Anadolu’nun Sağlıklı ve Lezzetli Gıda Maddesi: Pirinç

Buğdaygiller familyasından olan pirinç, genellikle sıcak bölgelerde yetiştirilen bir bitki türüdür. Pilavlarının ana maddesi olan pirinç, lezzeti ve doyuruculuğu sayesinde akşam yemeklerinin vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Pilavların yanı sıra dolmalarda, sebze yemeklerinde kullanımı da oldukça yaygındır. Sulak arazilerde suyun içinde yetişen pirinç; ülkemizde Marmara, Karadeniz ve Ege Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Pirinç ürünleri, yetiştiği bölgeye ve boyutlarına göre birçok çeşide ayrılmaktadır. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde sıklıkla yetiştirilen pirinç türleri ise osmancık pirinç ve baldo pirinçtir. Boyut olarak birbirinden farklılık gösteren osmancık pirinç ve baldo pirincin özelliklerini ve farklılıklarını sizler için derledik.

Osmancık Pirinç Nedir?

Yoğun olarak Trakya Bölgesi’nde ekimi yapılan osmancık pirinç, sulak olması sebebiyle Samsun Bafra bölgesinde de yetiştirilmektedir. Osmancık pirinç taneleri uzun, geniş, camsı ve mat bir görünümdedir. Kolay kıvam tutması sebebiyle pilav pişirimi için ideal bir pirinç çeşidi olan osmancık pirinç, aynı zamanda sebze yemeklerinde, dolmalarda ya da sütlaç gibi tatlıların yapımında da kullanılan bir pirinç çeşididir.

Baldo Pirinç Nedir?

Ülkemizde en çok üretilen ve tüketilen pirinç türüdür. Kokusuz bir özelliğe sahip olan baldo pirinç, iri taneli camsı ve mat bir görünüme sahiptir. Baldo pirinç, yüksek karbonhidrat ve protein içeriğine sahiptir. Baldo pirinç, pişirildiğinde tane tane ayrılması, hafifliği ve yüksek su çekme kapasitesi ile pilavlık ve dolmalık olarak kullanılmasının yanında sebze yemekleri içine karıştırmak için de tercih edilen pirinç çeşitlerindendir. Diğer pirinç çeşitlerine göre daha tombul bir görünüme sahiptir.

En kaliteli osmancık pirinç ve baldo pirinç ürünlerini Peynirci Baba satış mağazamız üzerinde yer almakta olan Bakliyat Kategorimizden satın alabilirsiniz. Sizler de geç kalmadan sipariş verin, Peynirci Baba ayrıcalığını yaşayın.

Bu Pirinçlerle Yaptığınız Pilavlar İddia Ediyoruz Tane Tane Olacak! Size Özel Fiyatları Görmek İçin Tıklayın!