Sahte Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağı içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde insan vücudu için oldukça faydalı bitkisel yağdır. Son yıllarda her gıda ürününde olduğu gibi zeytinyağı üretiminde de birtakım sahtecilikler uygulanmaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da vatandaşları zeytinyağı tercihlerinde dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Zeytinyağı ürünleri arasında tercih yaparken dikkat etmeniz gereken belirli noktalar bulunmaktadır. Satın alacağınız zeytinyağı ürününün hiçbir kimyasal işlemden geçmemiş olmasına özen göstermelisiniz. Serbest yağ asitliği derecesi, oleik asit cinsinden her 100 gramda maksimum 0.8 olan zeytinyağı ürünlerini tercih etmeniz sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Sağlığımızı tehdit eden sahte zeytinyağı ürünlerini belirli yöntemlerle ayırt etmeniz mümkündür.

Test etmek istediğiniz zeytinyağından bir miktar alarak kap içerisinde derin dondurucuya koyduğunuz takdirde zeytinyağı tamamen donup kristalleşiyorsa bu gerçek zeytinyağı olduğunu kanıtlar. Bir bardak ılık su içerisine bir miktar zeytinyağı döktüğünüzde zeytinyağı baloncuk halini alarak su üstünde kalıyorsa gerçektir. Ancak test ettiğiniz zeytinyağı ürünü sahte ise yağ suyun yüzeyinde bir süre hiç baloncuk çıkarmadan dairesel bir şekilde kalacaktır. Tadım testi ile de zeytinyağının sahte olup olmadığını test edebilirsiniz. Gerçek zeytinyağı, genzinizin yanmasına sebep olacaktır. Satın aldığınız zeytinyağı ürününü koklayarak bile zeytinyağının sahte mi ya da gerçek mi olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer ki zeytinyağını kokladığınızda meyvemsi bir koku alıyorsanız satın aldığınız zeytinyağı, hakiki ve kaliteli zeytinyağıdır.

Sahte Zeytinyağının Vücuda Zararları Nelerdir?

Son yıllarda zeytinyağının fiyatlarının artması ile beraber sahte ve hileli zeytinyağı ürünlerinin de sayısı artmıştır. Yüksek asit oranı kolon yöntemiyle düşürülerek satışa sunulan sahte zeytinyağı ürünleri, insan sağlığını tehdit eden gıdaların başında yer almaktadır. Zeytinyağının içine su ya da çeşitli kimyasallar karıştırılan sahte zeytinyağının insan vücuduna birçok zarar veriyor.

Sahte zeytinyağları, ciltte alerjilere ve akne ve sivilce gibi bazı problemlere sebep oluyor. Sahte ve hileli zeytinyağı ürünleri; obezite, kalp krizi, inme, meme kanseri ve kolon kanseri gibi pek çok rahatsızlığın sebebi olabilir. Sahte zeytinyağları, aynı zamanda kandaki iyi kolesterolü düşürürken, kötü kolesterolü yükseltmektedir. Aynı zamanda sahte zeytinyağları, içindeki kimyasal maddeler sebebi ile sindirim bozukluklarına ve ishal gibi mide ve bağırsak problemlerine de davetiye çıkarmaktadır. Sahte zeytinyağı nasıl belli olur diyorsanız anlatmış olduğumuz yöntemleri kullanabilirsiniz. 

Gerçek ve Kaliteli Zeytinyağı Nereden Satın Alınır?

Kaliteli markalar tarafından üretilen zeytinyağı ürünleri, Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Zeytin & Zeytinyağı kategorisinde uygun fiyat seçenekleri ile bulabilirsiniz. Kaliteli markalar tarafından üretilen hakiki zeytinyağı ürünlerini aşağıda yer alan linki ziyaret ederek en ucuz satış fiyatları ile adresinize sipariş edebilirsiniz: Bilmediğiniz markalardan alışveriş yapmayın, sürpriz aramayın. Peynirci Baba tamamen kendi üretimi olan ürünleri sizlerle buluşturmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıdan bu ürünlere ulaşabilirsiniz. 

https://www.peynircibaba.com/zeytinyagi/