Türk Mutfağının Geleneksel Lezzeti: Pestil

Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri olan pestil, geçmiş yıllarda kışın tüketilmek üzere yaz aylarında hazırlanıp güneşte kurutulan gıda maddesidir. Yüksek besin değeri sayesinde pestil ürünleri, günümüzde de kış aylarında vücut direncini arttırması sebebiyle sıklıkla tüketiliyor. Bu tatlı lezzet hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pestil Hangi Yöreye Aittir?

Tüketicilerine eşsiz bir tat ve meyve aroması sunan pestiller, sunduğu lezzet ile ülkemizin hemen her bölgesinde keyifle tüketilen tatlı lezzetlerdendir. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenen Gümüşhane ilinde pestil üretimi başlı başına bir sektör halini almıştır. Gümüşhane ilinde farklı meyvelerden farklı şekillerde üretilen pestil çeşitleri, lezzeti ile tüm dünyaya nam salmış bir lezzete sahiptir.

Pestil Nedir, Nasıl Yapılır?

Yüzyıllar önce meyve ürünlerini mevsimleri dışında tüketmek amacıyla yapılan lezzetli pestil ürünleri, günümüze kadar ulaşmış geleneksel bir lezzettir. Pestil; dut, üzüm ve vişne gibi şeker oranı yüksek meyvelerin mevsiminde toplanıp temizlenmesinin ardından süt, pekmez ve un ile harmanlanması sonucu üretilen bir gıda maddesidir.

Tam mevsiminde toplanan meyvelerin posaları çıkarılıp üzerine ağırlıklar koyularak ince tabakanın bozulmaması sağlanır. Suyu akan ve geriye posası kalan meyveler zamanla içeriğinde bulunan şeker sayesinde birbirlerine yapışarak tutunmaya başlar. Zamanla güneş etkisi ile kuruyup sertleşmeye başlayan meyve posaları, hamur kıvamına gelene kadar sıkılır. Yaklaşık 8-10 gün içinde meyvenin su ve şeker yoğunluğuna da bağlı olarak pestil hazır hale gelir. Yapılan pestil yine kırılmadan ince tabakalar halinde toplanır ve ister kare şeklinde kesilerek ister rulo olarak sarılarak paketlenir. Günümüzde gıda sektöründe hizmet veren markaların ürettiği pestil ürünlerinin sade pestil, cevizli pestil, fındıklı pestil ya da bademli pestil olarak çeşitleri bulunmaktadır. Gıda markaları tarafından üretilen pestil ürünleri, farklı biçimlerde tüketicilere sunulmaktadır.

Pestilin Faydaları Nelerdir?

Pestil çeşitleri, aroması ve lezzetinin yanı sıra zengin besin içeriği sayesinde insan vücudu için de sayısız fayda sağlayan bir gıda maddesidir. Güçlü bir enerji kaynağı olan pestilin faydalarını sizler için derledik.

  • Birbirinden farklı meyvelerden üretilen pestil çeşitleri, içeriğinde yüksek oranda bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici ve düzenleyici bir etkiye sahiptir.
  • Pestil, içeriğinde yüksek oranda bulunan selenyum minerali sayesinde insan vücudu için güçlü bir antioksidandır.
  • Güçlü bir çinko kaynağı olan pestil, düzenli tüketildiğinde içeriğinde bulunan çinko sayesinde erkeklerde kısırlık sorununun önüne geçmektedir.
  • Pestil çeşitleri, çinkonun yanı sıra kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından da zengin bir gıda maddesidir. Bu sebeple pestil ürünleri, düzenli tüketilmesi halinde kemik gelişimine destek olmasının yanı sıra ilerleyen yaşlarda oluşacak eklem ve kemik rahatsızlıklarının da önüne geçmektedir.
  • Vücudun hücre ve dokularının yenilenmesinde önemli bir yere sahip A, B, D, E ve K grubu vitaminler açısından zengin olan pestil ürünleri aynı zamanda vücudun su dengesinin korunmasına da fayda sağlamaktadır.
  • Pestil zengin besin değeri sayesinde vücut enerjisini arttırmada da önemli bir role sahiptir.

En İyi Pestil Ürünlerini Nereden Alınır?

Lezzetli ve sağlıklı pestil ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile satın almak istiyorsanız şu an da doğru yerdesiniz!

Güvenilir gıda markaları tarafından üretilen sağlıklı ve kaliteli pestil çeşitlerini en ucuz satış fiyatları ile satın almak Peynirci Baba online satış mağazamızda yer alan Pestil & Köme Çeşitleri ve Fiyatları kategorisini inceleyebilirsiniz. Kategori içerisinden tercih ettiğiniz pestil ürününü online mağazamız üzerinden sipariş etmeniz durumunda ürün, Peynirci Baba güvencesiyle kısa süre içerisinde adresinize teslim edilecektir.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! En Lezzetli Pestil Ürünlerimizi İncelemek İçin Hemen Tıklayın