Lezzetli Şifa Kaynağı: Nar Ekşisi Nedir?

Nar, ekşisi ve tatlısı ile sevilerek her yaştan insanın severek tükettiği taneli bir meyve türüdür. Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere her bölgede kullanılan nar ekşisi, özellikle salatalara farklı bir aroma katmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir sos çeşididir. Kısır ve patates salatası gibi ürünlere mayhoş bir tat veren nar ekşisi, mevsiminde toplanan narların yıkanıp ayıklanmasının ardından çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile üretilen bir sos çeşididir.  Son zamanlarda popüler hale gelmeye başlayan nar ekşisi, mayhoş ve tatlı lezzetinin yanı sıra zengin besin içeriği sayesinde insan vücudu için birçok fayda barındırmaktadır. ‘Nar ekşisi nedir, hangi nardan yapılır, hangi yemeklerde kullanılır, faydaları nelerdir’ gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mayhoş bir tadı bulunan nar ekşisi, tadıldığında ağızda hafif tatlı bir tat da bırakmaktadır. Nar suyunun içerisinde bulunan şekerin çeşitli işlemler ile karamelize edilmesi ve ardından suyunun süzülmesi ile imal edilen nar ekşisi, özellikle Hatay mutfağında sıklıkla kullanılan bir sos çeşididir. Yapı bakımından balzamik sirkeyi andıran nar ekşisi sosu, son derece kıvamlı bir gıda maddesidir. Nar ekşisi ürünleri, şişe içerisinde siyaha yakın bir renktedir ancak döküldüğünde koyu karamel renge sahiptir. Nar ekşisi yapımında kullanılan narlar, yapı olarak büyük ve iri taneli olması gerekirken tat olarak da tanelerinin hafif ekşi aromaya sahip olması gerekmektedir.

Nar Ekşisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

nar ekşişi hangi nardan yapılıyorSon zamanlarda popüler hale gelmeye başlayan nar ekşisi sosunun hangi yemeklerde kullanıldığı da merak konusudur. Nar ekşisi, asidik bir yapıya sahip olduğu için doğrudan tüketilmesi önerilmeyen bir sos çeşididir. Nar ekşisi ürünlerini mevsim yeşillikleri ile hazırladığınız salataya aroma katmak için kullanabileceğiniz gibi patates salatası ve kısır gibi ürünlere de çok yakışan bir lezzete sahiptir. Aynı zamanda nar ekşisi sosunu dolma ya da mualle gibi yemeklere de ekleyebilirsiniz. Zayıflama döneminde sınırlı miktarda nar ekşisi tüketimi sakıncalı değildir ancak nar ekşisi zayıflamak üzerine özel etkisi olan bir gıda maddesi değildir. Hatta aksine aşırı miktarda tüketilen nar ekşisi kilo aldırabilir. Hazır nar ekşisi ürünleri arasında tercih yaparken ürün içeriğine şeker ilave edilmemiş nar ekşisi ürünlerini tercih etmeniz sağlığınız açısından yararlı olacaktır. 200 ml nar ekşisinin kalori miktarı 120'dir.

Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

Nar ekşisi ürünleri, hammaddesi olan nar meyvesinin faydalarını barındıran bir üründür. Ancak nar ekşisi ürünleri, nar meyvesinin suyunun çıkartılarak kaynatılması ile üretildiğinden içindeki şeker miktarı daha yoğundur. Bu sebeple nar ekşisi soslarını sınırlı ve dikkatli tüketmeniz sağlığınız açısından önemlidir. Nar ekşisinin ideal oranda kullanıldığı takdirde insan vücuduna sağladığı faydaları sizler için derledik.

nar ekşisi faydaları

  • Ağız sağlığına iyi gelen nar ekşisi ürünleri bir miktar su ile karıştırılıp gargara yapıldığı takdirde diş eti kanamalarınızı en aza indirecektir.
  • Nar ekşisi sosu düzenli tüketildiği takdirde vücuttaki kan şekeri oranını olması gereken seviyeye getirecektir.
  •  Yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkin rol oynar.
  • Cilde de birçok faydası bulunan nar ekşisini salataların, kısırın içine ekleyerek düzenli olarak tüketmeniz durumunda daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.
  • Gribal enfeksiyonlara karşı vücut direncinizi arttırarak kış aylarında soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara yakalanma ihtimalinizi en aza indirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.
  • Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan bir besindir.
  • Vücudun enerji ihtiyacını karşılayarak yorgunluğun giderilmesinde etkili bir besindir.

Nar Ekşisi Nasıl Saklanır?

İnsan vücudu için şifa kaynağı olan nar ekşisi ürünlerinin doğru ve sağlıklı bir şekilde saklanması çok önemlidir. Nar ekşisini muhafaza ederken ürünün cam şişede olması önemlidir. Nar ekşisi ürünlerini sağlıklı bir şekilde saklamak istiyorsanız cam şişe içerisinde ağzı kapalı bir şekilde serin ve güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza etmelisiniz. En iyi nar ekşisi ürünlerini artık Peynirci Baba online mağazamızdan satın alabiliyorsunuz. Bunun için Nar Ekşisi Çeşitleri ve Fiyatları sayfamıza giriş yapmanız yeterlidir.