Peyniri ile Protein Değerlerinizi Yüksek Tutabilirsiniz

Lor Peyniri, peynir üretilirken oluşan peynir altı suyunun kaynatılmasıyla ortaya çıkar. Vitamin ve mineral değerleri zengin oranda olan lor peyniri, sahur sofraları için uygundur. Diğer peynir türlerine göre daha az tuzlu ve daha az yağlıdır. Sahurda tok tutan yiyecekler arasında yer alan lor peyniri, iftar saatine kadar tokluk hissi sağlar ve az tuzlu olduğu için susamaya sebep olmaz. Az yağlı olduğu için mideyi rahatsız etmez.

Sahur menüleri genelde kahvaltılık veya ağır olmayan yiyeceklerden hazırlanır. Lor peyniri ile hafif ama çok çeşitli yemekler hazırlanabilir. Lor peynirli omlet hem pratik hem de doyurucudur. Yumurtanın doyuruculuğu ile birleşen peynir, susamaya sebep olmaz. Sahurda tok tutan yiyecekler hazırlamak için taze yeşillik salatası üzerine lor peyniri ekleyerek lezzetli ve doyurucu bir salata hazırlanabilir.

Az Tuzlu Beyaz Peynir ile Susama Hissini Azaltabilirsiniz

Sahurdan iftara kadar geçen süreyi daha sağlıklı geçirmek için sahurda doğru miktarda protein yüklemesi yapmak önemlidir. Beyaz peynir hem protein ihtiyacına karşılık verir hem de tok hissettirir. Sahurda tok tutan yiyecekler seçerken az tuzlu beyaz peynir tercih etmek önemlidir. Az tuzlu beyaz peynir hem susamayı engeller hem de vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri karşılamaya yeter. Sahurda kahvaltılık besinleri tercih edenler için en iyi alternatiflerden biridir.

Sahurda tok tutan yiyecekler arasındaki en iyi peynir çeşitleri Peynirci Baba online mağazasında. Ramazan ayı boyunca daha enerjik ve zinde hissetmek için sahur menülerinize birbirinden leziz Peynirci Baba peynirlerini dahil ederek doyurucu, pratik ve sağlıklı sofralar hazırlayabilirsiniz. En ucuz peynir fiyatları ve kampanyalardan yararlanmak için peynir çeşitlerimize göz atmayı unutmayın!