Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Bitki Çayları

Bitki çayları, bitkilerin baharatlar ile karıştırılarak sıcak suda infüzyon edilmesi ve kaynatılması ile imal edilen içeceklerdir. Soğuk kış aylarında vücut direncimizin düşmesi ile nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma ihtimalimiz yükselmektedir. İşte tam da bu zamanlarda bitki çayları, hepimizin imdadına yetişiyor!

Kış aylarının başlaması ile bitkilerin değeri artıyor. Çünkü bitkilerin içinde bulundurduğu vitaminler ve mineraller sayesinde kış aylarında insan vücudunu kötü etkenlerden koruyor. Gerek vücut sağlamlığını kazandırma gerekse vücudun ihtiyacı olan vitaminleri karşılaması bitkilerin insanlarda ki değerini arttırıyor. Ihlamur, rezene, lavanta, papatya, adaçayı, biberiye, zencefil, ekinezya gibi bitkilerin çeşitli işlemlerden geçirilip öğütülmesi ile elde edilen bu çaylar, özellikle kış aylarında insan vücudu için inanılmaz faydalar sağlıyor. Yorgunluğu gidermesinden vücut direncini arttırmaya kadar birçok fayda barındıran bitki çayları, kışın sıklıkla tüketilen içeceklerin arasında yer almaktadır. Bitki çayları hem aromaları hem de insan sağlığına faydaları sebebiyle sıklıkla tüketilmektedir. ‘Kış aylarında tüketmemiz gereken bitki çayları nelerdir’ sorusunu sizler için araştırdık.

  • Zencefil Yaprağı Çayı: Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan, Jamaika, Batı Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tropikal bölgelerinde yetiştirilen zencefillerden üretilen bu çay; grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürüğün yanı sıra, mide bulantılarını da hafifletme özelliğine sahiptir. Kış aylarında belirli oranlarda tüketilen zencefil yaprağı çayı, kış aylarında vücudunuzu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirecektir. Zencefil yaprağı çayını demleyip içine bal ve limon ilave edilerek içimini kolaylaştırabilirsiniz.
  • Ekinezya Çayı: Amerika kıtasında yetiştirilen ekinezya, yüzyıllardır alternatif tıbbın önemli bitkilerinden biridir. Günümüzde hala hastalıkların tedavisinde kullanılan ekinezya çayı ile çeşitli enfeksiyonlar ve grip gibi bulaşıcı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilmektedir.
  • Yeşil Çay: Genelde kilo vermek ve kolesterolü düşürmek amacıyla kullanılan yeşil çay, kış aylarında da vücut direncimizi arttıran bitki çayları arasında yer almaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre yeşil çayın kanser hücrelerinin yayılımını yavaşlattığı belirtilmektedir.
  • Adaçayı: İçimi kolay çaylardan biri olan adaçayı, kışın en çok tüketilen bitki çayı çeşitleri arasında yer almaktadır. Sindirim sistemi sorunlarını çözen ve hafızayı güçlendiren adaçayı, aynı zamanda dahili enfeksiyonlardan korunma, terlemeyi azaltma ve saç bakımı gibi çok farklı alanlarda faydalı olan bitki çayları arasında yer almaktadır.
  • Kuşburnu: Kuzey Afrika ve Asya’nın ılıman iklimlerinde yetiştirilen bir gül meyvesi olan kuşburnu bitkisinin tam anlamıyla bir C vitamini deposu olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Öksürük, hapşırık ne varsa hepsinin düşmanı olan kuşburnu, bağışıklık sistemini güçlendiren bir çay olmasının yanı sıra formunuzu korumaya da yardımcı oluyor.
  • Siyah Çay: Evlerimizde sürekli olarak tüketmekte olduğumuz siyah çay özellikle kahve tutkunu olan insanların tercih ettiği bir çay çeşididir. Siyah çay içinde bulunan kafein sayesinde kış aylarında vücut enerjisini üst seviyeye çıkarmaktadır.
  • Ihlamur: İdrar ve balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı özellikleri ile ıhlamur, kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biridir. Ihlamurun içimini kolaylaştırmak için içerisine bal veya şeker de ekleyebilirsiniz.

Kış Aylarında Tüketmeniz Gereken Bitki Çaylarını Nereden Alabilirsiniz?

Kış aylarında içinizi ısıtacak ve vücut direncinizi arttıracak bitki çaylarını uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online mağazamız üzerinden kolaylıkla satın alabilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürün, kısa süre içerisinde sağlıklı ve güvenli bir şekilde adresinize iletilecektir.