Peynir Nedir, İlk Kim Bulmuştur?

En sık tüketilen süt ürünlerinden biri olan peynir, tadan kişiye sunduğu süt aroması ile yediden yetmişe her insan tarafından sevilerek tüketilen bir gıda maddesidir. Hayvancılığın gelişmiş olması sebebiyle ülkemizde üretilen peynir çeşitliliği de oldukça fazladır. Yöresel peynir çeşitleri açısından zengin olan ülkemizde en sık tüketilen peynir ürünleri; beyaz peynir, kaşar peyniri, tulum peyniri, Ezine peyniri gibi ürünlerdir. Özellikle kahvaltılarda tüketilen peynir ürünlerini aynı zamanda yemeklerin, salataların ya da hamur işlerinin içine ekleyerek de tüketebilirsiniz.‘Peynir nedir, ilk kim bulmuştur, faydaları nelerdir, nasıl saklanır, kaç tane peynir çeşidi vardır’ gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Peynir; inek, manda, keçi, koyun gibi memeli hayvanlardan elde edilen sütlerin mayalanarak çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile üretilmektedir. Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan peynir ürünlerininüretim şekli, üretildiği süt ürünü, aroması ve tadı bakımından farklı çeşitleri bulunmaktadır. Yüzlerce yıl önce üretilmeye başlanan peynirin hikayesini sizler için derledik.

Peynirin tarihi insanlık tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. Peynirin ne zaman üretildiğine dair kesin bir bilgi olmasa da Orta Asya, Orta Doğu ya da Avrupa’da ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.Roma İmparatorluğu döneminde yaygınlaşan peynir ürünlerininMısır’da bulunan duvar resimlerinden anlaşıldığı üzere M.Ö. 2000’li yıllarda insanların peynir yapımını bildikleri görülmektedir. Resimlerde üretilen peynirlerin hayvan derisinden yapılmış çantalarda muhafaza edildiğini göstermektedir. O dönemlerde hayvanlardan elde edilen sütler, daha rahat taşınması ve daha sonra tüketilmesi için hayvan derisinde ya da iç organlarında saklanmaktaydı.Sütün saklandığı organlardan biri olan mideye konulan sütün buradaki enzimler ile mayalanması sonucu lor haline gelmesi peynirin ilk oluşumu hakkındaki teorilerden biridir.

Peynirin Faydaları Nelerdir?

Üretim biçimi, aroması, çekli bakımından değişiklik gösteren ve her biri ayrı bir lezzete sahippeynir çeşitlerinin insan vücuduna faydaları saymakla bitmiyor. Peynir ürünleri, zengin besin içeriği sebebiyle insan vücuduna birçok fayda sağlayan süt ürünleri arasında yer almaktadır.

  • Kalsiyum yönünden zengin olan peynir ürünleri, kemik ve diş gelişiminde önemli bir gıda maddesidir. Peynir, çocukların diş ve kemik gelişimine destek olduğu gibi yaşlılarda da kemik erimesi riskini en aza indirmektedir.
  • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan peynirler, düzenli tüketilmesi halinde kanser riskini en aza indirmektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncinizin artmasını sağlamaktadır.
  • Vücutta kötü huylu tümörlerin oluşumunu engellemektedir.
  • Peynir ürünleri, düzenli tüketilmesi halinde kalp krizi riskini en aza indirmektedir.
  • Kan basıncını düzenleyerek kolesterol seviyesini düzene sokmaya yardımcı olan bir gıda maddesidir.
  • Sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyerek ishal ve kabız gibi rahatsızlıkların geçmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

Türkiye’de Bulunan Peynir Çeşitleri

Peynir ürünler; yapımında kullanılan süte, üretim biçimine, aromasına ve tadına göre çeşitlilik göstermektedir. Kimi peynirler, olgunlaştırılmasının ardından tüketilebildiği gibi bazı peynir ürünleri ise mayalanmasının ardından tüketilebilmektedir. Yöresel peynir çeşitliliği konusunda oldukça zengin olan ülkemizde yaklaşık 200 adet peynir çeşidi bulunmaktadır. Yöresel peynir çeşitleri, üretildiği bölgeye göre büyük değişiklikler göstermektedir. Türkiye’de en çok tüketilen yöresel peynir çeşitlerini aşağıda görebilirsiniz.

Ezine peyniri: İsminden de anlayacağınız gibi Ezine peyniri, Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretilmektedir.

Çeçil peyniri: Genel olarak Erzurum ve Kars gibi bölgelerde üretilen peynir çeşididir.

Mihaliç peyniri: Genellikle Bandırma çevresinde üretilen oldukça tuzlu bir peynir türüdür.

Tulum peyniri: Konya, İzmir, Çorum gibi çeşitli bölgelerde üretilen tulum peyniri, olgunlaştırılarak tüketilen bir peynir çeşididir.

Örgü peyniri: Genellikler Diyarbakır ve çevresinde üretilen örgü peyniri, lezzeti ile  en çok tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer almaktadır.

Peynir Ürünleri Nasıl Saklanır?

Beyaz peynir ürünlerini genellikle ambalajının içinde bulunan salamura suyunda saklamanız yararlı olacaktır. Peynirleri dondurarak değil de buzdolabında saklamanız daha uzun süre tüketmenizi sağlayacaktır. Peyniri cam, metal veya seramik bir kap içerisinde saklamanız yararlı olacaktır. Peynir ürünlerini ambalajları açıldıktan sonra buzdolabında kapalı bir kapta ya da orijinal ambalajı içerisinde muhafaza edilmelidir.

Kaliteli ve Lezzetli Peynirler Nereden Alınır?

Süt ve süt ürünleri sektöründe ürettiği ürünler ile adından söz ettiren markalar tarafından hijyenik koşullarda üretilen peynir ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online mağazamız üzerinden sipariş edebilirsiniz. Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Peynirler kategorisinden tercih ettiğiniz peynir ürününü en ucuz fiyatları ile satın alabilirsiniz.