Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı (tepeleme)tereyağı
  • 3 yemekkaşığı mısır unu
  • 1 subardağı süt
  • 1,5 subardağı su
  • 200 gram tel peyniri (arzuya göre kolot veya dil peyniri)

Muhlama veya diğer adı ile mıhlama, Rize’ye özgü bir yemektir. Trabzon bölgesinde ise bu yemeğe Kuymak adı verilmektedir. Aslında yapılışı olarak ikisi de aynıdır. Fakat bölgelerde farklı isimlerle anılmıştır. Karadeniz bölgesinde oldukça sık tüketilen yemeklerden bir tanesi olan Muhlama şimdi Peynirci Baba okurlarına özel tarifi ile sizlerle.

Peynirin muhteşem uzayışını seyredip, lezzetine hayran kalacağınız bir tarif; Muhlama. Karadeniz’in Türk Mutfağına kazandırdığı bu efsane lezzet uğruna Karadeniz’e gitmenize gerek yok. Peynirci Baba’nın en doğal ürünleri ile hazırlayacağınız muhlama size Karadeniz’de yediğiniz muhlamayı aratmayacak. Tereyağının efsane lezzetinin mısır unu ile birleşimi sizi kendine hayran bırakacak bizden söylemesi. Has tereyağının, değirmenden gelmiş mısır unu, kıvamıyla büyüleyecek tel peynirinin muhteşem birlikteliğine çok az insan ‘Yok ben almayayım’ der. Sözü fazla uzatmadan tarifimize geçelim. İşte gerçek muhlama tarifi.

Muhlama Nasıl Yapılır?

Tereyağını tavada eritin ve yakmadan köpüklü kıvama getirin. Tereyağı kızgınken mısır ununu ekleyin ve orta ateşte mısır ununu kavurun. Su ve süt karışımını ayrı bir sos tenceresinde karıştırıp, ısıtın. Sıcak su ve süt karışımını mısır unu ve tereyağının üzerine yavaşça ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Mısır unu ve süt karışımı kıvam almaya başlayınca tel peyniri üzerine ekleyin ve ocağın altını kısın. Fazla müdahale etmeden peynirin erimesi için küçük dokunuşlar yapın. Peynir eridikten sonra tavadaki tüm malzemeyi alt üst ederek karıştırın. Tereyağ üste doğru çıkmaya başlayınca lezzetli mıhlamanız hazır olmuş demektir.

Muhlama yapımı oldukça kolay olan Karadeniz mutmağının en bilinen lezzetlerinden bir tanesidir. Vermiş olduğumuz muhlama tarifi ile sabah kahvaltılarınız daha lezzetli geçecek.