Şifalı ve Lezzetli Bitki Çayı: Melisa Çayı

Limon otu olarak da bilinen melisa bitkisi, günümüzde sıklıkla çay olarak tüketilmektedir. Baharat olarak da kullanılan melisa otu, yaprakları hafif limon kokusuna sahiptir. Melisa bitkisinden üretilen melisa çayı, hammaddesi olan melisa bitkisinin zengin besin içeriği sayesinde insan vücudu için sayısız şifa sağlayan bitki çayı çeşitleri arasında yer alıyor. Özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen melisa çayı, melisa bitkisinin tüm şifasını vücudumuza sağlıyor. ‘Melisa çayı nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, nasıl demlenir’ gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Melisa Çayı Nedir, Ne İşe Yarar?

Melisa bitkisinin toplanıp kurutulması ile üretilen melisa çayı, lezzetli ve şifalı bitki çayı çeşitleri arasında yer almaktadır. Kokusu ve yapısı ile diğer bitki çayı çeşitlerinden ayrılan melisa çayı, zengin besin içeriği sayesinde de vücudumuza sayısız fayda sağlamaktadır. Kokusu ve aroması ile insanı rahatlattığı bilinen melisa çayını tiryakiler günlük olarak yemeklerden sonra tüketmektedir. Melisa çayı ürünleri, bitkisel ürünler üreten markalar tarafından poşet çay biçiminde üretilerek satışa sunulmaktadır.

İnsan vücudu için farklı alanlarda sayısız fayda sağladığı bilinen melisa çayı, antiseptik özellikler göstermesi sebebiyle pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir. Vücudu birçok açıdan destekleyici bir bitki çayı olan melisa çayı, cilt hastalıklarından yüksek tansiyon problemine kadar birçok açıdan şifa sunuyor.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Aroması ve kokusu ile tiryakilerinin gönlünü fetheden melisa çayının insan vücuduna faydalarını sizler için araştırdık ve derledik:

Melisa çayı neye iyi gelir

 • Antiseptik özellikleri sayesinde melisa çayı, uçuk ve ağız içi yaraların hızlı bir biçimde iyileşmesine olanak sağlamaktadır.
 • Melisa çayı, yine antiseptik özellikler göstermesi sebebiyle cilt veya saç derisinde oluşabilen egzama, mantar gibi birçok sorunun giderilmesinde önemli bir rol oynuyor.
 • Mikropları öldürücü özelliği bulunan melisa çayı, böcek veya sinek ısırıklarının kısa sürede iyileşmesini sağlıyor.
 • Melisa çayı, hoş kokusu ve sedatif maddeler içermesi sebebiyle sakinleştirici ve yatıştırıcı özellik gösteriyor. Aynı zamanda vücuttaki stres düzeyinin düşürülmesinde de etkilidir.
 • Melisa çayının depresyon, anksiyete gibi bilişsel hastalıklarda kişiyi sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.
 • Strese ve yorgunluğa bağlı olarak oluşan uykusuzluk problemlerini gidermede etkilidir.
 • Melisa çayı, günlük düzenli olarak tüketilmesi halinde sindirim sisteminin çalışmasına destek olarak birçok mide probleminin giderilmesinde vücudunuza destek olmaktadır.
 • Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde de etkili olan melisa çayı, gaz sancısı yaşayan kişilerin sancılarının giderilmesinde etkilidir.
 • Ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikler gösteren melisa çayı, grip ve nezle gibi hastalıkların kısa zamanda giderilmesini sağlıyor. Yine bu özelliği sayesinde melisa çayı, baş ağrısının migrenin giderilmesinde de etkilidir.
 • Sindirim sisteminin çalışmasına destek olan melisa çayı, düzenli tüketildiğinde kilo verme sürecinizi de hızlandırmaktadır.
 • Melisa çayı, düzenli olarak tüketildiğinde tansiyonun dengelenmesine destek oluyor. Bu sayede ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek çeşitli kalp ve damar rahatsızlıkları riskini en aza indiriyor.
 • Hafızanın güçlenmesine destek sağlayan melisa çayı, ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek Alzheimer riskini engellemiş oluyor.
 • Melisa çayı cilde iyi gelir mi’ sorusu da melisa çayı ile ilgili sıklıkla merak edilen sorulardan biridir. Zengin besin içeriği sayesinde cildin görünümünü de destekliyor. Düzenli tüketildiği takdirde cildinizde bulunan gözeneklerin küçülmesini sağlayan melisa çayı, cildinizin nem dengesini korumak üzerinde de etkilidir.
 • Doğal bir ağrı kesici olan melisa çayı, kadınların regl döneminde yaşadıkları karın ağrısının giderilmesinde de etkilidir.
 • Melisa çayı ya da diğer adı ile oğul otu, adet söktürücü özelliğe sahiptir. 
 • Bunların dışında melisa çayı boy uzatır mı merak edilmektedir. Birçok uzman melisa çayının boy uzamasında destekleyici rol üstlendiğini düşünmektedir. Bu yüzden boyunun uzamasını isteyenler melisa çayını tercih edebilirler.

Melisa Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen melisa çayını günün her saatinde içebilirsiniz. Ancak melisa çayını günlük olarak 2 fincandan fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz. Bu sebeple melisa çayı, kahvaltı yapıldıktan sonra veya akşam yemeğinden sonra tüketmeniz uygun olacaktır.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Poşet çay halinde satın aldığınız melisa çayı ürününün bir poşetini, paketinden çıkararak ısıttığınız bir fincan suyun içerisine ekleyebilirsiniz. Ekledikten sonra 3 ile 5 dakika arasında çayın demlenmesini bekleyerek ardından afiyetle içebilirsiniz.

Kaliteli Melisa Çayı Ürünleri Uygun Fiyat Seçenekleri ile Peynirci Baba Online Satış Mağazamızda!

Bitkisel ürünler üreten markaların geleneksel üretim biçimine uygun koşullarda ürettiği melisa çayı ürünlerini Peynirci Baba online satış mağazamızda bulunan BİTKİ ÇAYLARI kategorisi içerisinden inceleyerek en ucuz satış fiyatları ile adresinize sipariş edebilirsiniz. Aşağıda bulunan linkten tercih edeceğiniz melisa çayı ürününü sepete ekleyerek satın alabilirsiniz.

En İyi Melisa Çayı Ürününü Size Özel Fiyatlarla Satın Almak İçin TIKLAYIN