Osmanlı’dan Günümüze Köme Lezzeti

Osmanlı mutfağının önemli lezzetlerinden biri olan köme, günümüzde genellikle Gümüşhane ve çevresinde üretimi yapılan bir gıda maddesidir. Mevsimine göre yaş veya kurutulmuş olarak kullanılan ve yörede dut; süt, un ve pekmez gibi maddeler ile harmanlanıp kurutularak üretilen köme ürünleri, tadan kişiye sunduğu eşsiz meyve aroması sayesinde sıklıkla tercih edilen tatlı lezzetlerin arasında yer almaktadır. Cevizli sucuk olarak da bilinmektedir. ‘Köme nedir, nasıl üretilir, faydaları nelerdir’ sorularının cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Köme Nedir, Nasıl Üretilir?

Zengin besin içeriği ile vücudumuzun enerji ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan köme, özellikle kışın tüketilen tatlı bir gıda maddesidir. Genellikle sade olarak tüketilen köme çeşitleri, çayın ya da kahvenin yanında da tüketilebilmektedir.

Köme çeşitleri; yaz aylarında yetişen dut, üzüm, vişne gibi meyvelerin tam mevsiminde toplanarak ayıklanması ve ardından un, süt ve pekmez gibi maddeler ile karıştırılıp yoğurularak elde edilen meyve posasının güneş ışığında kurutulması ile üretilmektedir. Yaz meyvelerinin lezzetini kışın da bizlere sunan bu geleneksel lezzet, yüzyıllardır Türk mutfağında sevilerek tüketilen besinlerden biridir.

Geçmiş yıllarda büyüklerimizin yaz aylarında bin bir emekle ürettiği köme ürünleri, günümüzde gıda markaları tarafından geleneksel yöntemlere uygun koşullarda üretilerek tüketicilere sunulmaktadır. Üretildiği meyveye göre çeşitleri bulunan köme ürünleri arasında en çok tercih edilenleri ise dut, üzüm, incir ve erik gibi meyvelerden üretilen köme çeşitleridir.

Kömenin Faydaları Nelerdir?

Köme çeşitleri, zengin besin değeri sayesinde özellikle kış aylarında lezzetli bir enerji kaynağı olmasının yanı sıra insan vücudu için sayısız fayda barındıran bir gıda maddesidir. Eşsiz lezzeti ve benzersiz meyve aroması sunan köme çeşitlerinin faydalarını sizler için derledik.

  • Köme çeşitleri, içeriğinde bol miktarda bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek kış aylarında vücudunuzun hastalıklara karşı direnç kazanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Zengin kalsiyum, potasyum ve magnezyum içeriği ile köme, kas ve kemik dokusunu güçlendirerek eklem ağrılarını hafifletme özelliğine sahiptir.
  • Köme çeşitleri düzenli tüketilmesi durumunda kalp ve damar hastalıklarını engelleyici özelliğe sahiptir.
  • Köme ürünleri, kalp ritim bozukluklarının önüne geçerek kalp ve damar sağlığınızı destekleyici özellik göstermektedir.
  • Düzenli tüketildiği takdirde köme çeşitlerinin kolesterol seviyesini düzenleyici etkisi bulunduğu kanıtlanmıştır.

Lezzetli Köme Çeşitlerini Uygun Fiyat Seçenekleri ile Peynirci Baba'da

Güvenilir gıda markaları tarafından üretilen lezzetli köme ürünlerini Peynirci Baba güvencesiyle sizlerin mutfaklarına ulaştırıyoruz. Sağlık deposu olan bu lezzetli ürünleri en ucuz satış fiyatları ile satın almak için Peynirci Baba online satış mağazamızda yer alan Pestil & Köme kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! En Lezzetli Köme Ürünlerimizi İncelemek İçin Hemen Tıklayın