Labne peyniri, süt aroması ve lezzeti ile peynir severlerin keyifle tükettiği bir süt ürünüdür. Orta Doğu mutfağında sıklıkla tüketilen labne peyniri, kahvaltı sofralarında tüketilmesinin yanı sıra sos ve tatlı yapımında da kullanılan lezzetli bir peynir çeşididir. ‘Labne peyniri nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nasıl saklanır, nasıl tüketilir’ gibi sorularınızın cevabını yazımızın devamında görebilirsiniz.

Lezzetli Sağlık Deposu: Labne Peynir Nedir, Nasıl Üretilir?

Peynir altı suyundan elde edilen labne peyniri, eşsiz lezzeti ve sürülebilir kıvamı ile yediden yetmişe her yaştan insan tarafından sevilerek tüketilen peynir çeşitleri arasında yer alıyor. Lezzetinin ve kıvamının yanı sıra labne peyniri ürünleri, içeriğinde barındırdığı vitaminler ve mineraller sayesinde vücut için birçok fayda da sağlamaktadır.

Oldukça sağlıklı ve lezzetli olan labne peyniri yapımında çiğ süt ve az tuzlu süzme peynir çeşitleri tercih edilmektedir. Labne peyniri yapımında kullanılacak çiğ süt, kaynatılmasının ardından bir müddet dinlendiriliyor. Ardından dinlendirilmiş süt bir miktar süzme peynirin üzerine yavaş bir şekilde dökülüyor. Ardından sütün içerisinde ezilerek pürüzsüz bir kıvama ulaşan süzme peynir, dinlenmiş sütün içerisine dökülüyor. Ardından elde edilen peynir altı suyu, 10 ila 12 saat aralığında mayalandırılarak bir süre sonra süzülüyor. Elde edilen labne peyniri, ambalajlanarak satışa sunuluyor.

Labne Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Lezzetinin yanı sıra içeriğinde yüksek oranda bulunan kalsiyum ve protein ile oldukça sağlıklı bir süt ürünü olan labne peyniri, insan vücudu için sayısız fayda barındırmaktadır. Aynı zamanda az tuzlu peynir çeşitleri arasında yer alan besin değeri yüksek labne peyniri ürünlerinin sağlık için faydalarını sizler için araştırdık.

  • İçeriğinde yüksek oranda bulunan kalsiyum sayesinde kas ve kemik gelişimi için büyük fayda sağlayan labne peyniri, ilerleyen yaşlarda romatizma ve kemik erimesi gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması riskini en aza indirmektedir.
  • İçeriğinde bulunan kalsiyum sebebiyle diş sağlığına da birçok fayda barındıran labne peyniri, diş çürümesine de engel olmaktadır.
  • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan labne peyniri, düzenli tüketilmesi halinde vücudun direncini arttırarak kanserli hücre oluşumunun önüne geçmektedir.
  • Labne peyniri içeriğinde yüksek oranda bulunan protein sayesinde kas gelişimi için büyük faydalar sağlamaktadır.
  • İçeriğinde yüksek oranda B vitamini bulunduran labne peyniri kansızlıkla mücadele konusunda başarılı sonuçlar vermektedir.
  • Labne peyniri, içeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasına destek olan bir gıda maddesidir.

Labne Peyniri Nasıl Saklanır?

Labne peyniri de diğer süt ürünleri gibi hava almayacak bir biçimde ambalajının kapağı kapatılarak güneş ışığı almayan, serin bir ortamda saklayabilirsiniz. Labne peyniri ürünlerini sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek istiyorsanız ambalajının kapağını kapatarak buzdolabında güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Labne Peyniri Nasıl Tüketilir?

Günümüzde gıda markaları tarafından hijyenik koşullarda üretilen labne peyniri ürünleri, tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilen peynir çeşitlerinden biridir. Labne peyniri, eşsiz süt aroması ve kıvamı ile birçok tarifte kullanılan süt ürünüdür. Labne peyniri ürünlerini kahvaltılarda ekmeğinizin üzerine sürerek tüketebileceğiniz gibi cheesecake, tiramisu, dolgulu kek gibi lezzetli tatlıların yapımında kullanabilirsiniz.

Ev Yapımı Tadında Labne Peyniri Ürünleri Peynirci Baba Online Mağazamızda!

Kaliteli gıda markaları tarafından hijyenik koşullarda alanında uzman kişiler tarafından denetlenerek üretilen sağlıklı ve lezzetli labne peyniri çeşitlerini uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online satış mağazamız üzerinden satın alabilirsiniz. Online mağazamızda yer alan Beyaz Peynir Çeşitleri ve Fiyatları kategorisinden tercih ettiğiniz labne peyniri ürününü en ucuz satış fiyatları ile adresinize sipariş edebilirsiniz.

Dinlendirilme Süresi Yüksek Olan Labne Peynir Ürünlerini Satın Almak İçin Tıklayın