İtalyanların Lezzet Sırrı: Parmesan Peyniri

Zengin besin içeriğine sahip olan süt ürünleri, istisnasız her evde mutlaka bulunuyor. Zengin besin içeriğine sahip süt ürünlerinden olan peynir çeşitleri, oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Yapı ve aroma bakımından çeşitlilik gösteren peynirler, dünya mutfağında önemli bir yere sahiptir. Yemeklere son dokunuş ile oldukça lezzetli bir tat veren ‘parmesan peyniri nedir, hangi ülkenindir, nasıl yapılır, nasıl saklanır, hangi yemeklerde kullanılır, yoksa yerine ne kullanılır’ gibi merak ettiğiniz soruları sizler için araştırdık. Mutfağınızın favori ithal peynir lezzetlerinden olacak parmesan peyniri hakkında merak ettiğiniz her şeyi içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Parmesan Peyniri Nedir, Hangi Ülkenindir?

Protein ve kalsiyum gibi mineraller açısından zengin bir besin olan parmesan peyniri hem besleyici içeriği hem de lezzeti ile peynir sevenlerin hayran olduğu peynir çeşitlerinden biridir. İtalya’nın meşhur lezzetlerinden olan parmesan, üretildiği bölgeden ismini alan yöresel peynir çeşitlerinden biridir. İlk olarak İtalya’nın Parma kentinde üretilen bu lezzetli peynir, yıllar içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır.

Yüzyıllar öncesinde papazların ürettiği söylenen parmesan peynirinin özelliklerini merak ediyorsanız bu konuda sizleri aydınlatmak isteriz. Açık sarı rengi ve sert yapısı ile dikkat çeken bu lezzetli peynir, günümüzde birçok ülkenin mutfağında farklı yemeklere eklenerek lezzetini artırıyor. Olgunlaştırılan peynir çeşitleri arasında yer alan parmesan peynirinin olgunlaşması neredeyse 2 yılı bulmaktadır. Olgunlaştıktan sonra tüketime hazır hale gelen bu peynirin lezzeti, istisnasız her tadanı kendine hayran bırakacak niteliktedir.

Parmesan Peyniri Nasıl Yapılır?

Parmesan peyniri yoksa yerine hangi peynir ne kullanılır?Parmesan peyniri, yapımı oldukça zahmetli ve olgunlaşma süresi uzun süren bir peynirdir. Daha önce belirtildiği gibi yaklaşık 2 yıl olgunlaştırılan bu peynirin, enfes aroması ve lezzeti de hammaddesi olan inek sütünden ve olgunlaşma süresinden kaynaklanmaktadır.

1 kilo parmesan peynirinin üretilmesi için 16 kilo taze inek sütüne ihtiyaç duyulmaktadır. Kendi suyunda mayalanan parmesan peynirinin üretiminde kullanılan inek sütünün yaklaşık olarak %5 oranında yağlı olması önemlidir. Peynirin üretiminde kullanılacak sütler soğutma tepsilerine dökülerek soğumaya bırakılır. Ardından ısıtma ve mayalama işlemine tabi tutulan süt, pıhtı haline geldiğinde yeniden karıştırılır. Bu karıştırma ve ısıtma işleminden sonra sütün içerisinde oluşan hamur kıvamındaki parça alınarak özel bohçalara veya bezlere koyulur ve suyunun süzülmesi için yüksek bir yere asılır. Bu aşamanın ardından üretimin zahmetli bir diğer kısmında geçilir. Suyu süzülen parmesan, bezden çıkarılarak ikiye kesilir. Ardından oluşan peynir, özel kelepçeli kalıplara alınır ve 12 saat boyunca suyunu salması beklenir. Daha sonra salamura havuzuna alınan parmesan peyniri, yaklaşık 21 gün boyunca salamurada bekletilir. Salamura havuzundan alınan parmesan parçaları, karanlık bir odaya alınır ve bir süre bekletilir. Daha sonra olgunlaşması için parmesan peyniri, ahşap rafların bulunduğu odaya aktarılır. Peynirler, 1 yıl boyunca her gün kontrol edilerek temizlenir. 1 yıl boyunca olgunlaşan parmesan peynirleri, son kontrollerden sonra tüketiciye sunulur.

Parmesan Peyniri Nasıl Saklanır?

Üretim aşaması oldukça zahmetli olan bu lezzetli peyniri, muhafaza ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunuyor. Parmesan peyniri, çoğu zaman rendelenerek kullanıldığı için derin dondurucu da veya buzlukta saklanabilir. Kullanmadan on dakika önce buzluktan çıkararak dilerseniz rendeleyerek dilerseniz parçalar halinde servis edebilirsiniz.

Buzlukta veya derin dondurucuda yer yoksa bu peyniri, buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz. Parmesanı, buzdolabına koymamanız halinde peynir, bir süre sonra nemlenerek küflenmeye başlayacaktır.

Parmesan Peyniri Hangi Yemeklerde Kullanılır?

İtalyan mutfağının lezzetli pizzalarının ana malzemelerinden olan parmesan peynirini, siz de mutfağınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanım alanı oldukça geniş olan parmesan peynirini, farklı yemeklere lezzet eklemek için kullanabilirsiniz. Damak tadınıza uyuyorsa parmesan peynirini rendeleyerek birçok yemeğinizin üzerine ekleyebilirsiniz. Kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız mevsim yeşillikleri veya tavuk ile hazırladığınız salatanızın üzerine parmesan rendeleyebilirsiniz. Makarna, fırın patates, tavuk ızgara, köfte, domates çorbası gibi yemeklerin üzerine eklediğinizde de yemeklerinize farklı bir aroma kazandırabilirsiniz.

Parmesan Peyniri Yerine Ne Kullanılır?

"Parmesan peyniri hangi Türk peynirine benzer, yoksa yerine ne kullanılır?" merak edilmektedir. Parmesan peyniri ile lezzetlendirdiğiniz yemeklerinize parmesan peyniri yoksa ekleyebileceğiniz alternatif peynirleri sizler için araştırdık. Parmesan peyniri yerine kullanacağınız peynirin sert ve katı bir kıvama sahip olması önemlidir. İzmir tulum peyniri veya eski kaşar, kıvamı itibariyle parmesan peynirini andırdığı için bu peynirleri kullanabilirsiniz.

En İyi Parmesaan Peyniri Uygun Fiyat Seçenekleri ile Nereden Alınır?

Dünyaca ünlü markaların ürettiği en iyi parmesan peyniri ürünlerini Peynirci Baba online satış mağazamızda bulabilirsiniz. Geleneksel üretim biçimine uygun koşullarda üretilen parmesan peynirini, online mağazamız üzerinden en ucuz satış fiyatları ile satın alabilirsiniz. Bu lezzetli peyniri, adresinize sipariş etmeniz halinde özenle paketlenerek güvenli ve sağlıklı bir biçimde kısa süre içerisinde teslim edilecektir.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! En İyi Peynir Ürünlerini Satın Almak İçin Hemen Tıklayın