Peynir altı suyu, besin içeriği göz önüne alındığında oldukça faydalı bir maddedir. Bu sebeple kullanım alanları da geniş olan ‘peynir altı suyu nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır, nerelerde kullanılır’ gibi araştırmalar yapmanıza gerek yok. Peynir altı suyu hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sağlık Deposu : Peynir Altı Suyu Nedir?

Peynir altı suyu, peynir üretiminde dinlendirilen peynirlerin bıraktığı beyaza yakın renge sahip sudur. Kimi ülkelerde içecek olarak tüketilen peynir altı suyu güçlü bir protein kaynağı olması sebebiyle toz haline getirilerek kimi yiyeceklerin protein değerini arttırmaya yarayan katkı maddesi olarak da kullanılmaktadır. Güçlü bir antibiyotik olan peynir altı suyu, ev yapımı peynirlerden elde edildiğinde daha sağlıklı olduğu uzmanlar tarafından belirtilerek peynirin bıraktığı suyun çeşitli biçimlerde değerlendirilebileceğini söylüyorlar. Zengin besin değerine sahip olan peynir altı suyunun insan vücuduna faydalarını sizler için derledik.

  • Vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olan peynir altı suyu, vücutta kanser hücrelerinin yayılmasını engelleyen bir besindir. Özellikle rahim kanseri ve meme kanseri gibi hastalıkları önleyici özelliği ile bilinen peynir altı suyu, kadınlar tarafından belirli oranlarda tüketilmelidir.
  • Peynir altı suyu, içeriğinde yüksek oranda bulunan kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirerek ilerleyen yaşlarda ortaya çıkması muhtemel romatizma ve kemik erimesi gibi hastalıkları önleyici etkiye sahiptir.
  • Peynir altı suyu, içeriğinde ulunan vitaminler ve mineraller sayesinde düzenli tüketildiği takdirde kandaki şeker oranının dengelenmesini sağlayan gıda maddeleri arasında yer almaktadır.
  • Vücutta enfeksiyonlu hücre üretimini engelleyen peynir altı suyu, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncinizin artmasını sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında peynir altı suyunu içerisine bal ekleyerek tükettiğiniz takdirde üst solunum yolları hastalıklarının önüne geçebilirsiniz.
  • İçeriğinde bulunan hylunorik asit sayesinde cilt tabakasını yenileyen peynir altı suyu, cildinizin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan bir gıda maddesidir.
  • Yemekten sonra tüketeceğiniz bir bardak peynir altı suyu ile midede oluşan hazımsızlık ve şişkinlik sorunlarının önüne geçebilirsiniz.
  • Peynir altı suyunu ek gıdaya geçiş döneminde olan bebeklerin mamalarına ve çorbalarına rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Peynir Altı Suyu Nasıl Saklanır?

Peynir altı suyu, diğer süt ürünleri gibi çabuk bozulan bir ürün olduğundan kısa süre içerisinde tüketilmesi gereken bir gıda maddesidir. Bu sebeple peynir altı suyu ürünlerini ağzı kapalı bir kapta dondurucuda saklamanız uygun olacaktır.

Peynir Altı Suyu Nasıl Kullanılır, Değerlendirilir?

Peynir altı suyu nasıl nerelerde kullanılır?Sağlığa sayısız faydası bulunan peynir altı suyu özellikle düzenli spor yapan kişilerin, hamilelerin ve gelişme çağındaki çocukların mutlaka tüketmesi gereken bir besindir. Peynir altı suyunu değerlendirmenin yollarını sizler için araştırdık ve derledik.

Hazırlayacağınız çorbaları ekstra lezzetlendirmek ve sağlık açısından daha faydalı hale getirmek istiyorsanız çorbanızın içerisine belirli oranlarda peynir altı suyu ekleyebilirsiniz.

Peynir altı suyunu değerlendirmenin en alternatif yolu hamur işlerine eklemek olacaktır. Poğaçanızın ya da tuzlu kurabiyenizin içerisine peynir altı suyu eklemeniz halinde farklı bir aroma elde edebileceğiniz gibi hazırladığınız aperatiflere lezzet katabilirsiniz.

Çocukların direkt olarak tüketemeyeceği peynir altı suyunu, çocuğunuz için yapacağınız keklerin içerisine yeteri kadar peynir altı suyu kullanarak hem sağlıklı hem de lezzetli tarifler oluşturabilirsiniz.

Kilo vermek için diyet yapıyorsanız kahvaltılarınızı daha lezzetli hale getirmek için peynir altı suyundan faydalanabilirsiniz. Krep, gözleme veya omlet gibi tariflerde kullanacağınız peynir altı suyu sayesinde protein bakımından zengin bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.

Özellikle cildi nemlendirici yönü fazla olan ve kozmetik sektörü içerisinde de sıklıkla tercih edilen peynir altı suyunu siz de hem etkili bir nemlendirici hem de besleyici takviye olarak rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! En Lezzetli Peynir Ürünlerimizi İncelemek İçin Hemen Tıklayın